Nieudana implantacja zarodka [Przyczyny, Objawy]

W około siódmej dobie po zapłodnieniu zarodek zagnieżdża się w macicy, aby tam w bezpiecznych i sprzyjających jego wzrostowi warunkach móc się rozwijać. Nie da się jednoznacznie stwierdzić, jakie czynniki sprzyjają powodzeniu implantacji. Jedną z największych obaw rodziców starających się o potomstwo, szczególnie w drodze zapłodnienia in vitro jest nieudana implantacja zarodka. Objawy braku rozwoju zarodka właściwie są nieodczuwalne przez kobietę. Jedynym sposobem monitorowania stanu wczesnego zapłodnienia są badania laboratoryjne. Wyjaśniamy, jakie są przyczyny niezagnieżdżania się zarodka w macicy oraz podpowiadamy, jak pomóc zarodkowi się zagnieździć!

Przyczyny nie zagnieżdżania się zarodka

Zapłodnienie następuje na skutek połączenia się komórki jajowej kobiety z męskim plemnikiem. W piątej dobie po zapłonieniu dochodzi do powstania blastocysty, czyli przejście zarodka w stadium, które pozwala na jego zagnieżdżenie w błonie śluzowej macicy. Zazwyczaj ma to miejsce w siedem dni po zapłodnieniu. Następnie, jeśli zagnieżdżenie przebiegnie pomyślnie, zewnętrzna warstwa komórek otaczających zarodek przekształca się w trofoblast, który pod koniec trzeciego miesiąca ciąży zamieni się w łożysko.

Zanim dojdzie do zapłodnienia macica kobiety musi być odpowiednio przygotowana. Pomagają jej w tym dwa hormony – progesteron i estrogen. Te sprawiają, że błona śluzowa jest lepiej ukrwiona i ulega pogrubieniu, co sprzyja przyczepieniu się do niej zarodka.

Problem z zagnieżdżeniem zarodka może więc miej różnorodne podłoże. Odpowiedź na pytanie, czemu zarodek się nie zagnieżdża nie jest łatwa do ustalenia. Najczęściej występującym są zaburzenia hormonalne. Często problemem są też wady anatomiczne narządów rodnych kobiety oraz słaba jakość nasienia partnera. Plemniki mogą być zbyt mało ruchliwe, mogą występować zaburzenia w materiale genetycznym lub niedojrzałość plemników. Także komórka jajowa może sprawiać problemy z implantacją zarodka. Te o niskiej jakości znacznie utrudniają zajście w ciążę. Warto wiedzieć, że podstawowym czynnikiem, który wpływa na jakość komórek jajowych jest wiek kobiety. Przyczyny mogą leżeć też w stanie psychicznym przyszłych rodziców.

Sprawdź: Czym jest kapacytacja plemników?

Dodatkowe powody, dla których zarodek nie zagnieździł się w macicy to:

  • nieprawidłowy rozwój zarodka,
  • zmiany w obrębie macicy (wady morfologiczne, zrosty, mięśniaki, polipy),
  • zaburzenia funkcjonowania błony śluzowej macicy,
  • nadmierna czynność skurczowa macicy,
  • nieprawidłowe „okno implantacyjne” (brak synchronizacji pomiędzy dojrzałością endometrium, a momentem rozwoju zarodka),
  • czynnik immunologiczny,
  • zaburzenia wzrostu oraz funkcji endometrium.

Nieudana implantacja zarodka – objawy nie zagnieżdżania się zarodka

W sytuacji, kiedy zarodek się nie zagnieżdża, nie występują żadne objawy. Jedynymi sposobami, aby sprawdzić, czy doszło do udanego zapłodnienia jest przeprowadzenie testu ciążowego, jednak nigdy wcześniej niż po upływie 11 dni po transferze w przypadku zapłodnienia in vitro lub naturalnych staraniach o potomstwo albo wykonanie specjalistycznych testów chemicznych.

W przypadku podejrzeń nieprawidłowej implantacji zarodka lub, aby odpowiedzieć na pytanie, dlaczego zarodek nie chce się zagnieździć, warto przeprowadzić szczegółowe badania, a w szczególności: genetyczne, hormonalne i immunologiczne.

Sam moment implantacji może powodować występowanie objawów, takich jak:

  • niewielkie plamienia z dróg rodnych,
  • bardzo delikatne skurcze macicy,
  • mdłości,
  • obrzęk piersi,
  • parcie na pęcherz,
  • wzmocnione odczuwanie zapachów,
  • wahania nastrojów.

Sprawdź: Jakie są pierwsze objawy ciąży i kiedy się ich spodziewać?

Jak pomóc zagnieździć się zarodkowi?

Jak widać istnieje wiele odpowiedzi na pytanie, dlaczego zarodek się nie zagnieżdża. In vitro jest jedną z metod, które mają służyć pomocy przyszłym rodzicom, gdy próby zapłodnienia metodami naturalnymi nie odnosiły skutków. Bezpośrednio po transferze zarodka przy wykorzystaniu metody in vitro nie zaleca się, aby kobieta się przemęczała lub prowadziła mocno aktywny tryb życia. Nie powinna również korzystać z solarium i sauny oraz brać gorących kąpieli. W tym przypadku nie bez znaczenia jest trafne określenie przyczyny problemów z zapłodnieniem i podjęcie właściwego leczenia. Ważne również, aby para możliwie szybko zgłosiła się po pomoc, ponieważ wraz z czasem maleją szanse na skuteczną implantację zarodka.

Nie jest prawdą powszechne przekonanie, że pozycja leżąca sprzyja zagnieżdżeniu się zarodka. Kobieta wcale nie musi leżeć, ważne jednak, aby prowadziła oszczędny tryb życia. Może więc pozwolić sobie na spacery i lekkie prace domowe.

Na implantacje zarodka niebagatelny wpływ posiada spożywanie ananasa. Zaleca się, aby kobieta spożywała po dwa plastry dojrzałego ananasa dziennie. Ten zawiera bromelainę, która rozrzedza krew, działa przeciwzapalnie, przeciwzakrzepowo oraz zmiękcza ścianki macicy.

Kobiety starające się o potomstwo powinny spożywać minimum dwa litry płynów dziennie. Najlepiej, aby była to woda. Ta poprawia jakość komórek jajowych, wpływa na właściwe funkcjonowanie endometrium oraz sprzyja zapobieganiu hiperstymulacji.

Ponadto istnieją badania, które wskazują na fakt, iż kobiety spożywające dużo produktów wysokobiałkowych mają lepszej jakości komórki jajowe oraz występuje u nich niższy odsetek poronień. Starając się o potomstwo, warto więc wprowadzić do diety: mleko i jego przetwory, jajka, ryby, białe mięso, groszek, kasze kuskus, szparagi i migdały.

Dodatkowo warto zrezygnować ze spożywania kofeiny lub ograniczyć jej spożycie do 200 mg dziennie. Nie zaleca się też jedzenia glutenu. W zamian dobrze jest suplementować kwas foliowy oraz magnez, które mogą ograniczyć ryzyko występowania nieudanej implantacji zarodka.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo