Czy w Wigilię można jeść mięso?

Czy w Wigilię można jeść mięso czy w Wigilię obowiązuje post? Wiele osób zastanawia się nad tym pytaniem – w wielu polskich domach tego dnia nie je się bowiem mięsa, a kolacja wigilijna przewiduje bezmięsne potrawy. Warto jednak wiedzieć, że w niektórych domach na wigilijnych stołach pojawiało i pojawia się mięso. Nie ma również do tego żadnych solidnych przeciwwskazań. Oto najważniejsze informacje na ten temat!

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Jedzenie mięsa w dzień Wigilii nie jest grzechem.
  • Dawniej przed Bożym Narodzeniem obowiązywał przeszło 3-tygodniowy okres postu. Został on jednak zniesiony w 1983 roku.

Czy w Wigilię można jeść mięso?

Mięso w Wigilię pojawia się na niewielu polskich stołach, jednak nie oznacza to, iż nie pojawia się wcale. Jedzenie mięsa w czasie wigilijnej wieczerzy – i w ogóle w dzień Wigilii – nie jest grzechem. Jeszcze w połowie XX wieku było to zakazane. Te czasy jednak minęły – jedzenie mięsa w Wigilię nie jest już zabronione od dosyć długiego okresu. Zasady złagodzono w 1983 roku, a wprowadzone zmiany zostały potwierdzone przez II Synod Plenarny w Polsce. Ich dokładną wykładnię przedstawili polscy biskupi w roku 2003, w specjalnym liście pasterskim dotyczącym przykazań kościelnych. 

Zobacz też: Doprawianie barszczu – Jakie przyprawy do barszczu czerwonego?

Post w Wigilię Bożego Narodzenia

Czy można jeść mięso w Wigilię? Okazuje się, że można – chociaż Kościół zachęca by przestrzegać postu. Chodzi tu jednak raczej o polską tradycję niż o rzeczywiste zalecenia. Post oznacza dobrowolne wstrzymywanie się od spożywania niektórych pokarmów – zwykle chodzi tu właśnie o dania mięsne. 

Dawniej obowiązywał przeszło 3-tygodniowy okres postu – poprzedzał on Boże Narodzenie. Był to post jakościowy, czyli związany właśnie ze spożywaniem pokarmów mięsnych, albo też wywarów mięsnych czy przetworów mięsnych. Istniały jednak różnice związane z odłamami chrześcijaństwa – i takie różnice obowiązują do dziś. W prawosławiu post jakościowy obowiązuje jedynie do wigilijnej wieczerzy. Oznacza to, że wieczorem można spokojnie zjeść potrawę mięsną. Protestanci nie posiadają żadnych szczególnych uregulowań w tej sprawie. Katolików zaś zachęca się teraz do unikania mięsa w Wigilię – nie jest to jednak zakazane. 

Poznaj: Gorzki bigos – Jak uratować?

Dlaczego w Wigilię nie je się mięsa?

Czy w Wigilię można jeść mięso? Dawniej katolików obowiązywał post ścisły. Był to post jakościowy i ilościowy. Chodziło więc o to, że tego dnia można było zjeść tylko 1 posiłek i to bezmięsny. Właśnie stąd wzięła się polska tradycja spożywania obfitej, bezmięsnej wieczerzy wigilijnej. Zasady te złagodzono w roku 1983 i od tego czasu nie ma już zakazu spożywania mięsa w dzień Wigilii. Kościół do tego zachęca, ale tego nie zabrania. Ma to być rodzaj wyrzeczenia, by odpowiednio przeżyć ten dzień. 

Sprawdź: Jakie ciasta na Boże Narodzenie? [tradycyjne, efektowne i bez pieczenia]

Rodzice pytają czy w Wigilię można jeść mięso:

Czy w Wigilię jest post ścisły?

Według przepisów prawa kanonicznego post ścisły obowiązuje jedynie w Środę Popielcową i w Wielki Piątek. 

Kiedy zniesiono post w Wigilię?

Zmiany związane z postem w Wigilię zostały wprowadzone w 1983 roku, kiedy wprowadzono nowy Kodeks Prawa Kanonicznego. Zmiany te zostały potwierdzone przez II Synod Plenarny w Polsce, a ich dokładna wykładnia została przedstawiona przez polskich biskupów w roku 2003. 

Dlaczego nie je się mięsa w Wigilię?

Obecność bezmięsnych dań na polskim stole wigilijnym jest po prostu częścią polskiej tradycji. Od wielu lat nie ma już zakazu spożywania potraw mięsnych w Wigilię. Skąd zatem zachęta, by nie jeść w ten dzień mięsa? Uczynienie z Wigilii dnia postnego ma być niewielkim wyrzeczeniem, które pozwala skupić się na istocie tego dnia, czyli wcieleniu Chrystusa. 

Czy dzień przed Wigilią jest post?

Dzień przed Wigilią nie obowiązuje post. Co więcej, nie obowiązuje on tak naprawdę nawet w samą Wigilię – to po prostu część polskiej tradycji.

Kogo nie obowiązuje post w Wigilię?

Mięso w Wigilię nie jest zakazane. Post nie jest zatem obowiązkowy dla nikogo. Kościół zachęca by rezygnować w ten dzień z jedzenia mięsa, jednak nie jest to obowiązek. 

Dodaj komentarz

Świadkowie

Rola świadków na weselu

Z racji tego, że już za dwa tygodnie będę świadkową na weselu siostry, postanowiłam przyjrzeć się tej roli i jej obowiązkom troszeczkę bliżej, a tym, co się nauczyłam, chętnie podzielę...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo