Niemowlę połknęło włos. Co robić?

Wielu rodziców odczuwa poważne obawy, kiedy spostrzegą, że ich dziecko zjadło włos. Często reagują paniką, obawiając się o zdrowie i życie swojej pociechy. Czy połknięcie włosa przez niemowlę jest niebezpieczną sytuacją? W jaki sposób zareagować, aby zapobiec negatywnym skutkom? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule.

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Połknięcie pojedynczego włosa nie powinno nieść za sobą poważnych skutków. Mogą się one pojawić, gdy dziecko połknie więcej włosów.
  • Gdy niemowlę zjadło włos i odczuwa z tego powodu dyskomfort możemy spróbować go usunąć palcami.
  • Jeśli włos nie jest widoczny, należy podać niemowlęciu jedzenie, które pomoże przepchnąć go do dalszej części przewodu pokarmowego.
  • W rzadkich przypadkach połknięcie włosa może skutkować problemami z oddychaniem, uporczywym kaszlem czy dyskomfortem w czasie przełykania.

Niemowlę połknęło włos – czy jest to powód do obaw?

Jeżeli niemowlę zjadło włos, to najczęściej nic poważnego dziecku nie zagraża. Pojedynczy włos jest na tyle cienki, że najprawdopodobniej nigdzie nie utknie i nie przedostanie się do dróg oddechowych. Po prostu przejdzie się przez przełyk do żołądka, później przez dwunastnicę, następnie przez jelita, po czym dojdzie do jego wydalenia przez dziecko. Rodzic może wtedy dostrzec włos w kupce niemowlaka.
Bardziej niebezpieczny jest przypadek, kiedy dziecko połknie cały kosmyk włosów. W takiej sytuacji włosy mogą nie być już w stanie swobodnie przemieścić się przez drogi pokarmowe i może dojść do ich utknięcia w układzie oddechowym. Wówczas dziecko zapewne będzie sygnalizować różnego typu objawy. Jeśli to konieczne rodzic powinien udzielić mu natychmiastowej pierwszej pomocy, aby przeciwdziałać negatywnym skutkom połknięcia włosów.

Włos w gardle dziecka – jak go wyjąć?

Jeżeli połknięcie włosa powoduje u dziecka określone objawy lub dyskomfort, należy spróbować samodzielnie go wyjąć. Warto w pierwszej kolejności szeroko otworzyć jamę ustną i zajrzeć do gardła w celu odszukania włosa. Ważne jest, aby wykonywać tę czynność w warunkach dobrego oświetlenia. Jeżeli widzimy włos, wtedy myjemy dokładnie dłonie i umieszczamy palce w jamie ustnej dziecka, próbując wyjąć widoczny włos w gardle. Jak usunąć włos, kiedy nie jest możliwy do zobaczenia? Wówczas warto podać dziecku pokarm, który spowoduje przesunięcie włosa do dróg układu pokarmowego. W zależności od wieku, w jakim znajduje się niemowlę, może to być np. kawałek chleba czy mięsa, miód, papka warzywna czy mleko. Pomocne w usunięciu włosa z gardła dziecka będzie także natłuszczenie błon śluzowym. W tym celu można podać swojej pociesze tłusty pokarm, taki jak np. oliwa z oliwek.

Co gdy niemowlę połknie włos i zacznie się krztusić?

W takiej sytuacji należy postąpić znacznie bardziej zdecydowanie, ponieważ czas reakcji może odegrać znaczącą rolę. W pierwszej kolejności spróbuj zachęcać dziecko do kaszlu. Jeżeli to nie przyniesie skutku, wykonaj 5 uderzeń dłonią pomiędzy łopatki. Kolejnym krokiem jest uciskanie klatki piersiowej – aż do momentu, gdy włos wydostanie się z gardła dziecka. Ważne jest, aby udzielając pierwszej pomocy niemowlęciu nie wpadać w panikę, lecz próbować zachować spokój.
Jeżeli nie jesteś w stanie usunąć włosa z gardła, a maluch ciągle sygnalizuje objawy, wtedy warto udać się do lekarza rodzinnego po skierowane na badania u laryngologa. Przeprowadzi on najpierw badanie przedmiotowe, oceniając ogólny stan dziecka oraz osłuchując jego klatkę piersiową. Następie może podjąć decyzję o przeprowadzeniu dodatkowych badań, takich jak np. RTG czy USG. W celu usunięcia ciała obcego z ustroju przeprowadza się w uzasadnionych przypadkach bronchoskopię.

