Aktywna Mama to aż 1500 zł co miesiąc, ale nie dla wszystkich. Program ma ruszyć wcześniej, niż zakładano. Padł konkretny termin

Zgodnie z deklaracjami nowego rządu już wkrótce ma pojawić się kolejne świadczenie, które chcą wrócić do pracy po zakończeniu urlopu macierzyńskiego. Jak wynika z projektu, program Aktywna Mama zakłada wypłaty aż 1500 zł co miesiąc na dziecko. Pierwsze wypłaty nastąpią prawdopodobnie wcześniej, niż zakładano. Padły konkretne zapewnienia. Jakie będą warunki przyznania dodatku?

Świadczenie Aktywna Mama – dla kogo 1500 zł co miesiąc?

“Babciowe” czyli dodatek w wysokości 1500 zł miesięcznie dla mam po urlopie macierzyńskim to jedna z obietnic wyborczych Koalicji Obywatelskiej. Wprowadzenie tego świadczenia zapowiedział sam lider ugrupowania, czyli nowo wybrany premier Donald Tusk. Dodatkowe środki mają pomóc rodzicom w zorganizowaniu opieki dla dziecka, np. pokryciu opłat za żłobek lub opiekunkę. Jak stwierdził szef KO, przyznanymi pieniędzmi będzie można podzielić się z “przysłowiową babcią”, jeśli to ona zgodzi się pomóc w opiece nad wnukiem, stąd potoczna nazwa świadczenia.

Aby móc ubiegać się o dodatek, trzeba będzie spełnić kilka konkretnych kryteriów. Najważniejszym z nich będzie podjęcie pracy. 1500 zł otrzymają mamy, które zdecydują się na powrót do pracy (lub jej podjęcie) po zakończeniu urlopu macierzyńskiego lub w trakcie urlopu wychowawczego.

Aktywna Mama – warunki:

  • wiek dziecka: od 12. miesiąca do maksymalnie 3. roku życia,
  • podjęcie przez matkę pracy na etat lub powrót do pracy po urlopie macierzyńskim lub wychowawczym,
  • dochody brutto na poziomie przynajmniej minimalnej krajowej (od 1 stycznia 2024 – 4 242 zł).

Zobacz: Od kiedy 800 plus na dziecko? ZUS podaje konkretne terminy. Nie wszyscy dostaną pieniądze od razu

“Babciowe” 1500 zł dla mam – od kiedy?

Nowy rząd przyjął już projekt budżetu na 2024 roku. Znalazły się w nim również środki na program Aktywna Mama, co wskazuje na to, że pieniądze trafią do rodzin już w 2024 roku. Takie deklaracje padały również w wypowiedziach premiera Donalda Tuska, który wprowadzenie “babciowego” zapowiedział nawet w swoim expose.

Sprawdź też:

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo