31 tygodniowe dziecko – jak wygląda 7 miesiąc życia dziecka? 31 tygodniowe dziecko jak wyglada 31 tydzien zycia dziecka

31 tygodniowe dziecko – Jak wygląda 7 miesiąc życia dziecka?

Jak wygląda 31 tydzień życia dziecka? Co potrafi 31 tygodniowe dziecko? Jak wygląda skok rozwojowy w 31 tygodniu życia dziecka? Co powinno jeść 31 tygodniowe niemowlę? 31 tydzień życia dziecka – który to miesiąc? Co to są siatki centylowe? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w poniższym artykule.

31 tydzień życia dziecka – rozwój 7 miesięcznego dziecka

31 tygodniowe dziecko coraz lepiej radzi sobie siedząc przy stole. Na tym etapie warto zainwestować już w specjalne, wysokie krzesełko przeznaczone do spożywania posiłków przez niemowlę. To również odpowiedni moment na sprezentowanie dziecku kolorowej, nietłukącej się zastawy stołowej, składającej się przynajmniej z płaskiego talerza, miseczki, łyżeczki i widelca.

Sadzanie dziecka przy stole razem z całą rodziną podczas wspólnych posiłków niesie za sobą wiele korzyści. Maluch w ten sposób najprawdopodobniej chętniej podejdzie do rozszerzania jego diety i kosztowania nowych smaków. Będzie obserwował dorosłych przy stole, a w konsekwencji będzie chciał ich naśladować. Ponadto, chwile spędzone z całą rodziną cementują wspólne więzi i dają niemowlakowi dużą dozę poczucia bezpieczeństwa.

Co potrafi 7 miesięczne dziecko?

  • trafnie interpretuje mimikę twarzy rodziców i odpowiada swoimi własnymi grymasami
  • stroi miny, którymi często stara się wyrazić swój nastrój
  • potrafi machać rączką na pożegnanie
  • szybko i sprawnie raczkuje, pełza i turla się
  • potrafi ustać na nogach przez kilkanaście sekund pod warunkiem, że ma się czego podtrzymać
  • często wpatruje się i skupia wzrok na jednym, wybranym przedmiocie
  • stojąc na nóżkach często zaczyna sprężynować, a jeśli podtrzymasz malucha pod paszkami, zauważysz jak wykonuje ruchy przypominające rowerek
  • wciąż bardzo lubi bawić się swoim ciałem, a zwłaszcza rączkami i nóżkami, które obserwuje z fascynacją i często wkłada je do ust
  • potrafi modulować swój głos oraz umiejętnie i płynnie zmieniać jego ton i natężenie
  • zapamiętuje brzmienie piosenek, melodii, wyliczanek i wierszyków, a co za tym idzie, w momencie, w którym słyszy je po raz kolejny, reaguje ogromną ekscytacją, wymachując przy tym rączkami i nóżkami, a także głośno się śmiejąc
  • rozpoznaje głosy członków rodziny i co ważne, już samo ich brzmienie potrafi uspokoić dziecko
  • bez trudu potrafi reagować w momentach, w których usłyszy swoje imię
  • reaguje płaczem na bolesny bodziec, taki jak na przykład ukłucie igłą
  • przez dłuższy czas potrafi skupić uwagę na jednej, konkretnej czynności
  • potrafi świetnie chwytać i manipulować zarówno bardzo małymi, jak i dużymi przedmiotami

W jaki sposób wspierać rozwój siedmiomiesięcznego niemowlaka?

Niemowlę na tym etapie rozwoju nie potrafi jeszcze mówić, za to uwielbia słuchać twojego głosu, dlatego też staraj się mówić do niego jak najczęściej. Dzięki temu wesprzesz rozwój jego aparatu mowy i już niedługo z ust dziecka usłyszysz pierwsze słowa.

Dziecko w trzydziestym pierwszym tygodniu życia bardzo lubi, gdy czytasz mu książeczki. Warto wybierać te, które są specjalne dedykowane tak małym dzieciom, a dzięki temu są bardzo kolorowe, zawierają proste grafiki i niebyt skomplikowane słowa.

Możecie również wspólnie przeglądać obrazki. Podczas tej czynności zawsze nazywaj i wskazuj paluszkiem dziecka wszystkie przedmioty, które obserwujecie. Taka praktyka sprzyja biernej nauce mowy.

Siódmy miesiąc to również odpowiedni wiek na poznanie odgłosów, które wydają zwierzęta. Dlatego podczas czytania książeczek lub przeglądania obrazków możesz uzupełniać te czynności o wydawanie dźwięków, takich jak na przykład „kotek robi miau” lub „krowa robi muuu”.

Jakie zabawki edukacyjne spodobają się dziecku na tym etapie rozwoju?

Najlepiej takie, które będą wspierały rozwój jego koordynacji ręka – oko, czyli na przykład:

  • proste sortery
  • piłeczki o zróżnicowanej fakturze
  • grzechotki o różnych kształtach i kolorach

Zobacz również: Zabawki dla niemowląt miesiąc po miesiącu

31 tydzień życia dziecka – szczepienia

Zgodnie z kalendarzem szczepień trzydziestojednotygodniowe niemowlę wszystkie obowiązkowe szczepienia, które należy wykonać w pierwszym roku życia powinno mieć już za sobą.

Kolejne szczepienia będą miały miejsce dopiero na przestrzeni trzynastego, czternastego i piętnastego miesiąca życia dziecka.

31 tygodniowe dziecko – skok rozwojowy

Trzydziesty pierwszy tydzień życia dziecka to czas względnego spokoju, ponieważ maluch chwilowo nie przechodzi przez żaden skok rozwojowy. Ma już za sobą cztery etapy szybkiego rozwoju, a przed ukończeniem pierwszego roku życia czekają na niego jeszcze dwa skoki rozwojowe:

  • między trzydziestym szóstym a czterdziestym tygodniem życia
  • między czterdziestym pierwszym a czterdziestym szóstym tygodniem życia

31 tydzień życia dziecka – który to miesiąc?

Trzydziesty pierwszy tydzień stanowi przełom między siódmym a ósmym miesiącem życia dziecka. Twój maluch ma zatem już siedem miesięcy.
31 tydzień życia dziecka – waga i wzrost
Dziecko znajdujące się między szóstym a dziewiątym miesiącem życia zyskuje od jednego do dwóch centymetrów wzrostu w ciągu trzydziestu dni, natomiast jego tempo przybierania na wadze wynosi przeciętnie:

  • od 12 do 13 gramów na dobę
  • od 84 do 91 gramów tygodniowo
  • od 340 do 400 gramów miesięcznie.

W jaki sposób przedstawiają się przeciętne wymiary trzydziestojednotygodniowej dziewczynki, a ile wynoszą one w przypadku chłopców?

Przeciętne wymiary siedmiomiesięcznej dziewczynki:

  • waga: 8,0 kg
  • wzrost: 68 cm

Przeciętne wymiary siedmiomiesięcznego chłopca:

  • waga: 8,4 kg
  • wzrost: 72 cm

Każde dziecko rozwija się nieco inaczej, dlatego dla powyższych danych warto zastosować odchylenie na poziomie +/- 5 cm oraz +/- 1,5 kg. Przedstawione wartości, tak jak siatki centylowe, mają charakter orientacyjny i nie należy traktować ich jak wyroczni. Są one powszechnie ustalonymi normami, jednak najlepszym cenzorem rozwoju twojego dziecka jest lekarz, który swój osąd poprze nie tylko danymi z tabel, ale przede wszystkim swoim wykształceniem i doświadczeniem zawodowym.

Czym są siatki centylowe?

Siatka centylowa jest wykresem, który stanowi jedną z licznych metod oceny fizycznego rozwoju dziecka. Parametry najczęściej brane pod uwagę w siatkach centylowych to masa ciała i wzrost, a także obwód głowy dziecka. Przeciętne normy są ustalane na podstawie statystyk przeprowadzonych na tle populacji dzieci w danym kraju. Warto dodać, że siatki centylowe są różne w zależności od płci – inne normy ustalono dla chłopców, a inne dla dziewczynek.

Siatka centylowa składa się z widocznych dwóch osi – pionowej i poziomej. Jedna z nich służy do oznaczenia wieku dziecka (pozioma oś), a druga do oznaczenia wzrostu lub masy jego ciała (pionowa oś). Przez każdą siatkę ciągnie się kilka krzywych, które oznaczone są liczbami: 3, 10, 25, 50, 75 oraz 97. Wspomniane liczby to właśnie centyle, określające wartość statystyczną w odniesieniu do wzrostu lub wagi malucha. Informują o tym jaki odsetek rówieśników waży mniej, więcej lub tyle samo co badane niemowlę. Za normę przyjęto obszar siatki, który znajduje się pomiędzy trzecim a dziewięćdziesiątym siódmym centylem.

Jak korzystać z siatki centylowej?

Siatki centylowe na pierwszy rzut oka mogą wydawać się nieco skomplikowane, jednak nie zniechęcaj się – posługiwanie się nimi jest bardzo proste! Wystarczy na osi poziomej wyszukać i oznaczyć wiek malucha, a na pionowej oceniany parametr, czyli wzrost lub wagę. Jak już uda ci się nanieść na osie powyższe dane, na ich podstawie poprowadź linie proste i oznacz punkt, w którym przecinają się ze sobą. W następnym kroku odczytaj w jakim przedziale zawiera się zaznaczony punkt – powinien znajdować się między dwoma krzywymi, wyznaczającymi tak zwane kanały centylowe. Na obszarze siatki ciągnie się siedem wspomnianych wcześniej krzywych, które odpowiadają kolejnym centylom i to właśnie na ich podstawie oszacujesz w którym centylu znajduje się wzrost lub waga twojego malucha.

Co oznacza wynik odczytany z siatki centylowej?

Siatki centylowe pozwalają ocenić jak twoje dziecko rozwija się na tle swoich rówieśników, a także prześledzić czy jego indywidualny rozwój przebiega w sposób prawidłowy. Kanały centylowe obrazują jaki procent dzieci (tej samej płci i w tym samym wieku) w danym kraju cechuje się większą, mniejszą lub taką samą masą ciała lub wzrostem, w zależności od badanego parametru.

Jak odczytywać siatki centylowe? Jeśli uzyskany przez dziecko wynik znajduje się na poziomie 50 centyla oznacza to, że u 50 procent dzieci w tym samym wieku i o tej samej płci z danej populacji badany parametr (wzrost lub waga) przyjmuje wartości większe, a u 50 procent mniejsze. Najprościej mówiąc, oznacza to, że wzrost i waga twojego malucha są średnie. Jeśli natomiast uzyskany wynik wskazuje na 75 centyl oznacza to, że twoje dziecko jest cięższe lub wyższe niż 75 procent dzieci w tym kraju, biorąc pod uwagę tę samą płeć i przedział wiekowy.

Siatki centylowe – co powinno niepokoić?

  • jeśli wynik twojego dziecko osiąga wartości poniżej trzeciego centyla lub powyżej dziewięćdziesiątego siódmego centyla oznacza to, że konieczna jest konsultacja z doświadczonym pediatrą;
  • warto również poradzić się lekarza w przypadku, w którym badane parametry są w normie, ale występuje między nimi duża rozbieżność;
  • Kolejny powód do niepokoju może stanowić pojawienie się nieharmonijnej krzywej rozwoju dziecka, która występuje w sytuacji, w której kolejny pomiar nie zawiera się w tym samym przedziale centylowym, ani w dwóch sąsiednich.

31 tygodniowe dziecko – ile powinno jeść?

Siedmiomiesięczne dziecko powinno spożywać pięć posiłków dziennie w mniej więcej równych odstępach czasu. Jego dieta natomiast powinna składać się już nie tylko z mleka, ale również z pokarmów stałych, takich jak na przykład warzywa, owoce, mięso, ryby, woda, produkty glutenowe i inne produkty mleczne.

31 tydzień życia dziecka- jak widzi 31 tygodniowe niemowlę?

Niemowlę w siódmym miesiącu życia widzi już całkiem dobrze, jednak jego zmysł wzroku będzie rozwijał się aż do szóstego roku życia. Maluch na tym etapie widzi podobnie jak osoba dorosła, z tą różnicą, że widziane przez niego obrazy są nieco rozmazane. Rozróżnia już wszystkie kolory i dostrzega już nawet naprawdę małe szczegóły.

7 miesiąc życia dziecka – Ile śpi 31 tygodniowe dziecko?

Trzydziestojednotygodniowe niemowlę przesypia większość doby. Około trzy godziny snu lokuje zwykle w krótkich drzemkach w trakcie dnia, a pozostałą część przesypia w porach nocnych. Podczas snu nocnego zdarza mu się najczęściej jedna pobudka w momencie, w którym staje się głodne. Na typ etapie rozwoju sen dziecka jest raczej spokojny, a jest to związane z faktem, że aktualnie nie przechodzi ono przez żaden skok rozwojowy. To dobry czas na odpoczynek zarówno dla malucha, jak i dla jego rodziców.