Kiedy starania o dziecko, przez dłuższy czas nie przynoszą spodziewanych efektów, kobiety zaczynają odczuwać niepokój. Szukają przyczyny niepowodzeń, często wpadają we frustrację i zaczynają obwiniać siebie. W takich sytuacjach najważniejsza jest baczna obserwacja swojego organizmu, a następnie konsultacja z lekarzem ginekologiem, który po badaniu ginekologicznym i zleceniu ewentualnych badań będzie mógł wskazać przyczynę problemów z poczęciem dziecka. Jedną z nich może być brak śluzu szyjkowego.
Śluz szyjkowy i jego rola w życiu kobiety
Śluz szyjkowy to wydzielina odgrywająca wiele istotnych funkcji w organizmie kobiety. Poza tym, że odpowiada za nawilżenie pochwy i poprawę komfortu podczas stosunku, jest odpowiedzialny za zapewnienie plemnikom odpowiedniego środowiska, które pozwoli dotrzeć im do komórki jajowej w celu zapłodnienia. Śluz powstaje w gruczołach szyjki macicy, a jego stężenie jest zależne od hormonów płciowych, takich jest progesteron czy estrogeny.
Śluz szyjkowy zmienia swoją konsystencję i wygląd w trakcie trwania całego cyklu miesięcznego. Baczna obserwacja i znajomość organizmu pozwala kobiecie na szybkie odnotowanie ewentualnych nieprawidłowości. Niestety kobiety dość rzadko prowadzą wnikliwą obserwację śluzu, co jest ewidentnym znakiem naszych czasów. Dziś łatwiej i szybciej jest kupić w aptece test owulacyjny, niż prowadzić kalendarzyk i robić pomiary temperatury i obserwację śluzu.
Jak zmienia się w trakcie cyklu śluz szyjkowy?
Podczas całego cyklu miesięcznego stężenie hormonów płciowych zmienia się, w związku z tym śluz szyjkowy, który jest od nich zależny, również podlega zmianom. Zmienia się jego barwa – przechodzi od przeźroczystego do mlecznobiałego, zmiana się również konsystencja – od rzadkiego, lejącego, do gęstego, lepkiego. W trakcie owulacji śluz przybiera formę, która jest najbardziej komfortowa do zapłodnienia, dlatego potocznie nazywany jest śluzem płodnym
Zobacz też:
- Objawy dni płodnych: tych 8 symptomów owulacji nie powinnaś przegapić!
- Ciąża bez wytrysku – czy jest możliwa?
Brak śluzu szyjkowego: przyczyny i konsekwencje
Czasami kobiety zaczynają odczuwać nieprawidłowości dotyczące śluzu, może to być jego nieprzyjemny zapach związany z infekcjami intymnymi, ale może pojawić się poważniejszy problem, jakim jest brak śluzu szyjkowego. Przyczyny braku śluzu mogą mieć różne podłoże. Często brak śluzu szyjkowego jest wynikiem prozaicznego braku odpowiedniego nawodnienia organizmu. Kiedy kobieta pije zbyt mało, organizm automatycznie ogranicza wydatki wody, poprzez zaprzestanie produkcji różnych wydzielin w tym także śluzu szyjkowego. Istnieją jednak inne możliwe przyczyny zaniku śluzu szyjkowego.
Brak śluzu podczas owulacji
Śluz szyjowy przed owulacją przyjmuje charakterystyczną formę, przypominającą białko jaja kurzego. Jest przezroczysty, śliski i rozciągliwy. Kobiety odczuwają w tym czasie silną wilgotność w pochwie. Ten rodzaj śluzu jest najlepszym środowiskiem dla plemników. Pozwala im przeżyć w kwaśnym środowisku pochwy i dotrzeć do komórki jajowej w macicy, gdzie zostaje ona zapłodniona. Czasami, kiedy podczas owulacji kobieta odczuwa całkowity brak śluzu płodnego, może on być spowodowany tak zwaną anowulacją. Jest to sytuacja, kiedy w trakcie cyklu miesięcznego komórka jajowa nie została uwolniona. Brak owulacji uniemożliwia zajście w ciążę, dlatego ten stan wymaga dogłębnej diagnostyki.
Brak śluzu przed okresem
Przed okresem stężenie estrogenów w organizmie kobiety spada, a co za tym idzie, nawilżenie pochwy staje się coraz mniejsze. W tym czasie ze względu na niski poziom hormonów płciowych może dojść do całkowitego braku śluzu szyjkowego, jednak z reguły nie powinno być to powodem do zmartwień. W celu zwiększenia komfortu współżycia w tym okresie można stosować specjalne lubrykanty poprawiające nawilżenie pochwy
Brak śluzu na początku ciąży
Estrogeny, których poziom w ciąży jest dość wysoki, odpowiadają za to, że na początku ciąży kobieta może odczuwać bardzo silne nawilżenie pochwy, za co odpowiada duża ilość śluzu szyjkowego. Jest on w tym czasie szczególnie ważny, ponieważ nie tylko chroni drogi rodne kobiety przed dostaniem się drobnoustrojów z zewnątrz, ale także jest on niezbędny do utworzenia się czopa śluzowego, chroniącego rozwijający się w macicy płód. Kiedy więc ciężarna na początku ciąży obserwuje u siebie brak śluzu szyjkowego i suchość pochwy, może czuć niepokój. W takiej sytuacji przyszła mama powinna niezwłocznie skonsultować to z lekarzem prowadzącym ciążę, aby wykluczyć ewentualnie nieprawidłowości, mogące zagrażać ciąży.
Brak śluzu spowodowany infekcjami
Narządy płciowe są bardzo delikatne i podatne na różnego rodzaju zakażenia grzybicze lub bakteryjne, co może mieć bezpośredni wpływ na śluz szyjkowy. Podczas infekcji intymnych śluz może przybierać inną niż zwykle barwę oraz nieprzyjemny zapach, co powinno być sygnałem o toczącej się infekcji.
Zaburzenia hormonalne a brak śluzu szyjkowego
Estrogeny, czyli żeńskie hormony płciowe są odpowiedzialne za produkcję śluzu szyjkowego. Jeżeli więc u kobiety odchodzi do zaburzeń hormonalnych, spadku poziomu estrogenu lub zbytniego ich wzrostu może to mieć bezpośredni wpływ na śluz szyjkowy. Przyczyną zaburzeń hormonalnych mogą być choroby endokrynologiczne, ale także menopauza, w której trakcie poziom hormonów żeńskich ulega znacznemu obniżeniu, co powoli prowadzi do całkowitego wygaśnięcia miesiączkowania.
Leki i ich wpływ na brak śluzu szyjkowego
Niektóre leki przyjmowane przez kobietę mogą mieć bezpośredni wpływ na śluz szyjkowy, zaliczamy do nich leki przeciwalergiczne, przeciwkaszlowe, przeciwdepresyjne, przeciwpadaczkowe, oraz niektóre środki nasenne. Ważne, aby podczas rozpoczęcia przyjmowania każdego nowego leku bacznie obserwować swój organizm. Gdy zauważymy jakieś zmiany, nieprawidłowości takie jak na przykład brak śluzu szyjkowego, niezwłocznie należy skonsultować tę sprawę z lekarzem, który oceni czy jest konieczna i możliwa zmiana leku.
Sprawdź: Jak wygląda śluz w ciąży?
2 komentarze