Gdzie znaleźć gniazdo much w domu? Te metody pomogą uporać się z owadami

Gniazdo much w domu to istna katastrofa! Muchy zielone i czarne, które mogą znaleźć się zarówno w kuchni, jak i pokoju dziecka czy salonie, przysparzają wiele problemów domownikom. Bardzo często sama obecność jednego owada denerwuje, a co dopiero, kiedy jest ich plaga. Muchy są niezwykle powszechne, co nie znaczy, że musisz tolerować ich obecność. Mogą pojawić się dosłownie wszędzie, żywią się odpadkami, okruszkami, siadają na blatach i naczyniach. Co zrobić, jeśli pojawiła się inwazja much w domu? Jak znaleźć gniazdo much w domu? Są na to sprawdzone metody, które pomogą Ci uporać się z problemem.

Gniazdo much w domu

Niezależnie od sezonu, muchy w mieszkaniu stanowią poważny problem. Wiele osób szuka sprawdzonego i szybkiego rozwiązania. Jaka jest jednak przyczyna pojawiających się w domu much? Którędy się dostają? Jeżeli myślisz, że ich dostanie się do środka graniczy z cudem, możesz bardzo mocno się zdziwić. Wszystkie muchy irytują i wzbudzają w ludziach negatywne uczucia. Kojarzą się z brudem i zepsutym jedzeniem. Gniazdo much w domu może pojawić się nawet w czystym wnętrzu. Istnieje wiele gatunków much, a ich rozróżnienie nie jest trudne. Kiedy na zewnątrz zaczyna robić się ciepło, często spotkasz się z muchą domową. Ten gatunek nie radzi sobie na wolności, dlatego szuka ciepłego miejsca, ze stałym dostępem do żywności. Niestety w wielu przypadkach, jej bezpieczną przystanią staje się Twoja kuchnia. Innym rodzajem much, są gryzące, które najczęściej spotkasz w ogrodzie późnym latem. Bardzo często natkniesz się na muchę czarną albo niebiesko-zieloną.

Dużo much w domu może oznaczać, że gdzieś w mieszkaniu pojawiło się ich gniazdo. Bardzo często natkniesz się na nie w pojemnikach na śmieci, szczególnie na odpady bio lub między roślinami, na przykład w doniczkach z ziemią. Jak te owady dostają się do mieszkania? W wielu przypadkach, domownicy sami je przynoszą. Jaja much znajdziesz w dojrzałych lub przejrzałych warzywach i owocach, oraz roślinach. Niektóre gatunki preferują do tego mięso, jak i ryby. Wiele much wpełza do mieszkania przez niezamknięte okna, szczeliny w ścianie, szyby wentylacyjne i nieszczelne uszczelki. 

Larwy much w domu mogą również zostać przyniesione na produktach spożywczych lub pojawić się np. na zepsutym mięsie.

Zobacz też: Odrobaczanie dzieci, czyli jak skutecznie pozbyć się pasożytów?

Zielone muchy w domu

Mucha zielona w domu, z gatunku plujkowatych, jest bardzo łatwa do rozpoznania, nawet przez mniej uważne osoby. Jak sama nazwa wskazuje, są zielone, lub zielono-niebieskie, pięknie błyszczą się w świetle słonecznym. Spotkasz je w strefie klimatu umiarkowanego. Miejsca, gdzie występują najczęściej to okolice gospodarstw wiejskich, lecz również wszędzie tam, gdzie znajdą rozkładającą się materię organiczną. Jeżeli znajdziesz je w swoim domu, najpewniej zwabiło je zepsute mięso, ryby czy inne gnijące odpadki. Muchy zielone mają długość od 6 do 10 milimetrów. Gdzie może pojawić się gniazdo much w domu? 

Samica muchy zielonej składa swoje jaja w zgniłym mięsie, jak i roślinach. Sam cykl rozwoju larwy trwa około 7 dni. Samo przepoczwarzenie się owada odbywa się w glebie, dlatego powinny Cię zaalarmować wychodzące z ziemi kwiatów doniczkowych insekty. Co wtedy zrobić? Najlepiej natychmiast wynieść kwiatki na zewnątrz, zostawić je tam na trochę, aby później wymienić ich ziemię. Dorosłe muchy wykluwają się z poczwarki po około 14 dniach. 

Zobacz również: Owsiki na celowniku – Jak się ich pozbyć?

Duże czarne muchy w domu. Przyczyny oraz jak im zapobiegać

Plaga much w domu pojawia się najczęściej wtedy, gdy gdzieś w mieszkaniu znajduje się gnijąca materia organiczna. Tam, gdzie zgniłe resztki pożywienia, liczne okruszki lub plamy soków, znajdą się robacznice. Chociaż nie żyją długo, bo tylko około 2 tygodnie, mogą przysporzyć kłopotów. Te muchy mogą składać jaja zaledwie dwa dni, po swoim przepoczwarzeniu się. To dlatego ich plagi są tak uciążliwe. Składają około 150 jaj jednorazowo, a w ciągu całego życia ta liczba wynosi nawet 3 tysiące! Jedzą wszystko, co tylko napotkają. Zarówno śmieci, zgniłe resztki, jak i materię organiczną. Uwielbiają słodkie napoje, co twórcy pułapek na owady sprytnie wykorzystują.

Gniazdo much w domu potrafi być niebezpieczne! Chociaż muchy domowe nie gryzą, nie powodują alergii, to roznoszą masę śmiertelnych chorób. Wąglik i dur brzuszny, to najpopularniejsze z nich. Aby nie dopuścić do plagi much w domu, przede wszystkim zadbaj o czystość pomieszczeń. Nawet jeżeli dbasz o ścieranie kurzu czy mycie naczyń, warto zrobić dokładny przegląd pomieszczeń. Zwróć uwagę na kuchnię, gdzie muchy uwielbiają przebywać. Bardzo ważne jest dokładne ścieranie blatów. Warto odsunąć wszystkie szafki i lodówkę. To, co tam znajdziesz, może przerazić. Wysprzątaj te okolice, a prawdopodobieństwa zadomowienia się much, znacznie zmaleje.

Sprawdź: Jak wygląda wsza? Jak rozpoznać, leczyć i zapobiegać wszawicy u dzieci?

Sposób na muchy w domu. Co robić?

Co na muchy w domu? Jakie środki i sposoby na ich zwalczenie są najlepsze? Muchy w domu zarówno zimą, jak i latem stanowią problem. Po pierwsze, posprzątaj. Jednym z podstawowych rozwiązań, jest dokładne wyczyszczenie domu. Wynieś wszystkie śmieci, wymyj kosze, upewnij się, że podłoga, zlew i lodówka są bez skazy. Kiedy masz pewność, że Twój dom lśni jak nigdy wcześniej, a muchy nadal są problemem, musisz sięgnąć po inne rozwiązania. 

Muchy w mieszkaniu latem wpadają przez niezamknięte okna, czy uchylone drzwi. Dlatego warto zamontować moskitierę, która nie tylko ochroni przed nieznośnymi muchami, ale i komarami czy ćmami. Pamiętaj o myciu owoców i warzyw, natychmiast po przyniesieniu ich do domu! Niezwykle popularny jest także lep na muchy, który zawieszony na suficie, szafce lub lampie, skutecznie przyciąga owady. Jednak znacznym minusem tego rozwiązania jest sam jego wygląd. Martwe muchy nie wyglądają zbyt estetycznie. W niektórych sklepach znajdziesz lepy we wzory, dzięki którym przylepione owady nie rzucają się w oczy tak bardzo. Świetnie działa domowa pułapka z octu jabłkowego. Wlej go do miseczki, którą przykryjesz gazą. Zapach odstrasza owady!

Zobacz też: Skąd się biorą szczypawki w domu? Jaki środek na szczypawki jest skuteczny?

Muchy w okapie, czyli gniazda much w nietypowych miejscach

Wiele osób skarży się na muchy w kuchni. Z oczywistych przyczyn pojawiają się tam, gdzie jest najwięcej jedzenia, a także resztek i śmieci. Niestety, zdarzyć się może, że muchy zagnieżdżą się w okapie. Jeżeli usłyszysz niepokojące dźwięki, a urządzenie zacznie włączać się samoistnie, wyłączać się, lampki będą migać, odkręć okap. Bardzo prawdopodobne, że znajdziesz muchy w wentylacji. Mogą one powodować całkowite jego zepsucie i wywołać zwarcie. Muchy często przedostają się do puszki z płytą elektroniczną.

Z tym nietypowym problemem można poradzić sobie na wiele sposobów, Najrozsądniej będzie zainstalować siatkę na wylocie wentylacji. Wyciąg okapu łączy się u Ciebie z kanałem kominowym? Zapal w kominku, a gniazdo much w domu powinno zniknąć.

Zobacz również: Gołąb na balkonie – Co zrobić z gniazdem gołębi?

Rodzice pytają o gniazdo much w domu

Skąd się biorą muchy w domu?

Muchy w domu najczęściej pojawiają się w koszach na śmieci, roślinach doniczkowych czy niektórych instalacjach. Do mieszkania wabi je zapach. Pamiętaj o częstym wynoszeniu śmieci, dokładnym myciu koszy i utrzymywaniu porządku w całości mieszkania. Dokładnie myj owoce i warzywa, a zepsute mięso czy ryby wynoś od razu na zewnątrz.

Skąd się biorą muchy w mieszkaniu?

Muchy dostają się do mieszkania przez nieszczelne okna, uchylone drzwi, jak i przez wentylację. Teraz nie tylko utrzymywanie czystości w Twoim mieszkaniu jest ważne, jeśli sąsiedzi mają z tym problem, może to spowodować plagę much. Dobrym sposobem jest montowanie moskitier.

Jak wygląda gniazdo much?

Gniazdo much niczym nie przypomina gniazda os lub pszczół. To po prostu bardzo duże natężenie tych owadów w jednym miejscu. Muchy domowe składają jaja w śmieciach, resztkach jedzenia czy gnijących materiach organicznych, ale równie często znajdziesz je w ziemi swoich kwiatów doniczkowych. Jaja much są niewidoczne dla ludzkiego oka, jednak ich przepoczwarzanie zauważysz od razu.

Skąd muchy w domu?

Tzw. muchy domowe wlatują z zewnątrz w poszukiwaniu stałego dostępu do jedzenia. Może się jednak zdarzyć, że w domu pojawi się całe gniazdo, np. w odpadach bio lub w doniczce z ziemią.

Dodaj komentarz

Pierścionki zaręczynowe

Pierścionek zaręczynowy

Bardzo mocno w ostatnim czasie na moim blogu wzrosło zainteresowanie oświadczynami i zaręczynami. Na specjalne życzenie jednej z czytelniczek, opisałam dziś przyjęcia zaręczynowe. Dopiero przed chwilą jednak dotarło do mnie,...

Czytaj dalej →
Dieta w ciąży, Co jeść podczas karmienia piersią?

Kawa w ciąży i przy karmieniu piersią

Kaaaaaawy! Tym słowem witają się o poranku pracownicy większości firm. Pewnie Was zaskoczę, ale nigdy nie piłem kawy. Fakt ten zaskoczy Was zapewne mocniej gdy dowiecie się, że pracuję od 7:00, a...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo