Niemowlę połknęło włos. Co robić?

Wielu rodziców odczuwa poważne obawy, kiedy spostrzegą, że ich dziecko zjadło włos. Często reagują paniką, obawiając się o zdrowie i życie swojej pociechy. Czy połknięcie włosa przez maluszka może być niebezpieczne? W jaki sposób zareagować, aby zapobiec negatywnym skutkom? Sprawdź, co należy zrobić, gdy niemowlę połknęło włos!

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Połknięcie pojedynczego włosa nie powinno nieść za sobą poważnych skutków. Mogą się one pojawić, gdy dziecko połknie więcej włosów.
  • Gdy niemowlę zjadło włos i odczuwa z tego powodu dyskomfort możemy spróbować go usunąć palcami.
  • Jeśli włos nie jest widoczny, należy podać niemowlęciu jedzenie, które pomoże przepchnąć go do dalszej części przewodu pokarmowego.
  • W rzadkich przypadkach połknięcie włosa może skutkować problemami z oddychaniem, uporczywym kaszlem czy dyskomfortem w czasie przełykania.

Niemowlę połknęło włos – czy jest to powód do obaw?

Jeżeli niemowlę zjadło włos, to najczęściej nic poważnego dziecku nie zagraża. Pojedynczy włos jest na tyle cienki, że najprawdopodobniej nigdzie nie utknie i nie przedostanie się do dróg oddechowych. Po prostu przejdzie się przez przełyk do żołądka, później przez dwunastnicę, następnie przez jelita, po czym dojdzie do jego wydalenia przez dziecko. Rodzic może wtedy dostrzec włos w kupce niemowlaka.

Bardziej niebezpieczny jest przypadek, kiedy dziecko połknie cały kosmyk włosów. W takiej sytuacji włosy mogą nie być już w stanie swobodnie przemieścić się przez drogi pokarmowe i może dojść do ich utknięcia w układzie oddechowym. Wówczas dziecko zapewne będzie sygnalizować różnego typu objawy. Jeśli to konieczne rodzic powinien udzielić mu natychmiastowej pierwszej pomocy, aby przeciwdziałać negatywnym skutkom połknięcia włosów

Sprawdź: Jak oduczyć dziecko smoczka?

Włos w gardle dziecka – jak go wyjąć?

Jeżeli połknięcie włosa powoduje u dziecka określone objawy lub dyskomfort, należy spróbować samodzielnie go wyjąć. Warto w pierwszej kolejności szeroko otworzyć jamę ustną i zajrzeć do gardła w celu odszukania włosa. Ważne jest, aby wykonywać tę czynność w warunkach dobrego oświetlenia. Jeżeli widzimy włos, wtedy myjemy dokładnie dłonie i umieszczamy palce w jamie ustnej dziecka, próbując wyjąć widoczny włos w gardle. Jak usunąć włos, kiedy nie jest możliwy do zobaczenia? Wówczas warto podać dziecku pokarm, który spowoduje przesunięcie włosa do dróg układu pokarmowego. W zależności od wieku, w jakim znajduje się niemowlę, może to być np. kawałek chleba czy mięsa, miód, papka warzywna czy mleko. Pomocne w usunięciu włosa z gardła dziecka będzie także natłuszczenie błon śluzowym. W tym celu można podać swojej pociesze tłusty pokarm, taki jak np. oliwa z oliwek.

Zobacz: Masz obawy związane z rozszerzaniem diety malucha? Poznaj historie innych mam!

Co gdy niemowlę połknie włos i zacznie się krztusić?

W takiej sytuacji należy postąpić znacznie bardziej zdecydowanie, ponieważ czas reakcji może odegrać znaczącą rolę. W pierwszej kolejności spróbuj zachęcać dziecko do kaszlu. Jeżeli to nie przyniesie skutku, wykonaj 5 uderzeń dłonią pomiędzy łopatki. Kolejnym krokiem jest uciskanie klatki piersiowej – aż do momentu, gdy włos wydostanie się z gardła dziecka. Ważne jest, aby udzielając pierwszej pomocy niemowlęciu nie wpadać w panikę, lecz próbować zachować spokój.
Jeżeli nie jesteś w stanie usunąć włosa z gardła, a maluch ciągle sygnalizuje objawy, wtedy warto udać się do lekarza rodzinnego po skierowane na badania u laryngologa. Przeprowadzi on najpierw badanie przedmiotowe, oceniając ogólny stan dziecka oraz osłuchując jego klatkę piersiową. Następie może podjąć decyzję o przeprowadzeniu dodatkowych badań, takich jak np. RTG czy USG. W celu usunięcia ciała obcego z ustroju przeprowadza się w uzasadnionych przypadkach bronchoskopię.

Sprawdź: Dlaczego dziecko płacze przy karmieniu (butelką lub piersią)?

Połknięcie włosa – skutki

Połknięcie pojedynczego cienkiego słowa zwykle nie powoduje jakichkolwiek poważnych objawów. Dziecko może co najwyżej odczuwać dyskomfort, np. podczas jedzenia czy oddychania. Jeżeli jednak niemowlę połknie więcej włosów lub pojedynczy włos nieszczęśliwie utknie w drogach układu oddechowego, wtedy może pojawić się szereg niepokojących objawów, takich jak np.:

  • problemy z oddychaniem,
  • stany podgorączkowe,
  • dyskomfort podczas połykania,
  • uporczywy kaszel.

Zobacz: Ile śpi niemowlę? Poznaj normy zalecane przez ekspertów!

Rodzice pytają, co gdy niemowlę połknęło włos

Czy połknięcie włosa przez dziecko jest niebezpieczne?

Zazwyczaj, gdy dziecko połknie pojedynczy włos, nie ma żadnych powodów do niepokoju. Po prostu przejdzie on przez drogi pokarmowe, po czym zostanie wydalony. Jeżeli jednak maluch połknie więcej włosów, wtedy mogą pojawić się groźne objawy i będzie niezbędne podjęcie szybkiej interwencji.

Jak wyjąć dziecku włos z gardła?

Należy w pierwszej kolejności zajrzeć do gardła i spróbować wyjąć włos palcami. Jeżeli to nie przyniesie skutku, wtedy warto podać dziecku pokarm, który przesunie włos dalej – do układu pokarmowego. Jeżeli maluch ma problemy z oddychaniem, wtedy zasadne będzie wywołanie kaszlu oraz uciski klatki piersiowej.

Jakie objawy może dawać połknięty włos?

Zazwyczaj połknięcie włosa nie daje żadnych objawów. W rzadkich przypadkach może pojawić się uczucie dyskomfortu, np. podczas jedzenia czy oddychania, kaszel czy stany podgorączkowe.

Dodaj komentarz

Niemowlę, Karmienie niemowląt

Czy piwo Karmi wpływa na laktację?

Piwo Karmi i bardziej obfita laktacja Pierwszą rzeczą jaką usłyszałem od mojej mamy gdy ta dowiedziała się o tym blogu było: Koniecznie napisz o odgazowanym Karmi, które wpływa na laktację....

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo