Ogórki małosolne bez chrzanu – czym go zastąpić? W tej wersji będą równie smaczne!

Chcesz przygotować ogórki małosolne bez chrzanu, ale nie wiesz, czym zastąpić ten składnik?  Kto z nas nie zna smaku ogórków przygotowanych według tradycyjnego przepisu, który często przekazywany jest w rodzinie z pokolenia na pokolenie. Ich świeży i lekko kwaskowaty smak, chrupiący miąższ i przyjemny zapach pobudzający apetyt znany jest każdemu miłośnikowi tych smacznych i zdrowych przetworów. Jak zrobić ogórki małosolne bez chrzanu? Podpowiadamy!

Ogórki małosolne

Powszechnie stosowany przepis na ogórki małosolne jest bardzo prosty i szybki do zastosowania. Ogórki zwykle są gotowe do spożycia już po około 2 dniach przebywania w specjalnie przygotowanej zalewie na bazie wody i soli.
Dodatkami są:

  • chrzan – liście i korzeń,
  • czosnek,
  • koperek,
  • liście porzeczki, winogron lub wiśni (opcjonalnie).

Zobacz: Ten prosty sposób sprawi, że nie będziesz płakać przy krojeniu cebuli. Masz go pod ręką

Czy można zrobić ogórki małosolne bez chrzanu?

Jednym ze składników zalewy, w której zanurza się ogórki, jest chrzan. Warzywo to  nadaje potrawie odrobiny pikantności. Jednak są osoby, które nie lubią chrzanu lub uważają, że ten dodatek jest niepotrzebny i nie wnosi do smaku ogórków małosolnych nic oprócz ostrości. To właśnie dla nich powstały przepisy na ogórki małosolne bez chrzanu, które są nieco delikatniejsze od klasycznej wersji.

Sprawdź: Co możemy mrozić i kiedy? Tym systemem łatwo to zapamiętasz

Czym zastąpić chrzan w ogórkach małosolnych?

Chrzan to warzywo o ostrym smaku, który nadaje potrawom taki sam posmak i aromat. Najczęściej spożywa się go w towarzystwie wyrobów wędliniarskich lub w przetworach warzywnych. Świetnie smakuje z ćwikłą. Większość polskich gospodyń dodaje go jednak także do ogórków kiszonych.
Nie lubisz ostrego smaku i zastanawiasz się, co do ogórków zamiast chrzanu?  Zastąpić korzeń chrzanu innym warzywem jest dość trudno, ponieważ ma on specyficzny i niepowtarzalny smak. Jednak, gdy z jakichś powodów nie chcemy go dodawać, w zalewie można go zupełnie pominąć. W konsekwencji gotowe ogórki kiszone nie będą miały tej delikatnej nuty ostrości. W zamian można dodać liście porzeczki, wiśni lub winogron.

Ogórki małosolne bez chrzanu – przepis

Przepis na ogórki małosolne bez chrzanu jest prosty. Będą Ci potrzebne następujące składniki:

  • 1,5 do 2 kg świeżych niedużych ogórków gruntowych,
  • połowa średniej wielkości główki czosnku,
  • spora wiązka kwiatów kopru i odrobina zielonego koperku,
  • 2 łyżki soli drobnoziarnistej,
  • 2 litry wody,
  • liście czarnej porzeczki.

Przygotuj szklane, ceramiczne lub kamionkowe naczynie. Na jego dnie rozłóż część kopru, liście porzeczki i czosnek. Pojemnik wypełnij umytymi ogórkami równiej wielkości. Wodę z solą zagotuj, ostudź, a następnie wlej do przygotowanego naczynia z ogórkami. Na wierzchu rozłóż resztę kopru i czosnku. Obciąża talerzykiem i odstaw w chłodne miejsce. Po 2-3 dniach ogórki małosolne są gotowe do spożycia.

Zobacz: Co zamiast bułki do mielonych? Te zamienniki sprawdzą się idealnie

Ogórki małosolne bez czosnku

Przepis na ogórki małosolne można modyfikować według własnego uznania. Jednym z ciekawszych jest przygotowanie ogórków bez czosnku. To pozwoli cieszyć się naturalnym, kwaskowatym smakiem tych warzyw. Sposób przygotowania ogórków bez czosnku jest prawie dokładnie taki sam jak przepis na kiszenie ogórków według tradycyjnej receptury. Jedyną różnicą jest brak dodatku czosnku, który nadaje kiszonce charakterystycznego posmaku. Ogórki małosolne bez chrzanu i czosnku warto uzupełnić większą ilością kopru.

Sprawdź: Dodaj raz, a smak cię zaskoczy. Tajemnica mielonych Magdy Gessler

Rodzice pytają o przygotowanie ogórków małosolnych

Ogórki małosolne – co zamiast chrzanu?

Zamiast korzenia chrzanu do kiszenia ogórków można dodać jego liść lub zwiększyć o kilka ząbków ilość czosnku. Tak przygotowana zalewa pogłębi smak ogórków i wzbogaci je o silniejszy aromat czosnku. Oprócz chrzanu w postaci liści, do kiszenia ogórków małosolnych smakosze dodają liście winogron lub czarnej porzeczki, które uatrakcyjniają smak potrawy.

Można liście chrzanu zamiast korzenia?

Tradycyjna receptura na ogórki małosolne zawiera dodatek liści i korzenia chrzanu. Te składniki jednak nie są niezbędne do uzyskania smacznej potrawy. W wielu przepisach korzeń chrzanu może być zastąpiony tylko przez liście tego warzywa, które także uwydatnia smak kiszonki.

Jaki koper do ogórków małosolnych?

Do kiszenia ogórków doświadczeni kucharze używają koperku ogrodowego, który swoim niezwykle apetycznym aromatem podbije smak potrawy i doda jej wyczuwalnej świeżości. Oprócz koperku dodawany jest koper o równie intensywnym aromacie.

Czy można zakisić ogórki bez chrzanu?

Do kiszenia ogórków najczęściej dodaje się korzeń chrzanu, który potęguje ich smak. Zamiast korzenia można użyć samych liści tego warzywa lub całkowicie pominąć to warzywo. Można przygotować także ogórki małosolne bez chrzanu i kopru. Wtedy warto dodać więcej czosnku, aby jego smak zdominował danie.

Co zamiast chrzanu do ogórków małosolnych?

Zamiast chrzanu można dodać więcej czosnku i kopru. Niektóry ogórki małosolne bez chrzanu przygotowują z liśćmi porzeczki lub winogron.

Dodaj komentarz

Prezenty dla świadków

Jaki prezent zrobić świadkom na weselu?

Wesele to bardzo stresujący moment. Nie tylko młoda para ma dużo spraw na głowie, ale również i świadkowie wkładają mnóstwo swojej pracy, aby każdy element przyjęcia był jak najdokładniej dopracowany....

Czytaj dalej →
Pielęgnacja niemowląt

Pieluchy jednorazowe: Dada czy Pampers?

Pod wpisem związanym z wyprawką umieszczonym na Facebooku wywołała się ciekawa dyskusja na temat pieluch. Pieluchy jednorazowe: Dada czy Pampers? Iskrą zapalną dyskusji był fragment: Na polecenie znajomych korzystamy z Bierdonkowych...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Intercyza

Intercyza jest umową przedmałżeńską regulującą stosunki majątkowe przyszłych małżonków. Dotyczy części majątku, którą małżonkowie wypracują po ślubie. Nie odnosi się natomiast do dochodów oraz rzeczy, które osoby te miały przed...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo