Od kiedy 800 plus na dziecko? Ustawa już podpisana! Nie wszyscy rodzice dostaną pieniądze od razu, powód jest prosty

Prezydent Andrzej Duda złożył swój podpis na ustawie podwyższającej 500 plus do 800 zł. Wiadomo, że nowa kwota świadczenia zacznie obowiązywać dopiero od 2024. Jednak zgodnie z nowelizacją nie wszyscy rodzice otrzymają wypłaty na początku nowego roku. Powodem jest terminarz ZUS-u. Od kiedy 800 plus na dziecko? Kiedy spodziewać się wyższych przelewów?

Od kiedy 800 plus na dziecko?

W poniedziałek 7 sierpnia prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o finansowym wsparciu rodzin w wychowywaniu dzieci. Z zapisów dokumentu wynika, że podwyżka świadczenia zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2024, ale nie wszyscy otrzymają wyższe wypłaty już na początku nowego roku. Część rodziców dostanie 800 zł, a pozostali… 1600, ale z opóźnieniem.

Nowelizacja zakłada, że przelewy w nowej wysokości trafią do beneficjentów najpóźniej do 29 lutego 2024 r. Oznacza to, że część wypłat nastąpi w styczniu, ale niektórzy będą musieli poczekać nieco dłużej, ale otrzymają przelewy z wyrównaniem.

Zobacz: Dodatki dla rodzin 2023. 500 plus to dopiero początek listy. O te świadczenia mogą ubiegać się rodzice

800 plus – dla kogo?

800 zł będzie przyznawane rodzicom na takich samych zasadach jak 500 plus, nie będzie żadnych dodatkowych warunków. Świadczenie będzie przysługiwać na każde dziecko do momentu ukończenia przez nie 18. roku życia, bez względu na dochody rodziców.

Co ważne, rodzice nie będą musieli składać żadnych dodatkowych wniosków, aby otrzymywać wyższe wypłaty. Dodatek zostanie podwyższony automatycznie i wszyscy, którzy na dzień 1 stycznia 2024 będą mieli przyznane prawo do świadczenia, dostaną 800 zł zamiast 500.

Sprawdź też:

Zakupy dla niemowląt

Karty rabatowe LifeStyle i Rossnę

Karty rabatowe LifeStyle i Rossnę Dziecko to niekończący się wydatek. Każdy rodzic chce dla dziecka wszystkiego co najlepsze. Producenci o tym wiedzą i często zawyżają ceny swoich produktów. Jak zatem...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Ciekawe pomysły na zaręczyny

Zanim nastąpi sakramentalne „tak” przed ołtarzem, zawiązują się tak zwane zaręczyny. Chłopak prosi swoją dziewczynę o rękę wręczając jej pierścionek zaręczynowy. Jest to część tradycji oraz bardzo ważny moment w...

Czytaj dalej →
Świadkowie

Rola świadków na weselu

Z racji tego, że już za dwa tygodnie będę świadkową na weselu siostry, postanowiłam przyjrzeć się tej roli i jej obowiązkom troszeczkę bliżej, a tym, co się nauczyłam, chętnie podzielę...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general