Jak wybrać plecak dla pierwszoklasisty? W trosce o zdrowie dziecka warto zwrócić uwagę na te aspekty

Większość dzieci zaczynających szkołę podstawową nie ma wad postawy. Jednak już po kilku latach nauki, „zdobywają” nie tylko wiedzę, ale również liczne schorzenia kręgosłupa i stawów. Prowadzi do tego nieprawidłowa pozycja podczas siedzenia, źle dobrane krzesełka i ławki, mała ilość ruchu, a także codzienne dźwiganie ciężkich plecaków. Jak wybrać plecak dla pierwszoklasisty, żeby nie przyczynił się do powstawania wad postawy?

Plecak dla pierwszoklasisty – zdrowie i komfort na pierwszym miejscu

Na dobór odpowiedniego krzesełka czy ławki rodzice praktycznie nie mają wpływu. To, na co jednak mogą zwrócić uwagę, to waga plecaka dla pierwszoklasisty. Rodzice powinni pilnować, aby w plecaku dziecka znajdowały się tylko niezbędne książki, a ciężar nie przekraczał możliwości młodego ucznia. Sam plecak powinien być proporcjonalny do wielkości i masy ciała. Zbyt ciężki plecak może doprowadzić do licznych wad postawy.

Szacuje się, że w Polsce co drugi uczeń dźwiga za dużo podręczników do szkoły. Warto wiedzieć, że ciężar plecaka pierwszoklasisty nie powinien przekraczać 10% wagi ciała dziecka. Dopiero uczeń od 13 roku życia jest w stanie dźwigać ciężar stanowiący do 15% wagi jego ciała.

Podczas wyboru warto pamiętać o tym, że tornister często bywa odrobinę cięższy od klasycznego plecaka, ponieważ jest sztywniejszy. Należy zwrócić na to uwagę, aby nie dokładać dziecku ciężaru do dźwigania. Jeśli decydujemy się na tornister, najlepiej postawić na nowoczesne modele, które dzięki zastosowanym materiałom ważą możliwie najmniej.

Zaletą klasyczne plecaka – poza mniejszą wagą – jest także większa funkcjonalność i szersze zastosowanie. W taki plecak dziecko spakuje się nie tylko na zajęcia, ale także na wycieczkę szkolną, w podróż z rodzicami, a nawet zwykłe wyjście na spacer. Dodatkowo plecak znacznie łatwiej jest utrzymać w czystości, ponieważ zwykle wystarczy wrzucić go do pralki. To także ma istotny wpływ na zdrowie dziecka – odpowiednia higiena i regularne pozbywanie się bakterii i brudu są bowiem niezwykle ważne. Szkolne korytarze i łatwi pełne są przecież rozmaitych drobnoustrojów czy zarazków.

Jak wybrać plecak dla pierwszaka?

Przy wyborze plecaka dla pierwszoklasisty najważniejsze jest zdrowie kręgosłupa, czyli odpowiednie dobranie jego ciężaru i wymiarów. Warto także zwrócić uwagę na to, czy dany model ma usztywniane dno – pomaga to dziecku utrzymać wszystkie książki i przybory w porządku.

Zobacz: Take It Easy z Easy Breezy: Novakid ponownie zaprasza do udziału w wirtualnym, darmowym obozie językowym dla dzieci

Tornister dla pierwszoklasisty? Taki, by równomiernie rozkładał ciężar

W profilaktyce schorzeń kręgosłupa ważne jest także odpowiednie, równomierne rozłożenie obciążenia. Nie można dopuścić, aby któraś ze stron plecaka lub tornistra dla pierwszoklasisty była cięższa od drugiej. Równomierne rozłożenie zawartości ułatwią kieszenie znajdujące się wewnątrz plecaka. Dzięki nim łatwiej ułożymy książki, zeszyty oraz dodatkowe przybory szkolne.

Rodzice powinni zwrócić też uwagę, w jaki sposób dziecko nosi tornister. Jeśli plecak zwisa z pleców, a dziecko pochyla się, jego waga odczuwana przez organizm wzrasta nawet o 60%. Bardzo istotne jest by dziecko nosiło go na obu ramionach. Przewieszając plecak przez jedno ramię przyczyniamy się do powstania skrzywień kręgosłupa.

Odpowiedni plecak dla pierwszoklasisty

Oprócz wzmocnionego spodu pierwszy plecak powinien posiadać także wyściełane szelki na ramiona, które są wygodniejsze – nie wpijają się w ramiona i barki. Warto także postawić na model wyposażony w spięcie piersiowe, który sprzyja wyrobieniu zdrowego nawyku noszenia plecaka na oby ramionach i dodatkowo stabilizuje postawę. Bardzo praktyczne są także boczne kieszenia na bidon lub butelkę z wodą.


Jak wybrać odpowiedni tornister dla pierwszaka?

Klasyczny tornister również posiada sporo zalet, które w przypadku pierwszaka mogą okazać się bardzo ważne. Przede wszystkim jest dosyć sztywny, a więc lepiej trzyma się w pionie i łatwiej ułożyć w nim wszystkie rzeczy. Ergonomiczny kształt ogranicza możliwość garbienia się. Pamiętajmy jednak, aby wybrać model, który nie waży zbyt dużo, aby nie dokładać dziecku ciężaru.

Sprawdź: Młody sportowiec – jaką zapewnić mu dietę?

Plecak dla pierwszoklasisty – pamiętajmy o regulacji szelek

Niemalże każdy plecak posiada regulacje szelek, jednak niewiele osób potrafi prawidłowo z niej korzystać. Szelki powinny być równej długości i ściągnięte w taki sposób, by plecak znajdował się na odpowiednim miejscu. Zawsze powinien przylegać do pleców, a nie opierać się na pośladkach. Warto również zwrócić uwagę by szelki były wyściełane miękkim materiałem, tak by nie wrzynały się w ramiona dziecka. Nie powinny one być również zbyt szeroko rozstawione, ponieważ mogą zsuwać się z ramion, a wówczas ciężar nie rozkłada się równomiernie, co nie jest zdrowe dla kręgosłupa.

Plecak dla 7-latki

Poza klasycznym plecakiem lub tornistrem do szkoły, dziecku z pewnością przyda się także nieco mniejszy, ale funkcjonalny plecak na wycieczki czy na dni, kiedy lekcji jest mniej lub nie ma ich wcale. Wówczas wystarczy średnich rozmiarów plecak, który zmieści podstawowe, najważniejsze przedmioty jak legitymacja, portfel, telefon czy notes oraz oczywiście drugie śniadanie.


Plecak dla pierwszoklasisty chłopca

Plecak do pierwszej klasy dla chłopca powinien poza jakością charakteryzować się również ciekawym wzorem i kolorami. Oczywiście jest to kwestia indywidualna i zależy od gustu, ale pamiętajmy o tym, że im bardziej dziecku będzie się podobał, tym być może chętniej będzie chodził codziennie na lekcje.

Plecaki dla pierwszoklasisty mogą zwiększać bezpieczeństwo

Podstawową funkcją zarówno plecaka, jak i tornistra jest wygodne transportowanie do szkoły najpotrzebniejszych książek i przyborów. Odpowiednio dopasowany plecak czy tornister dba o zdrowie kręgosłupa i zapobiega skrzywieniom, ale może także przy okazji zwiększać bezpieczeństwo dzieci podczas drogi do szkoły. W jaki sposób? Niektóre plecaki dla pierwszoklasistów (a także dla starszych uczniów) są dodatkowo wyposażane w elementy odblaskowe, aby dziecko było lepiej widoczne w drodze do szkoły. Jest to szczególnie ważne zimą, jeśli maluch chodzi do szkoły sam. W przypadku zakupu plecaka bez odblasków, warto dodać je samodzielnie, aby ograniczyć zagrożenia.

Najlepszy plecak pierwszoklasisty? Czyli jaki?

Tornister dla dziecka powinien być lekki i szeroki. Najlepiej żeby miał usztywnioną tylną ściankę. Dzięki temu kręgosłup nie jest tak obciążony, jak przy noszeniu miękkiego plecaka. Co więcej, noszenie takiego plecaka kształtuje u dziecka prawidłową postawę.

Czy są jakieś alternatywy dla zbyt ciężkiego plecaka? Niestety plecak to najlepsza dostępna możliwość. Torba noszona na jednym ramieniu, może prowadzić do schorzeń kręgosłupa. Podobnie plecak na kółkach, który wymusza skrzywienie ciała i nierównomierne obciążenie kręgosłupa. Być może problem zostanie rozwiązany wraz z postępem technologicznym, gdy dzieci zamiast dźwigać stertę ciężkich książek i zeszytów będą miały w plecaku jedynie kilogramowego laptopa. Póki co pozostaje nam jednak baczna obserwacja zachowań naszego dziecka i troska o wyrobienie w nim odpowiednich nawyków.

Podczas wyboru plecaka do pierwszej klasy to nie jego wygląd powinien stać na pierwszym miejscu. Oprócz zdrowia, warto zadbać także o komfort użytkowania oraz funkcjonalność. Należy uczyć dziecko prawidłowych nawyków – czyli noszenia plecaka wygodnie na obu ramionach. Pozwoli to uniknąć wielu schorzeń kręgosłupa i umożliwi zdrowy rozwój.

Sprawdź też:

Dodaj komentarz

NA ZAKUPACH

Najlepsze piaskownice dla dzieci

Niezliczone pokolenia dzieci wychowały się spędzając letnie dni grzebiąc radośnie w piasku. Mody na zabawy przemijają, ale ta jedna od dziesiątek lat jest niezmienna. Piaskownice dla dzieci to idealne miejsce...

Czytaj dalej →
NA ZAKUPACH

Top 5 prezentów na Dzień Kobiet

Czy tradycyjny goździk lub tulipan to najlepszy prezent na Dzień Kobiet? Oczywiście będzie on miłym gestem, ale jeśli chcesz, by Twoja partnerka patrzyła na ciebie znacznie łaskawszym okiem przez kilka...

Czytaj dalej →
NA ZAKUPACH

Buty dla dziewczynek

Dzieci celebrytów i blogerów niejednokrotnie udowodniły nam, że moda nie ma ograniczeń wiekowych, a stylowo można wyglądać od przysłowiowej kołyski. Czym jednak byłaby mała fashionistka bez właściwie dobranych do stylizacji...

Czytaj dalej →
NA ZAKUPACH

Rozmiar ubranek dla noworodka

Zakup ubranek dla noworodka to dla wielu rodziców ogromny problem. Przyszli rodzice mają zazwyczaj wątpliwości, ile ubranek kupić i jaki rozmiar ubranek dla noworodka wybrać. Jest to trudna sprawa, ponieważ...

Czytaj dalej →
NA ZAKUPACH

Sukienki na komunię: szukamy ideału!

O tym, jak ważny jest odpowiedni wybór sukienki na komunię dziecka świadczy chociażby medialny szum wokół kreacji włożonej przez Małgorzatę Rozenek na komunię jej syna. Jak uniknąć popełnienia modowej gafy,...

Czytaj dalej →
Wieczór kawalerski i panieński

Wieczór kawalerski

Zostałeś poproszony przez swojego najbliższego przyjaciela o to byś został świadkiem na jego ślubie? Takie wyróżnienie jest dla Ciebie niezwykle ważne. Zdajesz sobie jednak sprawę z tego, że ten wybór...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Winietki

Winietki rozstawione na stołach weselnych ułatwiają gościom zajęcie miejsca. Mogą im towarzyszyć drobne upominki albo zabawne akcenty. Na pewno wielu z was było na weselu, na którym nie było rozplanowanych...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general