Kiedy są rekolekcje wielkopostne 2022? Czy udział w nich jest obowiązkowy?

Okres wielkanocny to zdecydowanie najważniejszy czas w roku według Kościoła katolickiego. Zgodnie z tradycją, każdy wierny powinien przygotować pod względem duchowym do odpowiedniego przeżycia nadchodzących świąt. Można to zrobić, udając się do spowiedzi, a także uczestnicząc w drogach krzyżowych, gorzkich żalach czy rekolekcjach wielkopostnych. Zwłaszcza te ostatnie mają być momentem refleksji i przemyśleń dotyczącym swojego życia. Przyjęło się, że rekolekcje często organizowane są dla uczniów, niekiedy w trakcie lekcji. Czy rekolekcje wielkopostne są obowiązkowe? Rekolekcje wielkopostne – kiedy się odbywają?

Co to są rekolekcje wielkopostne?

Z punktu widzenia Kościoła katolickiego święta wielkanocne są najważniejszym wydarzeniem w kalendarzu liturgicznym. Zgodnie z chrześcijańską tradycją podczas tych wyjątkowych uroczystości wierni celebrują misterium paschalne Chrystusa, a więc jego mękę, śmierć i zmartwychwstanie. Niezwykle ważne jest zatem, aby ten szczególny czas przeżyć w odpowiedni sposób, dlatego dla każdego wierzącego zdecydowanie istotniejsze od zdobienia koszyczka czy gotowania żurku powinno być przygotowanie duchowe. W tym celu warto właściwie przejść przez okres 40-dniowego Wielkiego Postu, który poprzedza Wielkanoc i pomaga wiernym należycie przygotować się do spotkania z Bogiem.

Wielki Post – według tradycji – ma znaczenie symboliczne, powinien być czasem refleksji, zadumy, a także pokuty. W ramach oczyszczenia duchowego bardzo często wierni w tym okresie przyjmują rozmaite postanowienia i starają się po prostu wyciszyć i pomyśleć. Aby lepiej przeżyć nadchodzącą Wielkanoc, warto także wyspowiadać się oraz wziąć udział w drogach krzyżowych, gorzkich żalach i rekolekcjach wielkopostnych. Te ostatnie to w katolicyzmie niezwykle ważny moment.

Czas rekolekcji jest bardzo znanym aktem pokutnym w Kościele od wieków – aktem duchowych ćwiczeń. Dlatego rekolekcje odprawiają wszyscy: papież, biskupi, kapłani, zakonnicy i zakonnice, małżonkowie, rodzice, dziadkowie, studenci, uczniowie, osoby chore i niepełnosprawne, osoby samotne i rozwiedzione…http://rafalk-elblag.pl/?p=2764

Zgodnie z tradycją rekolekcje wielkopostne to kilkudniowy “okres poświęcony odnowie duchowej poprzez modlitwę”. W tym czasie, głównie w kościołach, odbywają się spotkania z wiernymi, rozmowy – prowadzone z reguły przez księży – na tematy związane z duchowością, których celem jest umocnienie wiary. Zazwyczaj pod koniec trwania rekolekcji można udać się do spowiedzi.

Standardowe rekolekcje wielkopostne kojarzą się przede wszystkim ze spotkaniami dla dzieci. Przyjęło się, że tuż przed Wielkanocą uczestniczą one w specjalnych zajęciach i wspólnej modlitwie z księdzem. Nie jest to jednak tradycja zarezerwowana wyłącznie dla najmłodszych. W rekolekcjach mogą brać udział osoby w każdym wieku. Co roku w rozmaitych ośrodkach rekolekcyjnych oraz w klasztorach w całej Polsce odbywają się dłuższe rekolekcje, czasami wyjazdowe, na które składają się codzienne msze, wspólne modlitwy oraz nauki księży oraz ludzi Kościoła.

Zobacz: Od kiedy jest przerwa wielkanocna 2022? Kiedy jest wolne od szkoły?

Rekolekcje wielkopostne dla dzieci

W Polsce co roku rekolekcje dla dzieci odbywają się w wielu kościołach. Najczęściej wyglądają one w ten sposób, że dzieci i młodzież spotykają się w świątyni z księdzem. Duchowny opowiada im o wierze, przekazuje nauki i stara się zachęcić do odpowiedniego przeżycia nadchodzących świąt. Głównym celem prowadzącego jest skłonienie młodzieży do refleksji, ale także przekazanie im istoty Wielkanocy. Zazwyczaj w czasie spotkania można zadawać pytania i wchodzić z księdzem w dyskusje. Wszystko kończy się wspólną modlitwą, czasami śpiewane są pieśni, a ostatniego dnia można udać się do spowiedzi.

