Kiedy są rekolekcje 2023? Część szkół nie przestrzega przepisów w tej kwestii

Zgodnie z tradycją Święta Wielkanocne to najważniejsza uroczystość w roku, dlatego tak ważne jest, aby wierni odpowiednio się do niej przygotowali, np. uczestnicząc w sakramencie pokuty czy drogach krzyżowych. W okresie Wielkiego Postu odbywają się także rekolekcje, które są momentem refleksji, modlitwy, a także rozmowy z duchownymi. Przyjęło się, że rekolekcje często organizowane są dla uczniów, niekiedy w trakcie lekcji. Czy to legalna praktyka? Czy rekolekcje wielkopostne są obowiązkowe? Kiedy rekolekcje wielkopostne 2023? Kiedy są rekolekcje szkolne 2023?

Co to są rekolekcje wielkopostne? Kiedy są rekolekcje w szkołach 2023?

Z punktu widzenia Kościoła katolickiego święta wielkanocne są najważniejszym wydarzeniem w kalendarzu liturgicznym. Zgodnie z chrześcijańską tradycją podczas tych wyjątkowych uroczystości wierni celebrują misterium paschalne Chrystusa, a więc jego mękę, śmierć i zmartwychwstanie. Niezwykle ważne jest zatem, aby ten szczególny czas przeżyć w odpowiedni sposób, dlatego dla każdego wierzącego zdecydowanie istotniejsze od zdobienia koszyczka czy gotowania żurku powinno być przygotowanie duchowe. W tym celu warto właściwie przejść przez okres 40-dniowego Wielkiego Postu, który poprzedza Wielkanoc i pomaga wiernym należycie przygotować się do spotkania z Bogiem.

Wielki Post – według tradycji – ma znaczenie symboliczne, powinien być czasem refleksji, zadumy, a także pokuty. W ramach oczyszczenia duchowego bardzo często wierni w tym okresie przyjmują rozmaite postanowienia i starają się po prostu wyciszyć i pomyśleć. Aby lepiej przeżyć nadchodzącą Wielkanoc, warto także wyspowiadać się oraz wziąć udział w drogach krzyżowych, gorzkich żalach i rekolekcjach wielkopostnych. Te ostatnie to w katolicyzmie niezwykle ważny moment.

Czas rekolekcji jest bardzo znanym aktem pokutnym w Kościele od wieków – aktem duchowych ćwiczeń. Dlatego rekolekcje odprawiają wszyscy: papież, biskupi, kapłani, zakonnicy i zakonnice, małżonkowie, rodzice, dziadkowie, studenci, uczniowie, osoby chore i niepełnosprawne, osoby samotne i rozwiedzione…Rekolekcje wielkopostne dla dzieci 2023 na http://rafalk-elblag.pl/?p=2764

Zgodnie z tradycją rekolekcje wielkopostne to kilkudniowy “okres poświęcony odnowie duchowej poprzez modlitwę”. W tym czasie, głównie w kościołach, odbywają się spotkania z wiernymi, rozmowy – prowadzone z reguły przez księży – na tematy związane z duchowością, których celem jest umocnienie wiary. Zazwyczaj pod koniec trwania rekolekcji można udać się do spowiedzi.

Standardowe rekolekcje wielkanocne kojarzą się przede wszystkim ze spotkaniami dla dzieci. Przyjęło się, że tuż przed Wielkanocą uczestniczą one w specjalnych zajęciach i wspólnej modlitwie z księdzem. Nie jest to jednak tradycja zarezerwowana wyłącznie dla najmłodszych. W rekolekcjach mogą brać udział osoby w każdym wieku. Co roku w rozmaitych ośrodkach rekolekcyjnych oraz w klasztorach w całej Polsce odbywają się dłuższe rekolekcje, czasami wyjazdowe, na które składają się codzienne msze, wspólne modlitwy oraz nauki księży oraz ludzi Kościoła.

Zobacz: Kiedy zaczyna się Wielki Post 2023? Ile potrwa? Sprawdź, ile pozostało do Wielkanocy!

Rekolekcje wielkopostne dla dzieci. Czy można organizować rekolekcje w szkole 2023?

W Polsce co roku rekolekcje dla dzieci odbywają się w wielu kościołach. Najczęściej wyglądają one w ten sposób, że dzieci i młodzież spotykają się w świątyni z księdzem. Duchowny opowiada im o wierze, przekazuje nauki i stara się zachęcić do odpowiedniego przeżycia nadchodzących świąt. Głównym celem prowadzącego jest skłonienie młodzieży do refleksji, ale także przekazanie im istoty Wielkanocy. Zazwyczaj w czasie spotkania można zadawać pytania i wchodzić z księdzem w dyskusje. Wszystko kończy się wspólną modlitwą, czasami śpiewane są pieśni, a ostatniego dnia można udać się do spowiedzi.

Przyjęło się, że w czasie trwania rekolekcji – zazwyczaj są to trzy dni – uczniowie są zwolnieni z części zajęć lub lekcje trwają nieco krócej, aby mogli udać się na spotkanie z księdzem. Zgodnie z przepisami każde dziecko, które chodzi na religię, ma prawo uzyskać stosowne zwolnienie i nie brać udziału w zajęciach.

Rekolekcje dla dzieci 2023 – co na ten temat mówi prawo?

Uczniowie uczęszczający na naukę religii mają prawo do zwolnienia z zajęć szkolnych w celu odbycia trzydniowych rekolekcji wielkopostnych, jeżeli rekolekcje te stanowią praktykę danego kościoła lub innego związku wyznaniowego. W czasie trwania rekolekcji szkoła nie jest zwolniona z realizowania funkcji opiekuńczej i wychowawczej.Rekolekcje w szkole podstawa prawna: § 10 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 kwietnia 1992 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w szkołach publicznych

Ze względu na to, że jeszcze do niedawna na religię uczęszczały niemal całe klasy, dyrektorzy szkół wydawali pozwolenie na zwolnienie wszystkich lub np. zarządzali, aby tego dnia każda lekcja trwała nieco krócej (np. 30 minut). Większość uczniów bywa zadowolona z takiego rozwiązania, ponieważ oznacza po prostu mniej czasu spędzonego w szkole. Nie brak jednak osób, które krytykują podobne mechanizmy, twierdząc, że jest to niesprawiedliwe w stosunku do niewierzących. Zgodnie z przepisami jednak szkoła teoretycznie nie może odwoływać zajęć, a osoby, które nie uczęszczają na religie powinny normalnie brać udział w lekcjach.

Co ważne, rekolekcje nie powinny być organizowane w szkole ani przez szkołę. Nie są to rekolekcje szkolne 2023. Przepisy mówią jasno, że tego typu praktyki powinny odbywać się w kościele czy kaplicy i ich organizatorem jest najczęściej proboszcz danej parafii.

Sprawdź: Drugi dzień świąt wielkanocnych 2023. Czy trzeba iść do kościoła?

Czy rekolekcje wielkopostne są obowiązkowe?

Rekolekcje wielkopostne są naturalnie skierowane przede wszystkim do osób wierzących. Nikt nie ma prawa zmuszać ucznia, aby udał się do kościoła, jeśli nie ma na to ochoty. Uczestnictwo w rekolekcjach jest kwestią całkowicie dobrowolną. Dyrekcja lub ksiądz nie mogą tego wymagać od nikogo.

Zgodnie z prawem, uczniowie uczęszczający na religię, mogą (nie muszą!) zostać zwolnieni z zajęć na czas rekolekcji pod warunkiem, że stanowią one tradycyjną praktykę tego związku wyznaniowego oraz że dyrektor placówki został z odpowiednim wyprzedzeniem powiadomiony o terminie. Żaden przepis nie określa jednak, że szkoła ma prawo sprawdzić, czy uczeń rzeczywiście wziął udział w spotkaniu rekolekcyjnym. W związku z tym należy podkreślić, że rekolekcje wielkopostne w żadnym wypadku nie są obowiązkowe.

Zobacz: Rzeżucha na Wielkanoc – kiedy i jak siać rzeżuchę wielkanocną?

Rodzice pytają, kiedy są rekolekcje wielkopostne 2023

Rekolekcje wielkopostne kiedy 2023?

Rekolekcje wielkopostne odbywają się zazwyczaj na dwa tygodnie przed Wielkanocą, zazwyczaj zaczynają się niedzielną mszą. W 2023 roku może to być zatem np. 27-29 marca, ale wszystko zależy do konkretnego miejsca.

Czy rekolekcje są obowiązkowe?

Nie, nikt nie ma prawa zmuszać do udziału w nich uczniów niewierzących. Naturalnie są to zajęcie przeznaczone dla wiernych.

Czy w rekolekcje chodzi się do szkoły?

Zwolnieni z lekcji na czas rekolekcji mogą być tylko uczniowie uczęszczający na religię, przynajmniej zgodnie z prawem. W praktyce często cała szkoła ma częściowo odwołane lub skrócone lekcje.

Czy w czasie rekolekcji mogą być lekcje?

Tak, w trakcie rekolekcji zajęcia dydaktyczno-wychowawcze powinny normalnie odbywać się dla tych, którzy nie chodzą na religię.

Kiedy są rekolekcje w szkołach? Rekolekcje 2023 kiedy?

Rekolekcje organizuje parafia i proboszcz, najczęściej 2-4 tygodnie przed Wielkanocą.

Dodaj komentarz

Wielkanoc

Robótki ręczne: Girlanda i zajączki wielkanocne

Wielkanoc to magiczny czas, który pozwala nie tylko na wspólne, rodzinne spędzenie czasu przy wielkanocnym śniadaniu. To również możliwość nawiązania większych więzi rodzinnych przy wspólnym tworzeniu dekoracji świątecznych. Wielkanocne robótki...

Czytaj dalej →
Porady Kulinarne, Wielkanoc

Jak wlewać zakwas do żurku?

Domowy żurek to pozycja obowiązkowa na wielkanocnym stole. Niepowtarzalny smak tej zupy po prostu nie może się znudzić. Zanim się jednak przystąpi do przygotowania tego wyśmienitego dania, koniecznie trzeba wiedzieć,...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general