Komórki macierzyste: mamy klucz do długowieczności?
Komórki macierzyste z krwi pępowinowej po raz pierwszy znalazły zastosowanie dokładnie 30 lat temu. Prof. Eliane Gluckman wykonała pierwsze przeszczepienie w schorzeniu hematologicznym u dziecka cierpiącego na anemię Fanconiego. Tym samym udowodniła, że z pomocą komórek macierzystych można odbudować układ hematologiczny.

Komórki macierzyste: zastosowanie
Pionierskie przeszczepienie komórek macierzystych przez prof. Eliane Gluckman zapoczątkowało nowy rozdział w dziedzinie medycyny regeneracyjnej i transplantologii. I choć w 1988 roku lekarze nie potrafili odpowiedzieć na wiele pytań dotyczących zastosowania komórek macierzystych, dziś wiemy o nich coraz więcej.
Jeszcze 10 lat temu mówiło się o zastosowaniu komórek z krwi pępowinowej przede wszystkim w leczeniu białaczki. Dziś lekarze upatrują w nich szansę na poprawę sytuacji pacjentów z mózgowym porażeniem dziecięcym, autyzmem, a także leczących się z powodu zawału mięśnia sercowego. Obiecujące są też wyniki badań nad zastosowaniem tego typu komórek w leczeniu chorób autoimmunologicznych.
Kolejną ekscytującą kwestią jest możliwość zastosowania ich w terapiach genetycznych, np. przy zaburzeniach poziomu hemoglobiny. Posiadamy dowody potwierdzające skuteczność tego rodzaju metod w odbudowie i niwelowaniu wad genetycznych. Przyszłość wygląda zatem bardzo obiecująco. – mówi prof. Eliane Gluckman.
Obecnie prowadzone są badania nad zastosowaniem komórek macierzystych w:
- leczeniu cukrzycy;
- chorobach neurologicznych takich jak choroba Parkinsona, pląsawica Huntingdona i stwardnienie zanikowe boczne;
- urazach rdzenia kręgowego;
- leczeniu stwardnienia rozsianego;
- leczeniu białaczki;
- naprawie uszkodzeń chrząstek i ścięgien;
- przy zawale mięśnia sercowego;
- przy zwyrodnieniu plamki żółtej.
Naukowcy podejmują też próby, których celem jest stymulowanie komórek macierzystych obecnych w organizmie pacjenta.
Czym są komórki macierzyste?
Komórki macierzyste są początkowym etapem wszystkich komórek ludzkiego ciała. To niewyspecjalizowane, pierwotne i niedojrzałe komórki, które charakteryzuje ogromna zdolność do samoodnawiania i różnicowania się. Jako pierwsze już w latach 60. ubiegłego wieku wykorzystywano komórki macierzyste pozyskiwane ze szpiku kostnego. Przeszczepień dokonywano podczas leczenia nowotworów, chorób układu krwiotwórczego, a także niektórych chorób metabolicznych.
Komórki macierzyste dzieli się na:
- totipotencjalne – mogą różnicować się w komórki każdego typu;
- pluripotencjalne – mogą różnicować się w każdy typ komórek za wyjątkiem komórek łożyska;
- multipotencjalne – dają początek kilku typom komórek, najczęściej o zbliżonych właściwościach;
- unipotencjalne – powstają z nich komórki tylko jednego typu.
Źródła komórek macierzystych
Komórki macierzyste mogą być pozyskiwane z krwi obwodowej, szpiku kostnego oraz z krwi pępowinowej, przy czym ten ostatni sposób jest jedynym nieinwazyjnym. W zależności od źródła, z którego pochodzą, niewyspecjalizowane komórki różnią się też swoimi właściwościami.
Mezenchymalne komórki macierzyste ze szpiku kostnego
Szpik kostny pobiera się w znieczuleniu zewnątrzoponowym lub ogólnym poprzez nakłucia talerzy biodrowych. Sam zabieg trwa co najmniej kilkadziesiąt minut. Mezenchymalne komórki macierzyste pochodzące ze szpiku odpowiadają za odbudowę kości i chrząstek, a także produkują komórki tłuszczowe. Nie potwierdzono jednak, jakoby mogły się one różnicować na dowolne komórki ciała. Nadal prowadzone są także badania nad ich wykorzystaniem w leczeniu schorzeń kości i chrząstek, a także w naprawie uszkodzeń naczyń krwionośnych. Badacze sprawdzają też możliwość zastosowania mezenchymalnych komórek macierzystych w celu zmniejszenia stanu zapalnego, leczeniu chorób autoimmunologicznych czy leczenia odrzucenia przeszczepu.
Komórki macierzyste z krwi pępowinowej
Komórki macierzyste z krwi pępowinowej pochodzą z naczyń pępowiny oraz z łożyska. Po pobraniu zostają zamrożone i są przechowywane w bankach krwi. Krew pępowinowa pobierana jest w ciągu zaledwie kilku minut, a sam zabieg jest zupełnie bezbolesny. Zaletą tego rozwiązania jest niewątpliwie natychmiastowa dostępność komórek macierzystych. Nie musimy szukać dawcy, jak ma to miejsce w przypadku szpiku i liczyć na to, że będzie on zupełnie zdrowy (w przeciwnym wypadku nie będzie mógł być dawcą).
Ze względu na niewielką ilość krwi pępowinowej, pochodzące z niej komórki macierzyste dotychczas stosowano główne w leczeniu dzieci. Znajdowały zastosowanie u pacjentów z chorobami nowotworowymi układu krwiotwórczego, jak również borykających się z chorobami genetycznymi krwi. Naukowcy wypracowali jednak metody namnażania komórek, dzięki czemu można zwiększyć ich ilość.
Jak wskazują wyniki niektórych badań, krew pępowinowa może zawierać komórki zdolne do przekształcania się w dowolnie, wyspecjalizowane komórki, niekoniecznie powiązane z krwią. Potwierdzone jest jednak jedynie to, że mogą one wytworzyć każdy rodzaj komórek krwi, w tym także komórki systemu odpornościowego.
Autologiczne i allogeniczne przeszczepienia komórek macierzystych
Z biegiem czasu komórki macierzyste pozyskiwane ze szpiku kostnego zostały wyparte przez komórki z krwi pępowinowej. W ośrodkach transplantacyjnych w Stanach Zjednoczonych przeprowadza się więcej zabiegów właśnie z tym drugim typem komórek. W zależności od rodzaju choroby lekarze decydują się na przeszczepienia autologiczne lub allogeniczne.
Większość przeszczepień to przeszczepienia autologiczne komórek macierzystych. W trakcie zabiegu przeszczepia się komórki pochodzące od osoby chorej. Przeszczepienia allogeniczne mają miejsce wtedy, gdy komórki macierzyste zostają pobrane od osoby spokrewnionej z biorcą lub zupełnie jej obcej.
Komórki macierzyste mogą być pozyskiwane z krwi obwodowej, szpiku kostnego oraz z krwi pępowinowej, przy czym ten ostatni sposób jest jedynym nieinwazyjnym. W zależności od źródła, z którego pochodzą, niewyspecjalizowane komórki różnią się też swoimi właściwościami.
Szansa na długowieczność?
Badacze pochylają się nad różnymi zastosowaniami komórek macierzystych już od kilku dekad. Liczne badania wskazują na możliwość zastosowania ich w najrozmaitszych dziedzinach: od leczenia nowotworów, poprzez terapię pacjentów z chorobami genetycznymi czy autoimmunologicznymi, a na ortopedii kończąc. Większość badań nadal jest w toku.
Obecnie najpowszechniejszym zastosowaniem niezróżnicowanych komórek jest transplantacja krwi niezbędna w odbudowie układu krwionośnego. Z ich użyciem hoduje się też przeszczepy skóry, jednak trzeba zaznaczyć, że nie ma ona mieszków włosowych, gruczołów potowych ani łojowych. Nie jest więc w pełni doskonała. Stosuje się ją w celu ratowania osób z poparzeniami trzeciego stopnia znacznej powierzchni ciała jedynie w kilku klinikach na świecie. Za w pełni bezpieczną i skuteczną uznano też terapię mającą na celu leczenie uszkodzeń rogówki oka. Pozostałe zastosowania komórek macierzystych wciąż są w fazie badań. I mimo, że dotychczasowe wyniki są bardzo obiecujące, terapii tych nie dopuszczono oficjalnie do stosowania w szpitalach. Na długowieczność zapewnioną przez niewyspecjalizowane i mogące się dowolnie przekształcać komórki będziemy więc musieli jeszcze trochę poczekać.
[Zdjęcie główne: Depositphotos]
Jaki film o Mikołaju dla dzieci? Najlepsze propozycje na grudniowe seanse!
Przerwa świąteczna 2023. Kiedy uczniowie pójdą do szkoły ostatni raz w tym roku? Czeka ich aż 10 dni wolnego
Roraty – czym są i kiedy się je obchodzi? Na mszach świętych pojawia się specjalny atrybut
Życzenia od Mikołaja dla dzieci. Zabawne i urocze wierszyki dla najmłodszych
Ulga na dziecko 2024 to nawet 2700 zł odliczenia. Te osoby nie będą mogły jednak z niej skorzystać. Jakie są warunki?
Jak zrobić brodę Mikołaja? Wystarczy jedna rzecz, aby stworzyć idealny strój na mikołajki i święta
- Rodzice.pl
- Przedszkolak
- Zdrowie dziecka
- Komórki macierzyste: mamy klucz do długowieczności?
Przepuklina pępkowa [operacja, rokowania, rekonwalescencja]
Przepuklina pępkowa u niemowlaka to wada, z którą dziecko się rodzi. Jednak nie tylko noworodki miewają z nią problemy – przepuklina pępkowa u dorosłych może pojawić się po wzmożonym wysiłku....
Czytaj dalej →Kandydoza [przyczyny, objawy, leczenie]
Kandydoza, inaczej drożdżyca, to choroba powodowana przez drożdżaki z rodzaju Candida. Szacuje się, że około 21% Polaków cierpi na jedną z odmian kandydozy, a niemal każdy człowiek w swoim życiu...
Czytaj dalej →Celiakia
“Gluten” – modne w ostatnich miesiącach słowo, którego popularność stale wzrasta. A może nie tyle “gluten” co raczej słowa “bez glutenu”. Szał na dietę bezglutenową trwa i coraz więcej osób...
Czytaj dalej →Endometrioza: choroba, która dotyka co 5 z nas!
Endometrioza, czyli gruczolistość macicy, to choroba polegająca na pojawianiu się elementów błony śluzowej macicy poza jej jamą. Jest to przewlekłe schorzenie, ciężkie do wyleczenia. Poznaj różne objawy endometriozy oraz sposoby...
Czytaj dalej →Jak wrócić do formy po ciąży? Proste sposoby na dobre samopoczucie i więcej energii na co dzień!
Zawsze byłam aktywna: ćwiczyłam, pływałam, regularnie odwiedzałam siłownię. I to wcale nie ze względu na chęć utrzymania ładnej figury, a czegoś zupełnie innego: dobrego samopoczucia. Sport sprawia, że mam więcej...
Czytaj dalej →Sepsa: przyczyny, objawy i leczenie posocznicy
Sepsa jest uogólnioną reakcją organizmu na zakażenie wywołane przez krążące we krwi bakterie, wirusy oraz grzyby. Szczególnie narażone na jej rozwinięcie są osoby z osłabionym układem immunologicznym. Leczenie sepsy polega...
Czytaj dalej →Inhalacje na kaszel – jak je robić i czym inhalować?
Inhalacje na kaszel pozwalają na podanie leku bezpośrednio do tkanek układu oddechowego. Ich zaletą jest wygoda, duże bezpieczeństwo i możliwość wykonywania w warunkach domowych. Można stosować je w przypadku przeziębień,...
Czytaj dalej →Choroba Hashimoto: odpowiednia dieta łagodzi objawy!
Hashimoto to jedna z najczęściej spotykanych w kobiecym środowisku chorób o podłożu autoimmunologicznym. Skutkiem choroby jest atak na tkanki własnego organizmu przez krążące we krwi przeciwciała, które w tym przypadku w patologiczny...
Czytaj dalej →Insulinooporność – nowa moda czy realny problem?
Czujesz ciągłe zmęczenie? Doskwiera Ci częsty głód mimo, że dopiero zjadłaś obfity posiłek? Ciężko Ci zrzucić zbędne kilogramy, pomimo stosowania wielu diet, brania suplementów odchudzających i spędzania kilku godzin na...
Czytaj dalej →Polip endometrialny macicy [przyczyny, objawy, leczenie]
Polip endometrialny, czyli przerost błony śluzowej macicy może prowadzić do niepłodności, a nawet raka. Powstaje najprawdopodobniej w wyniku nieprawidłowej pracy gospodarki hormonalnej. Co to jest polip endometrialny szyjki macicy? Polip...
Czytaj dalej →Złe samopoczucie po porodzie – to minie!
Osłabienie po porodzie… …to coś co spotyka większość kobiet. Nie zdziw się jeśli Twoje wyniki badań okażą się gorsze niż wcześniej. Słabsze samopoczucie zarówno fizyczne, jak i psychiczne to oznaka...
Czytaj dalej →Osteoporoza a ciąża i karmienie piersią
Czy duży spadek gęstości kości podczas ciąży i karmienia piersią może mieć wpływ na większe prawdopodobieństwo zachorowania na osteoporozę w okresie pomenopauzalnym? Jak często występuje osteoporoza w ciąży i kto...
Czytaj dalej →Jakie są objawy zatrucia grzybami?
Jesień to okres szalonego grzybobrania. Warto jednak przed wyjazdem do lasu dowiedzieć się, jakie są objawy zatrucia grzybami, żeby spożywanie własnoręcznie zebranych plonów, nie skończyło się w szpitalu. Jakie są...
Czytaj dalej →Jęczmień Oka w ciąży i u dziecka: Przyczyny, Objawy, Leczenie
Jęczmień oka – co to takiego? Jęczmieniem oka nazywamy zdarzający się dość często u zdrowych ludzi ostre ropne zapalenie powieki. Objawia się bólem, miejscowym zaczerwienieniem i obrzękiem, może wystąpić również...
Czytaj dalej →Zapalenie jądra i najądrza [przyczyny, objawy, leczenie]
Jądra są częścią układu płciowego mężczyzny. Odpowiadają za produkcję plemników oraz hormonów płciowych. Występują parzyście, umiejscowione w worku mosznowym przy czym zwykle lewe jądro znajduje się nieco niżej niż prawe i jest...
Czytaj dalej →Czy piwo Karmi wpływa na laktację?
Piwo Karmi i bardziej obfita laktacja Pierwszą rzeczą jaką usłyszałem od mojej mamy gdy ta dowiedziała się o tym blogu było: Koniecznie napisz o odgazowanym Karmi, które wpływa na laktację....
Czytaj dalej →Biała kupka u dziecka, czyli jak nie dać się zwariować “doktorowi Google”?
Wybacz, ale jeśli masz jakiekolwiek doświadczenie z niemowlakiem to wiesz, że jego życie przebiega mniej więcej według schematu: kupka, jedzenie, spanie. Ciężko więc uniknąć tematu kupkowego i o nim dziś trochę...
Czytaj dalej →Przyjęcie zaręczynowe
Przyjęcia zaręczynowe są coraz bardziej popularne również w naszym kraju. Oczywiście moda na nie, jak i na połowę innych tradycji ślubnych przyszła do nas z zachodu. Same przyjęcia zaręczynowe nie...
Czytaj dalej →