Przyjęło się, że w czasie trwania rekolekcji – zazwyczaj są to trzy dni – uczniowie są zwolnieni z części zajęć lub lekcje trwają nieco krócej, aby mogli udać się na spotkanie z księdzem. Zgodnie z przepisami każde dziecko, które chodzi na religię, ma prawo uzyskać stosowne zwolnienie i nie brać udziału w zajęciach.

Uczniowie uczęszczający na naukę religii mają prawo do zwolnienia z zajęć szkolnych w celu odbycia trzydniowych rekolekcji wielkopostnych, jeżeli rekolekcje te stanowią praktykę danego kościoła lub innego związku wyznaniowego. W czasie trwania rekolekcji szkoła nie jest zwolniona z realizowania funkcji opiekuńczej i wychowawczej.§ 10 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 kwietnia 1992 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w szkołach publicznych

Ze względu na to, że jeszcze do niedawna na religię uczęszczały niemal całe klasy, dyrektorzy szkół wydawali pozwolenie na zwolnienie wszystkich lub np. zarządzali, aby tego dnia każda lekcja trwała nieco krócej (np. 30 minut). Większość uczniów bywa zadowolona z takiego rozwiązania, ponieważ oznacza po prostu mniej czasu spędzonego w szkole. Nie brak jednak osób, które krytykują podobne mechanizmy, twierdząc, że jest to niesprawiedliwe w stosunku do niewierzących.

Sprawdź: Drugi dzień świąt wielkanocnych 2022. Czy trzeba iść do kościoła?

Czy rekolekcje wielkopostne są obowiązkowe?

Rekolekcje wielkopostne są naturalnie skierowane przede wszystkim do osób wierzących. Nikt nie ma prawa zmuszać ucznia, aby udał się do kościoła, jeśli nie ma na to ochoty. Uczestnictwo w rekolekcjach jest kwestią całkowicie dobrowolną. Dyrekcja lub ksiądz nie mogą tego wymagać od nikogo.

Zgodnie z prawem, uczniowie uczęszczający na religię, mogą (nie muszą!) zostać zwolnieni z zajęć na czas rekolekcji pod warunkiem, że stanowią one tradycyjną praktykę tego związku wyznaniowego oraz że dyrektor placówki został z odpowiednim wyprzedzeniem powiadomiony o terminie. Żaden przepis nie określa jednak, że szkoła ma prawo sprawdzić, czy uczeń rzeczywiście wziął udział w spotkaniu rekolekcyjnym. W związku z tym należy podkreślić, że rekolekcje wielkopostne w żadnym wypadku nie są obowiązkowe.

Zobacz: Rzeżucha na Wielkanoc – kiedy i jak siać rzeżuchę wielkanocną?

Rodzice pytają o termin rekolekcji

Rekolekcje wielkopostne kiedy?

Rekolekcje wielkopostne odbywają się zazwyczaj na dwa tygodnie przed Wielkanocą, zazwyczaj zaczynają się niedzielną mszą. W 2022 roku może to być zatem np. 4-6 kwietnia, ale wszystko zależy do konkretnego miejsca.

Dodaj komentarz

Życzenia, Wielkanoc

Wyjątkowe życzenia wielkanocne dla rodziców

Wielkanoc to najważniejsze święta dla wszystkich chrześcijan, ponieważ celebrują w ich trakcie misterium paschalne Chrystusa i wyrażają swoją wdzięczność za wszystkie jego łaski. Jednocześnie jest to również czas kojarzący się...

Czytaj dalej →
Edukacja i psychologia

Absencja szkolna – definicja, rodzaje, normy

Absencja szkolna to problem stary jak sama szkoła – niezależnie od realiów historycznych i ustrojowych, kolejne pokolenia nauczycieli zmagają się ze skutkami nieobecności dzieci czy nastolatków na zajęciach edukacyjnych. Jakie...

Czytaj dalej →
Rozwój niemowląt

Kiedy dziecko zaczyna skakać?

„Kiedy dziecko zaczyna skakać?” to pytanie dosyć często zadawane na forach internetowych dla rodziców. Tempo rozwoju dziecka to bardzo indywidualna sprawa, więc u każdego etap ten następuje w trochę innym...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general