Niemowlę połknęło włos. Co robić?
Wielu rodziców odczuwa poważne obawy, kiedy spostrzegą, że ich dziecko zjadło włos. Często reagują paniką, obawiając się o zdrowie i życie swojej pociechy. Czy połknięcie włosa przez maluszka może być niebezpieczne? W jaki sposób zareagować, aby zapobiec negatywnym skutkom? Sprawdź, co należy zrobić, gdy niemowlę połknęło włos!

- Połknięcie pojedynczego włosa nie powinno nieść za sobą poważnych skutków. Mogą się one pojawić, gdy dziecko połknie więcej włosów.
- Gdy niemowlę zjadło włos i odczuwa z tego powodu dyskomfort możemy spróbować go usunąć palcami.
- Jeśli włos nie jest widoczny, należy podać niemowlęciu jedzenie, które pomoże przepchnąć go do dalszej części przewodu pokarmowego.
- W rzadkich przypadkach połknięcie włosa może skutkować problemami z oddychaniem, uporczywym kaszlem czy dyskomfortem w czasie przełykania.
Niemowlę połknęło włos – czy jest to powód do obaw?
Jeżeli niemowlę zjadło włos, to najczęściej nic poważnego dziecku nie zagraża. Pojedynczy włos jest na tyle cienki, że najprawdopodobniej nigdzie nie utknie i nie przedostanie się do dróg oddechowych. Po prostu przejdzie się przez przełyk do żołądka, później przez dwunastnicę, następnie przez jelita, po czym dojdzie do jego wydalenia przez dziecko. Rodzic może wtedy dostrzec włos w kupce niemowlaka.
Bardziej niebezpieczny jest przypadek, kiedy dziecko połknie cały kosmyk włosów. W takiej sytuacji włosy mogą nie być już w stanie swobodnie przemieścić się przez drogi pokarmowe i może dojść do ich utknięcia w układzie oddechowym. Wówczas dziecko zapewne będzie sygnalizować różnego typu objawy. Jeśli to konieczne rodzic powinien udzielić mu natychmiastowej pierwszej pomocy, aby przeciwdziałać negatywnym skutkom połknięcia włosów
Sprawdź: Jak oduczyć dziecko smoczka?
Włos w gardle dziecka – jak go wyjąć?
Jeżeli połknięcie włosa powoduje u dziecka określone objawy lub dyskomfort, należy spróbować samodzielnie go wyjąć. Warto w pierwszej kolejności szeroko otworzyć jamę ustną i zajrzeć do gardła w celu odszukania włosa. Ważne jest, aby wykonywać tę czynność w warunkach dobrego oświetlenia. Jeżeli widzimy włos, wtedy myjemy dokładnie dłonie i umieszczamy palce w jamie ustnej dziecka, próbując wyjąć widoczny włos w gardle. Jak usunąć włos, kiedy nie jest możliwy do zobaczenia? Wówczas warto podać dziecku pokarm, który spowoduje przesunięcie włosa do dróg układu pokarmowego. W zależności od wieku, w jakim znajduje się niemowlę, może to być np. kawałek chleba czy mięsa, miód, papka warzywna czy mleko. Pomocne w usunięciu włosa z gardła dziecka będzie także natłuszczenie błon śluzowym. W tym celu można podać swojej pociesze tłusty pokarm, taki jak np. oliwa z oliwek.
Zobacz: Masz obawy związane z rozszerzaniem diety malucha? Poznaj historie innych mam!
Co gdy niemowlę połknie włos i zacznie się krztusić?
W takiej sytuacji należy postąpić znacznie bardziej zdecydowanie, ponieważ czas reakcji może odegrać znaczącą rolę. W pierwszej kolejności spróbuj zachęcać dziecko do kaszlu. Jeżeli to nie przyniesie skutku, wykonaj 5 uderzeń dłonią pomiędzy łopatki. Kolejnym krokiem jest uciskanie klatki piersiowej – aż do momentu, gdy włos wydostanie się z gardła dziecka. Ważne jest, aby udzielając pierwszej pomocy niemowlęciu nie wpadać w panikę, lecz próbować zachować spokój.
Jeżeli nie jesteś w stanie usunąć włosa z gardła, a maluch ciągle sygnalizuje objawy, wtedy warto udać się do lekarza rodzinnego po skierowane na badania u laryngologa. Przeprowadzi on najpierw badanie przedmiotowe, oceniając ogólny stan dziecka oraz osłuchując jego klatkę piersiową. Następie może podjąć decyzję o przeprowadzeniu dodatkowych badań, takich jak np. RTG czy USG. W celu usunięcia ciała obcego z ustroju przeprowadza się w uzasadnionych przypadkach bronchoskopię.
Sprawdź: Dlaczego dziecko płacze przy karmieniu (butelką lub piersią)?
Połknięcie włosa – skutki
Połknięcie pojedynczego cienkiego słowa zwykle nie powoduje jakichkolwiek poważnych objawów. Dziecko może co najwyżej odczuwać dyskomfort, np. podczas jedzenia czy oddychania. Jeżeli jednak niemowlę połknie więcej włosów lub pojedynczy włos nieszczęśliwie utknie w drogach układu oddechowego, wtedy może pojawić się szereg niepokojących objawów, takich jak np.:
- problemy z oddychaniem,
- stany podgorączkowe,
- dyskomfort podczas połykania,
- uporczywy kaszel.
Zobacz: Ile śpi niemowlę? Poznaj normy zalecane przez ekspertów!
Rodzice pytają, co gdy niemowlę połknęło włos
Zazwyczaj, gdy dziecko połknie pojedynczy włos, nie ma żadnych powodów do niepokoju. Po prostu przejdzie on przez drogi pokarmowe, po czym zostanie wydalony. Jeżeli jednak maluch połknie więcej włosów, wtedy mogą pojawić się groźne objawy i będzie niezbędne podjęcie szybkiej interwencji.
Należy w pierwszej kolejności zajrzeć do gardła i spróbować wyjąć włos palcami. Jeżeli to nie przyniesie skutku, wtedy warto podać dziecku pokarm, który przesunie włos dalej – do układu pokarmowego. Jeżeli maluch ma problemy z oddychaniem, wtedy zasadne będzie wywołanie kaszlu oraz uciski klatki piersiowej.
Zazwyczaj połknięcie włosa nie daje żadnych objawów. W rzadkich przypadkach może pojawić się uczucie dyskomfortu, np. podczas jedzenia czy oddychania, kaszel czy stany podgorączkowe.
Spotęguj piękno razy kilka. Rozmnóż magnolię z gałązki i wzbogać swój ogród
Kluski śląskie będą miękkie i delikatne jak obłoczek. Sekretem szczypta tego składnika
Czy seniorzy wiedzą, co podpisują? Mieszkanie za rentę, czyli senior na umowie dożywocia
Od jakiej temperatury zaczyna się sezon grzewczy? Kaloryfery włączą tylko pod tym warunkiem
Niskie pensje w oświacie? Oto rada rządu dla nauczycieli: pracuj więcej, wyprowadź się z miasta
Te imiona już nie pojawiają się na porodówkach. Kilkadziesiąt lat temu można było je usłyszeń na każdym podwórku
- Rodzice.pl
- Niemowlę
- Niemowlę połknęło włos. Co robić?
Gdy chcesz wyjść wcześniej z pracy…
Stało się! Lekarz potwierdził “diagnozy” teściowej
Wczoraj Zuzia skończyła 7 miesięcy. Tak się złożyło, że tego samego dnia miała kolejne szczepienie. Szczepienia wiążą się z ważeniem, mierzeniem i ogólnym bilansem niemowlaka. Bilans wykazał, że Zuzia ma...
Czytaj dalej →Czy piwo Karmi wpływa na laktację?
Piwo Karmi i bardziej obfita laktacja Pierwszą rzeczą jaką usłyszałem od mojej mamy gdy ta dowiedziała się o tym blogu było: Koniecznie napisz o odgazowanym Karmi, które wpływa na laktację....
Czytaj dalej →