24 tygodniowe dziecko – Jak wygląda 24 tydzień życia dziecka?
Jak wygląda 24 tydzień życia dziecka? Co potrafi 24 tygodniowe dziecko? Co widzi 24 tygodniowe niemowlę? Jak powinno wyglądać rozszerzanie diety niemowlaka? Jak wygląda skok rozwojowy w 24 tygodniu życia dziecka? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w poniższym artykule.
24 tydzień życia dziecka – rozwój
Dziecko w swoim dwudziestym czwartym tygodniu życia przepada za częstymi kontaktami z bliskimi, jednak wobec obcych zdarza mu się wykazywać nieufność i nieśmiałość. Maluch coraz wyraźniej gaworzy, z każdym dniem wydając więcej zróżnicowanych dźwięków, które skleca w kilkusylabowe zbitki.
24 tygodniowe dziecko – co potrafi?
- coraz częściej podejmuje próby podciągania się do pozycji siedzącej – całkiem sprawnie przyciąga już brodę do swojej klatki piersiowej
- potrafi podciągnąć się z pozycji siedzącej do stojącej, stale się czegoś podtrzymując
- swobodnie przewraca się z pleców na brzuszek i odwrotnie
- porusza ramionami w sposób płynny i celowy
- z łatwością obejmuje rączkami przedmioty, które je zainteresują
- potrafi umiejętnie koordynować swoje ruchy w niemal każdej pozycji – leżąc na plecach, na brzuszku czy też w pozycji siedzącej
- leżąc na brzuchu potrafi bardzo sprawnie się poruszać i przemierzać dość duże odległości, stosując takie ruchy jak pełzanie, turlanie, odpychanie rączkami, a także raczkowanie
- obraca się do pozycji bocznej i unosi wysoko tułów, podpierając się na łokciu
- bez trudu śledzi wzrokiem poruszające się lub spadające przedmioty
- powtarza usłyszane dźwięki
- trafnie odczytuje humor otaczających go osób; rozpoznaje również ich płeć
W jaki sposób należy wspierać rozwój dziecka w szóstym miesiącu życia?
Warto wspomóc dziecko w rozwoju aparatu mowy:
- mów bardzo wyraźnie i powoli
- staraj się używać prostych słów, które bobasowi łatwiej będzie powtórzyć
- opisuj maluchowi wykonywane właśnie czynności, mówiąc na przykład „a teraz robimy obiad” lub „teraz zmieniamy pieluszkę”
- warto możliwie często powtarzać dziecku krótkie wierszyki
- od czasu do czasu puszczaj w domu melodyjną, wesołą muzykę przeznaczoną dla dzieci przed pierwszym rokiem życia
- czytaj z dzieckiem kolorowe książeczki, w których znajdują się niezbyt skomplikowane obrazki
- możesz zadawać przy tym pytania, typu „gdzie jest kotek?”, po czym nakieruj paluszek dziecka na odpowiedni obrazek i powiedz radośnie „tu jest kotek! Brawo!”.
Jakie zabawy spodobają się dziecku w dwudziestym czwartym tygodniu jego życia?
Przede wszystkim takie, które wspierają jego rozwój fizyczny i wszyscy znamy je z dzieciństwa:
- zabawa w konika – posadź dziecko na kolanach i potrząsaj nimi delikatnie ze słowami „patataj patataj”
- robienie „papa” przy każdej nadarzającej się okazji
- zabawy typu „idzie kominiarz po drabinie”, „sroczka kaszkę warzyła” czy „idzie rak nieborak”
24 tydzień życia dziecka – szczepienia
Zgodnie z powszechnie obowiązującym Komunikatem Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 16 października 2019 roku w sprawie Programu Szczepień Ochronnych na rok 2020, między piątym a szóstym miesiącem życia dziecka należy wykonać obowiązkowe szczepienia ochronne, takie jak:
- szczepienie przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi (DTPa)
- szczepienie przeciwko poliomyelitis (IPV)
- szczepienie przeciwko pneumokokom
- szczepienie przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (WZW B)
- szczepienie przeciwko pałeczce hemofilnej typu B (Hib)
Można poddać dziecko również dodatkowym, płatnym szczepieniom, do których należą:
- szczepienie przeciw meningokokom
- szczepienie przeciw rotawirusom
24 tydzień życia dziecka – skok rozwojowy
24 tygodniowe dziecko znajduje się w okresie swojego piątego skoku rozwojowego. Na tym etapie maluch potrafi:
- klaskać w dłonie i machać na pożegnanie
- dostrzegać i coraz lepiej rozumieć istnienie relacji międzyludzkich
- uśmiechać się w sposób świadomy, a tym samym przestaje się cieszyć na widok każdej napotkanej osoby
- nowopoznanym osobom potrafi okazywać nieufność, odczuwając pewien rodzaj strachu
- maluch potrafi również poruszać się całkiem sprawnie, a jego poziom koordynacji ruchowej jest już naprawdę wysoki
Szósty miesiąc życia dziecka to czas, w którym spotyka się ono ze zjawiskiem lęku separacyjnego, przez co niemal za każdym razem, kiedy traci z oczu swojego opiekuna, myśli, że zniknął on już na zawsze. Dlatego kiedy odchodzisz od jego łóżeczka może reagować płaczem i intensywnym uczuciem niepokoju.
Po czym rozpoznać, że niemowlę przechodzi przez skok rozwojowy?
Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na obecność takich niepokojących symptomów jak na przykład apatia, potrzeba nieustannej uwagi, zaburzenia snu nocnego, utrudnione zasypianie, znacznie obniżony apetyt, nagłe i częste zmiany nastroju, który nierzadko w ciągu minuty może przejść ze skrajności w skrajność. Dziecko przechodzące przez skok rozwojowy może być wyjątkowo nerwowe i niespokojne, dlatego zdarza się, że wykazuje niechęć lub nieśmiałość w obliczu obcych ludzi.
Piąty skok rozwojowy obfituje w nowe umiejętności u dziecka – po jego zakończeniu, w dwudziestym szóstym tygodniu życia, maluch potrafi już siadać samodzielnie i raczkować. Jego sprawność i koordynacja ruchowa ulegają znacznej poprawie, a co za tym idzie potrafi on trzymać kilka przedmiotów jednocześnie, potrząsać nimi czy zderzać je ze sobą. Dodatkowo, na tym etapie rozwoju do chwytania zabawek dziecko używa palców wskazujących czy kciuków, dzięki czemu jest w stanie utrzymać obiekty wielkości małej rodzynki, co do niedawna było jeszcze niemożliwe.
24 tydzień życia dziecka – który to miesiąc?
Dwudziesty czwarty tydzień stanowi połowę szóstego miesiąca życia dziecka. Twój maluch ma zatem 5,5 miesiąca.
24 tygodniowe dziecko – waga i wzrost
Jak wyglądają uśrednione normy dla wagi i wzrostu dziewczynki w dwudziestym czwartym tygodniu życia, a ile wynoszą one w przypadku chłopców?
Przeciętne wymiary dziewczynki w szóstym miesiącu życia:
- waga: 7,4 kg
- wzrost: 66 cm
Przeciętne wymiary chłopca w szóstym miesiącu życia:
- waga: 7,9 kg
- wzrost: 68 cm
Są to parametry wynikające z przeprowadzonych pomiarów statystycznych, dlatego warto zastosować dla nich odchylenie na poziomie +/- 5 cm oraz +/- 1,5 kg.
24 tydzień życia dziecka – ile powinno jeść 24 tygodniowe niemowlę?
24 tydzień życia dziecka to odpowiedni czas na to, aby jego codzienna dieta stała się nieco bardziej zróżnicowana. Możesz zatem włączyć do jego jadłospisu gotowe przeciery i zupki w słoiczkach, które możesz z łatwością dostać w sklepach lub też gotować dla malucha samodzielnie. Możesz również niektóre pokarmy podawać dziecku bezpośrednio do rączki, zgodnie z tak zwaną metodą BLW. Do tego jednak nadają się jedynie produkty o stałej konsystencji, takie jak na przykład ostudzona marchewka ugotowana na parze, czy kawałek dyni.
Dlaczego to właśnie warzywa są najlepsze na początek?
Warzywa stanowią bogate źródło składników mineralnych, cennych witamin, a także błonnika. Szczególnie ważne dla prawidłowego rozwoju dziecka są składniki takie jak witamina C, beta – karoten, miedź, cynk i żelazo. Zawarty w warzywach błonnik również odgrywa kluczową rolę, ponieważ reguluje pracę jelit, co jest bardzo istotne przy wprowadzaniu zupełnie nowych pokarmów do diety malucha.
Może się tak zdarzyć, że twoje dziecko przy pierwszych próbach rozszerzania diety, będzie grymasiło, wypluwało jedzenie. Może też wyrywać się, kręcić głową, krzyczeć i wiercić się na wszystkie strony. Wynika to z faktu, że maluch ma do czynienia z nowymi smakami, do których nie jest przyzwyczajony. Bardzo ważne jest, aby nie zmuszać dziecka do jedzenia, ponieważ mogłoby to przynieść efekt odwrotny od zamierzonego i zniechęcić bobasa do innego pokarmu niż mleko. Warto uzbroić się w cierpliwość i co kilka dni podejmować kolejną próbę podawania dziecku nowych komponentów. Warto je również zmieniać – dziecko, tak jak dorośli, ma swoje upodobania kulinarne i nie wszystko musi mu smakować.
Pamiętaj również, że w trakcie pierwszych trzech lub czterech dni po wprowadzeniu nowego sposobu żywienia podawane posiłki, takie jak na przykład zupa jarzynowa, powinny cechować się płynną konsystencją, jedynie odrobinę gęstszą od mleka, do którego maluch jest przyzwyczajony. Zupa powinna być starannie zmiksowana – tak, aby z łatwością spływać z łyżeczki. Po upływie kilku dni konsystencja pokarmu może być już półpłynna i przypominać rzadką papkę. Z każdym kolejnym dniem warto ją nieco zagęszczać, aż dziecko nauczy się jeść pokarmy stałe.
Jak widzi 24 tygodniowe dziecko?
Co widzi niemowlę, które właśnie skończyło 5,5 miesiąca?
- kolory postrzega tak samo jak osoba dorosła, ponieważ wszystkie trzy receptory odpowiedzialne za rozpoznawanie barw są już wystarczająco dojrzałe
- na otoczenie patrzy w sposób trójwymiarowy i przestrzenny
- potrafi trafnie oszacować odległość, która dzieli je od interesujących przedmiotów
- dostrzega już nawet niewielkie obiekty
- widzi nie tylko to, co znajduje się na wprost jego ciała, ale również przedmioty znajdujące się po bokach
- jego wzrok można porównać do sposobu widzenia osoby dorosłej, która boryka się z niewielką wadą wzroku
- dostrzega i trafnie odczytuje mimikę twarzy
- potrafi śledzić wzrokiem przedmioty poruszające się po łuku, a także przemieszczających się ludzi
- wciąż nie lubi ostrego światła, takiego jak na przykład lampki choinkowe czy ekran telewizora – takie bodźce wywołują u niemowlaka uczucie niepokoju i stresu
Ile śpi 24 tygodniowe niemowlę?
Dziecko w dwudziestym czwartym tygodniu swojego życia nie śpi już tak długo, jak jeszcze na przykład miesiąc temu. Najczęściej wystarcza mu około 13 godzin snu w ciągu doby. Jego drzemki w ciągu dnia stają się coraz krótsze i maluch z każdym mijającym tygodniem dostosowuje swój sen do istniejącego w domu rytmu dnia i nocy. W porach nocnych wciąż zdarza mu się obudzić, jednak najczęściej jest to już tylko jedna pobudka na karmienie. To sprawia, że nie tylko dziecko lepiej się wysypia, ale i rodzice wreszcie mają szansę odpocząć.
Na tym etapie warto wspierać dziecko w jego procesie dostosowywania się do rytmu dnia i nocy. Jak to zrobić? Przede wszystkim zadbaj o to, aby niemowlę odczuwało wyraźną różnicę między snem dziennym, a snem nocnym. Podczas nocnego karmienia, staraj się nie rozbawiać i nie rozbudzać swojego bobasa. Nie zapalaj też światła. Jeśli musisz mówić, rób to jak najciszej. Takie praktyki sprawią, że maluch wyczuje, że noc nie jest czasem na zabawę i szybciej zapadnie w dalszy sen.
- 24 tydzień życia dziecka – rozwój
- 24 tygodniowe dziecko – co potrafi?
- W jaki sposób należy wspierać rozwój dziecka w szóstym miesiącu życia?
- Jakie zabawy spodobają się dziecku w dwudziestym czwartym tygodniu jego życia?
- 24 tydzień życia dziecka – szczepienia
- 24 tydzień życia dziecka – skok rozwojowy
- 24 tydzień życia dziecka – który to miesiąc?
- 24 tygodniowe dziecko – waga i wzrost
- 24 tydzień życia dziecka – ile powinno jeść 24 tygodniowe niemowlę?
- Jak widzi 24 tygodniowe dziecko?
- Ile śpi 24 tygodniowe niemowlę?
- Rodzice.pl
- Niemowlę
- Rozwój dziecka tydzień po tygodniu
- 24 tygodniowe dziecko – Jak wygląda 24 tydzień życia dziecka?
- Czy zielona kupa po borówkach jest normalna? - Forum 2023
- Ile dac na wesele - Forum 2023
- Augustyn czy Milan - Forum 2023
- Co to znaczy, gdy piersi przestają boleć w ciąży? - Forum 2023
- Wasze "tajne" sposoby na wywołanie porodu !!! - Forum 2023
- Co może piszczeć na bramkach w sklepie? - Forum 2023
- Czy spływ kajakowy w ciąży jest bezpieczny? - Forum 2023
- Czy z anginą można wyjść na dwór? - Forum 2023
- Jak przykładać rywanol na siusiaka - Forum 2023
- Jak rozpoznać czy sączą się wody płodowe? - Forum 2023
- Koncert rockowy w ciazy???? - Forum 2023
- Kto U was w związku gotuje obiadki? - Forum 2023
- Moje Dziecko jest opoznione?! :( - Forum 2023
- Negatywny test pomimo ciąży?Czy to możliwe? - Forum 2023
- Pobolewanie i kłucie w brzuchu w 15 tygodniu ciąży - Forum 2023
- Telefon na kartę dla dziecka - gdzie najtaniej ? - Forum 2023
- Trzęsące się dziecko zaraz po przebudzeniu... - Forum 2023
- Tunezja - Forum 2023
- Urząd pracy - zmiana terminu wizyty - Forum 2023
- czy jarzębina jest trująca? - Forum 2023
- Teściowa zdradziła mi trik na czystą i pachnącą pralkę. Wlewa do bębna jedną rzecz
- Czym umyć brudne ściany? Wykorzystaj prosty trik za 5 zł. W mig zapomnisz o malowaniu
- Dociśnij obcinacz do paznokci w tym miejscu. Niewiele osób wie, o jego ukrytej funkcji
- Specjalny dodatek za wychowanie dzieci? ZUS wypłaca nawet 1500 zł. Skorzystają także babcie
- Położyła makaron na stół i zalała zimnym sosem. Tak wyprawiła synowi przyjęcie urodzinowe
- Jak kisić ogórki, żeby były twarde? Wystarczy wrzucić do słoika jeden składnik
- ZUS wprowadził ważne zmiany dla emerytów i rencistów. Przez niefrasobliwość mogą stracić świadczenie
- Początek roku szkolnego 2023/2024 przesunięty! Uczniowie nie rozpoczną nauki 1 września, wakacyjny odpoczynek potrwa dłużej
- To magiczne imię dla dziewczynki robiło furorę 70 lat temu. Hit z lat 50. znów zyskuje na popularności. Oznacza "prawdę i szlachetność"
- Zła wiadomość dla uczniów. Rok szkolny 2023/24 może być niewesoły
- Zagadki dla dzieci w różnym wieku. Łatwe, krótkie, ciekawe i zabawne.
- Życzenia urodzinowe dla dzieci [+śmieszne wierszyki]
- Ani z ogórka, ani z kapusty. Surówka z tego składnika to hit tegorocznego lata!
- Dodatkowe pieniądze za okres choroby. Od 1 lipca w ZUS obowiązują nowe zasady
- Jak otworzyć słoik bez użycia siły? Z tym prostym trikiem żadna zakrętka nie będzie problemem