Test Kerrego – co to za badanie i na czym polega? Wskazania do jego wykonania

Laktoza jest ważnym składnikiem odżywczym, zwłaszcza w diecie niemowląt. Zdarza się jednak, że dziecko wykazuje nadwrażliwość na ten cukier mleczny. Wówczas, spożycie pokarmu zawierającego laktozę daje szereg nieprzyjemnych objawów. Jak sprawdzić, czy dziecko rzeczywiście nie toleruje tego składnika? Pomóc może w tym test Kerrego.

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Test Kerrego to nieinwazyjna metoda diagnostyczna, pozwalająca stwierdzić obecność cukrów redukujących w stolcu i zakwaszenie kału. Objawy te mogą wskazywać na nietolerancję laktozy, dlatego badanie to przeprowadza się właśnie pod kątem rozpoznania nadwrażliwości na ten składnik.
  • Badanie jest nieinwazyjne i nie stwarza ryzyka wystąpienia powikłań.

Laktoza jest rodzajem cukru, który występuje w mleku ssaków, w tym także w pokarmie matki karmiącej piersią. Substancja, o której mowa, stanowi bogate źródło energii, ale nie tylko. Nie należy zapominać, że laktoza uczestniczy w procesie wchłaniania kluczowych mikroskładników – wapnia, cynku i magnezu, stanowi jeden z budulców tkanki mózgowej i stymuluje rozwój flory bakteryjnej układu pokarmowego. Mając to wszystko na uwadze, łatwo można stwierdzić, że laktoza jest niezbędnym elementem diety dziecka. Niestety, w wielu przypadkach zachodzi konieczność wykluczenia z jadłospisu maluszka wszystkich zawierających ją produktów. Wynika to z faktu, że niektóre dzieci wykazują nietolerancję laktozy.

Test Kerrego – kiedy zachodzą wskazania do wykonania badania?

Laktoza to dwucukier, w skład którego wchodzą cukry proste –  galaktoza i glukoza. W procesie ich przyswajania uczestniczy enzym produkowany przez błonę śluzową jelit – laktaza. Niedobory lub całkowity brak tego enzymu doprowadzają do sytuacji, w której organizm nie może rozłożyć tych cukrów. W takim przypadku, laktoza podlega częściowej fermentacji, wywołanej przez bytujące w jelitach bakterie. Następstwem tego procesu jest wzrost ciśnienia osmotycznego w jelitach, nadprodukcja kwasów tłuszczowych i gazów. To z kolei przekłada się na kolejne objawy, takie jak:

  • wzdęcia,
  • kolka niemowlęca,
  • bóle brzucha,
  • odgłosy wskazujące na “przelewanie się” w jelitach,
  • biegunka (wodnista, o nieprzyjemnym zapachu),
  • w niektórych przypadkach – nudności i wymioty.

Dolegliwości tym bardziej przybierają na sile, im większa była porcja spożytego przez dziecko pokarmu z laktozą. Najczęściej pojawiają się w czasie od 60 do 180 minut po spożytym posiłku. Powyższe symptomy należy traktować jako sygnał alarmowy, skłaniający do zasięgnięcia konsultacji lekarskiej. Trzeba bowiem pamiętać, że biegunka to nie tylko znaczny dyskomfort dla malca, ale także realne zagrożenie dla jego zdrowia –  w tym stanie dochodzi do zaburzenia wchłaniania składników odżywczych, co może prowadzić do utraty masy ciała i niedożywienia.

W przypadku nieco starszych dzieci, diagnostyka nietolerancji laktozy obejmuje:

  • wodorowy test oddechowy,
  • test doustnego obciążenia laktozą (rzadziej),
  • badanie genetyczne na obecność polimorfizmu genu LCT.

Ze względu na znaczną inwazyjność, u małych dzieci nie wykonuje się badania aktywności laktazy w bioptacie jelita cienkiego.

W przypadku niemowląt, za podstawową metodę diagnostyczną należy uznać badanie kału na obecność ciał redukujących.

Sprawdź: Czy pokarm w piersiach może się zepsuć? 8 mitów związanych z karmieniem piersią!

Test Kerrego u niemowląt – jak przebiega badanie?

Na podstawie przedstawionych objawów, pediatra podejmie decyzję o przebadaniu dziecka pod kątem nietolerancji laktozy. Test Kerrego jest całkowicie nieinwazyjny i nie stwarza żadnego zagrożenia dla dziecka. Badanie wykonywane jest na próbce kału. Stolec zostaje oceniony pod kątem obecności niestrawionych cukrów redukujących oraz odczyny pH – niewchłonięta laktoza doprowadza do zakwaszenia kału

W przypadku pojawienia się objawów nietolerancji laktozy u niemowląt, zwłaszcza tych karmionych piersią, lekarze zalecają także podawanie enzymu laktazy, który jest niezbędny do trawienie laktozy. Trzeba jednak pamiętać, aby podawać go dokładnie w zgodzie z zaleceniami, aby metoda przyniosła właściwe rezultaty.

Uwaga! Nie lekceważ nietolerancji laktozy u niemowląt!

Test Kerrego – cena

Zależnie od laboratorium, koszt wykonania testu Kerrego zamyka się w przedziale od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych.

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Zdrowie niemowlaka

Jak dbać o zdrowe oczy u niemowląt?

Oczy noworodka czy niemowlaka są o wiele bardziej wrażliwe niż osoby dorosłej. Nic więc dziwnego, że czerwone powieki u niemowląt spędzają rodzicom sen z powiek. Narząd wzroku po porodzie u...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Menu weselne

Jakie menu wybrać na swoje wesele? Muszą to być potrawy, które trafią w gusta wszystkich gości. Bo przecież świeże i smaczne dania to już pół sukcesu udanego wesela (no może...

Czytaj dalej →
Muzyka na wesele

Piosenki dla rodziców

Pary Młode organizujące wesele prawie zawsze chcą podczas przyjęcia podziękować swoim rodzicom za trud włożony w wychowanie oraz pomoc w przygotowaniu przyjęcia. Podczas podziękowania dla rodziców najczęściej wręczane są upominki...

Czytaj dalej →
Noworodek, Rozrywka

Jak uspokoić płaczące dziecko?

Trafiłem dziś na film zatytułowany “A pediatrician shows you how to calm a crying baby”, czyli “Pediatra pokaże Ci jak uspokoić płaczące dziecko”. W jego opisie czytam, że pediatra, którego za...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general