Połknięcie włosa – skutki

Połknięcie pojedynczego cienkiego słowa zwykle nie powoduje jakichkolwiek poważnych objawów. Dziecko może co najwyżej odczuwać dyskomfort, np. podczas jedzenia czy oddychania. Jeżeli jednak niemowlę połknie więcej włosów lub pojedynczy włos nieszczęśliwie utknie w drogach układu oddechowego, wtedy może pojawić się szereg niepokojących objawów, takich jak np.:

  • problemy z oddychaniem,
  • stany podgorączkowe,
  • dyskomfort podczas połykania,
  • uporczywy kaszel.

Rodzice pytają, co robić, gdy niemowlę połknęło włos

1. Czy połknięcie włosa przez dziecko jest niebezpieczne?

Zazwyczaj, gdy dziecko połknie pojedynczy włos, nie ma żadnych powodów do niepokoju. Po prostu przejdzie on przez drogi pokarmowe, po czym zostanie wydalony. Jeżeli jednak maluch połknie więcej włosów, wtedy mogą pojawić się groźne objawy i będzie niezbędne podjęcie szybkiej interwencji.

2. Jak wyjąć dziecku włos z gardła?

Należy w pierwszej kolejności zajrzeć do gardła i spróbować wyjąć włos palcami. Jeżeli to nie przyniesie skutku, wtedy warto podać dziecku pokarm, który przesunie włos dalej – do układu pokarmowego. Jeżeli maluch ma problemy z oddychaniem, wtedy zasadne będzie wywołanie kaszlu oraz uciski klatki piersiowej.

3. Jakie objawy może dawać połknięty włos?

Zazwyczaj połknięcie włosa nie daje żadnych objawów. W rzadkich przypadkach może pojawić się uczucie dyskomfortu, np. podczas jedzenia czy oddychania, kaszel czy stany podgorączkowe.

Dodaj komentarz

Niemowlę, Zakupy

Jak oswoić dziecko z lekarzem?

Stało się. Rotawirus, który nas na dobrą sprawę nękał od Sylwestra ostatecznie zatrzymał Zuzię w szpitalu. Pierwsze oznaki odwodnienia, osłabienie i zbyt przewlekła biegunka (najczęściej trwa maksymalnie trzy tygodnie), to...

Czytaj dalej →
Niemowlę

Soczki dla niemowląt

Wielu rodziców zastanawia się, co powinny pić niemowlęta. W pierwszych miesiącach jest jedno najodpowiedniejsze picie dla noworodka: jest to mleko – mleko matki lub mleko modyfikowane. Są one nie tylko...

Czytaj dalej →
Niemowlę, Pielęgnacja niemowląt

Test pieluszek jednorazowych

Dada, Pampers, Baby Dream, Toujours? Wpis o wyprawce noworodka oraz ten z porównaniem Dady i Pampersa sprawił, że zacząłem przeglądać różne testy pieluszek. Bliżej mi do praktyka niż teoretyka. Postanowiłem...

Czytaj dalej →
Niemowlę

Ślinotok u dziecka

Rodzice często martwią się, że ślinotok występujący u ich malucha jest rzeczą, która powinna budzić niepokój. Zastanawiają się, czy nadmierne ślinienie nie jest objawem jakiegoś schorzenia. Kiedy na ślinotok powinno...

Czytaj dalej →
Niemowlę, Karmienie niemowląt

Ile mleka dla noworodka?

Jaką ilość pokarmu potrzebuje niemowlak? Jeśli czytałeś/aś mój pierwszy wpis na blogu o białej kupce to wiesz, że mieliśmy na początku delikatne problemy z karmieniem Zuzi. Od głodówki po obżarstwo...

Czytaj dalej →
Niemowlę

Jesienne ubranka dla niemowląt

Ubranie malucha na jesienny – czy też już lada moment na zimowy – spacer to nie lada wyzwanie. Ubranko musi być wygodne, ciepłe i dopasowane do pogody, która jesienią często...

Czytaj dalej →
Niemowlę

Łzy u niemowlaka

Płacz dziecka to jego pierwsza metoda komunikowania się z otoczeniem. Nie umie jeszcze w żaden inny sposób wyrażać swoich potrzeb i emocji. Jako młodzi rodzice zapewne usłyszycie wiele dobrych rad...

Czytaj dalej →
Niemowlę

Jak ubierać niemowlę jesienią?

Jesienna pogoda niestety często nas nie rozpieszcza, jednak nie jest to powód, żeby zrezygnować ze spacerów z maluszkiem. Spacery, nawet w złą pogodę, przynoszą wiele korzyści. Między innymi wpływają pozytywnie...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general