Oligospermia a ciąża: te rzeczy powinniście wiedzieć, jeśli bezskutecznie staracie się o dziecko!

W dzisiejszych czasach bardzo wiele par ma problem z zajściem w ciążę. Powszechnie uważa się, że najczęściej problem leży po stronie kobiet. Ogólnodostępne hormonalne sposoby antykoncepcji czy terapie z użyciem hormonów mogą być powodem problemów z zajściem w ciążę. Problem z poczęciem dziecka nie dotyczy jednak jedynie płci pięknej – bardzo często pary nie mogą spłodzić potomstwa ze względu na schorzenie, które dotyczy mężczyzn.

Jednym z problemów, z którymi boryka się płeć męska jest oligospermia, polegająca na zbyt małej liczbie plemników w nasieniu. Jest to niestety najczęstsza przyczyna bezpłodności u płci męskiej. Czy oligospermia stanowi wyrok dla par? Czy można ją leczyć? Czy istnieją łagodniejsze przypadki tego schorzenia? I skąd ten problem się bierze? Na te pytania znajdą Państwo odpowiedź poniżej.

Czym jest oligospermia?

W internetowych przekazach krążą różne opisy oligospermii. By uzyskać rzetelne i merytoryczne informacje, zapytaliśmy o nie naszego specjalistę dr Artura Polaka założyciel i dyrektor Kliniki Leczenia Niepłodności Polimedis.

Oligospermia oznacza koncentrację plemników w 1 ml ejakulatu poniżej normy. Na dzień dzisiejszy norma ta wynosi 15 mln na 1 ml (kiedyś było 20 mln/ml, a dużo wcześniej nawet 80 mln /ml). Koncentracja nie jest jedynym parametrem oceny nasienia. Niewielkie obniżenie koncentracji może w ogóle nie prowadzić do niepłodności. Możliwości terapeutyczne oligospermii zależą od przyczyny, jeżeli takową się stwierdzi.

Oligospermia ciężka/bardzo ciężka

O oligospermii mówi się w przypadku, gdy liczba plemników w nasieniu mężczyzny wynosi poniżej 20 mln/ml. Aby zdiagnozować to schorzenie niezbędna jest próbka nasienia, której objętość wynosi 50 µl. Próbka ta podlega dwudziestokrotnemu rozcieńczeniu z wodą destylowaną, co umożliwia policzenie, przy pomocy hemocytometru, liczby plemników. Jak się okazuje nie zawsze oligospermia musi mieć charakter bardzo ciężki. Wyróżnia się bowiem kilka rodzajów tej choroby.

Oligospermia łagodna ma miejsce, gdy stężenie plemników u mężczyzny wynosi od 10 do 15 mln/ml. Oligospermia umiarkowana dotyczy mężczyzn, u których liczba plemników wynosi od 5 do 10 mln/ml. Ciężka odmiana tej choroby, która wymaga bezwzględnego leczenia, jeżeli para chce mieć dziecko występuje u osobników o stężeniu 0-5 mln plemników/ml. Bardzo ciężki przypadek oligospermii, nazywany również kryptozoospermią ma miejsce wtedy, gdy liczba plemników w 1 ml nasienia jest znikoma i jest bliska zera.

Oligospermia: przyczyny

Przyczyn oligospermii można wyróżnić bardzo wiele. Część z nich związana jest bezpośrednio z jądrami, a część nie. Jedną z najczęściej wymienianych przyczyn zmniejszonej liczby plemników w nasieniu jest niewłaściwy tryb życia mężczyzny. Nieprawidłowa dieta, brak sportu, nałogi, takie jak palenie papierosów lub nadmierne spożywanie alkoholu mają ogromny wpływ na kondycję pracy męskich narządów rodnych.

Podobnie jak w przypadku kobiet, bardzo często zaburzenia płodności wynikają z zaburzeń hormonalnych – niedobór testosteronu sprzyja rozwojowi omawianej choroby. Ponadto oligospermia może być wywołana zaburzeniami endokrynologicznymi, takimi jak hipergonadtropowy hipogonadyzm.

Nierzadko nieprawidłowość ta spowodowana jest chorobami jąder lub występującymi w ich obrębie. Do takich schorzeń zalicza się m.in. wodniak jądra, rak prostaty, wnętrostwo nawet przebyte w dzieciństwie lub żylaki powrózka nasiennego oraz niedrożność nasieniowodów. Różnorodne infekcje dróg rodnych (np. zakażenia prostaty, bakteryjne zapalenie jąder) u mężczyzny również mogą być przyczyną oligospermii.

Co ważne, przyczyn tej choroby nie należy upatrywać tylko w zaburzeniach dotyczących bezpośrednio jąder. Nierzadko zdarza się bowiem, że oprócz niewłaściwego trybu życia oraz wymienionych nieprawidłowości na zmniejszoną liczbę plemników ma wpływ uraz przebyty w dzieciństwie lub podczas jakiegoś zabiegu, o którym mężczyźni najczęściej zapominają lub po prostu nie wiedzą.

“Niestety najczęściej nie udaje się ustalić przyczyny i nie ma terapii o udowodnionej skuteczności. Potocznie można powiedzieć o leczeniu oligospermii, ale realnie leczy się parę i efektem terapii nie jest sama poprawa koncentracji, ale uzyskanie ciąży. Jeżeli zatem są też istotne przyczyny niepłodności po stronie kobiety, leczenie oligospermii traci sens. W decyzji o terapii należy wziąć pod uwagę jej powikłania i czas jej trwania. Może się zdarzyć, że powikłania doprowadzą do pogorszenia parametrów, a czas przeznaczony na leczenie obniży szanse na sukces z uwagi na obniżającą się wraz z wiekiem płodność kobiety.”- powiedział nam dr Artur Polak założyciel i dyrektor Kliniki Leczenia Niepłodności Polimedis.

Oligospermia: leczenie

Na początku należy podkreślić, iż leczenie oligospermii zależne jest przede wszystkim od jej przyczyny powstania. Mężczyźni, u których schorzenie to wynikło z niewłaściwego trybu życia powinni ten tryb życia zmienić. Jest to działanie profilaktyczne, które powinni wdrożyć wszyscy panowie, mający problem ze zbyt małą liczbą nasienia. Czasami leczenie wymaga zabiegu chirurgicznego – jest to praktykowane w przypadku wnętrostwa czy żylaków powrózka nasiennego. Oligospermia wynikająca z przyjmowania określonych leków powinna być leczona zaprzestaniem ich stosowania lub wprowadzania leków zamiennych. Czasami wymagane jest również leczenie hormonalne.

Zobacz też:

Oligospermia a azoospermia

Osoby, które spotkały się z terminem oligospermii często słyszały również słowo azoospermia. Azoospermia jest to najbardziej trudna i drastyczna odmiana oligospermii. Jest to choroba, o której mówi się w przypadku zupełnego braku plemników w nasieniu. Niestety w przeważającej części przypadków dysfunkcja ta jest nieuleczalna.

Oligospermia a ciąża

Wiele par słysząc hasło oligospermia boi się, że nie będzie mogło począć dziecka. Jak wynika z powyższego artykułu obawy te nie zawsze muszą się spełnić, ponieważ oligospermię można leczyć. Ponadto występują różne rodzaje tej dysfunkcji i zdarza się, że zanim panowie dowiedzą się, że cierpią na oligospermię łagodną, partnerka już jest w ciąży.


NASZ SPECJALISTA:
Dr n. med. Artur Polak – Założyciel i Dyrektor Kliniki Leczenia Niepłodności Polmedis oraz Dyrektor ds. Laboratoryjnych, ginekolog-położnik z ponad 20-letnim doświadczeniem w leczeniu niepłodności. Artur Polak posiada certyfikat embriologa klinicznego ESHRE podkreślający wysoką i w pełni bezpieczną jakość usług.
Klinika Polmedis we Wrocławiu działa od 1998 roku. Od 2002 wdrożona jest tutaj metoda leczenia niepłodności zapłodnieniem pozaustrojowym – in vitro (IVF). Klinika jest pionierem na rynku dolnośląskim w leczeniu metodą in vitro. To tutaj przyszło na świat pierwsze na Dolnym Śląsku dziecko urodzone w wyniku zastosowania zapłodnienia pozaustrojowego metodą ICSI oraz po podaniu mrożonych zarodków, a także w wyniku zastosowania gamet od anonimowych dawców.
Więcej o klinice: polmedis.pl

Dodaj komentarz

1 komentarzy: Oligospermia a ciąża: te rzeczy powinniście wiedzieć, jeśli bezskutecznie staracie się o dziecko!

  1. To bardzo dobry, informacyjny artykuł. Taka wiedza powinna być bardziej rozpowszechniana, żeby mężczyźni mogli jak najwcześniej zapobiegać problemom związanym z niepłodnością męską. Można dziś prowadzić dokładną diagnostykę i leczenie męskiej niepłodności a niejednokrotnie wystarczy zmiana trybu życia na zdrowszy i suplementy, które poprawiają parametry zdrowotne męskiego nasienia.

    Niemowlę, Karmienie niemowląt

    Czy piwo Karmi wpływa na laktację?

    Piwo Karmi i bardziej obfita laktacja Pierwszą rzeczą jaką usłyszałem od mojej mamy gdy ta dowiedziała się o tym blogu było: Koniecznie napisz o odgazowanym Karmi, które wpływa na laktację....

    Czytaj dalej →
    Planowanie ślubu oraz wesela

    Stół weselny

    Wczoraj pisałam o tym co powinno znajdować się na wiejskim stole weselnym i jak ten stół wiejski powinien wyglądać. Dzisiaj skoncentruję się na zwykłych stołach weselnych. Jak powinny wyglądać stoły...

    Czytaj dalej →
    Dieta w ciąży, Co jeść podczas karmienia piersią?

    Kawa w ciąży i przy karmieniu piersią

    Kaaaaaawy! Tym słowem witają się o poranku pracownicy większości firm. Pewnie Was zaskoczę, ale nigdy nie piłem kawy. Fakt ten zaskoczy Was zapewne mocniej gdy dowiecie się, że pracuję od 7:00, a...

    Czytaj dalej →
    Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
    Logo