Nowe przedmioty w szkole. Od września na uczniów czekają ważne zmiany

Po wakacjach szykują się poważne zmiany w programie nauczania. Zgodnie z zapowiedziami ministra Czarnka od września uczniowie rozpoczną naukę nowego przedmiotu o nazwie historia i teraźniejszość. Zajęcia jeszcze się nawet nie zaczęły, a już zdążyły wzbudzić sporo kontrowersji, m.in. za sprawą jednego z podręczników. To jednak nie koniec nowości – MEiN proponuje także kilka zmian w programie nauczania EdB, czyli edukacji dla bezpieczeństwa. Co dokładnie się zmieni? Jak będą wyglądały nowe przedmioty w szkole 2022/2023?

Nowe przedmioty w szkole 2022

Wakacje w pełni i raczej ani uczniowie, ani rodzice na razie za bardzo nie zaprzątają sobie myśli nadchodzącym rokiem szkolnym. Jak się jednak okazuje, w ministerstwie edukacji trwają intensywne prace nad kształtem nowego programu nauczania. Szykują się bowiem dość istotne zmiany, a mianowicie nowe przedmioty w szkole. Nie dotyczą one jednak wszystkich roczników. Najważniejszą nowością jest wprowadzenie do szkół ponadpodstawowych nowego przedmiotu, historia i teraźniejszość. W dotychczasowym systemie uczniowie szkół średnich w pierwszej klasie uczęszczali na zajęcia z WOS-u w zakresie podstawowym. Od września zamiast zajęć z tego przedmiotu rozpoczną lekcje HiT-u. Bez zmian pozostanie za to nauczanie WOS-u na poziomie rozszerzonym w klasach o takim profilu.

Nowy przedmiot w liceum, technikum i szkołach branżowych wzbudzał wątpliwości już od momentu ogłoszenia tego pomysłu przez ministra Czarnka. W założeniu miał służyć poszerzaniu wiedzy młodzieży z zakresu historii najnowszej, sytuacji politycznej oraz mechanizmów współczesnych zjawisk społecznych. Nie wszyscy jednak mieli pewność, że rzeczywiście spełni swoją funkcję. Prawdziwa burza wybuchła jednak dopiero w chwili opublikowania fragmentów podręcznika, który ma posłużyć do nauki. Autor publikacji zawarł w nim bowiem dość kontrowersyjne tezy dotyczące lewicy, Unii Europejskiej, a także naszych zachodnich sąsiadów, którzy przedstawieni zostali jako najwięksi wrogowie. Dziwi także zestawienie w jednym rozdziale nazizmu, liberalizmu, socjalizmu i feminizmu. Sam rozdział nosi dość interesujący tytuł: “Ideologie i nazizm”.

Współcześni socjaliści daleko odeszli od pierwotnych ideałów. Ich wizja doskonałego ustroju nie polega już na wyzwoleniu człowieka od wyzysku ekonomicznego, ale na wyzwoleniu człowieka od wszelkich ograniczeń, nawet wynikających z zasad przyzwoitości. Wystarczy przypomnieć sobie wszystkie marsze równości i ordynarne hasła niesione przez współczesnych socjalistów razem z feministkami i zwolennikami ideologii gender.

Eksperci wskazują także na dość nienaukową linię ideową podręcznika. Według autora jedynym słusznym systemem etycznym jest wiara katolicka, na której powinno opierać się również państwo narodowe. W takim ujęciu nie ma zbyt dużo miejsca na dyskusję o wartościach.

Przy założeniu istnienia Boga – a przecież nie ma żadnego dowodu, poza spekulacjami myślowymi, że Go nie ma – wszystkie kombinacje intelektualne marksistów i neomarksistów tracą jakikolwiek sens.

Zobacz: 300 plus – kiedy wypłaty? Rodzice muszą pilnować ważnego terminu, inaczej nie dostaną środków na czas

Nowe przedmioty w liceum. W jakich klasach będzie HIT?

HiT-u będą uczyć się wszyscy uczniowie, którzy od września rozpoczną naukę w szkołach ponadpodstawowych. Zajęcia będą trwały przez rok, do tej pory w takim systemie uczono WOS-u. W kolejnych klasach wiedza o społeczeństwie była kontynuowana wyłącznie na wybranych profilach na poziomie rozszerzonym i to pozostanie bez zmian. Co ważne, reforma ominie także starsze roczniki, które już uczęszczają do liceów czy techników – oni nie spotkają się z historią i teraźniejszością.

Sprawdź: Czy rada rodziców jest obowiązkowa? “Wpłata jest dobrowolna, ale w tym roku wynosi 50 zł”

Nowy przedmiot w szkole 2022 – obrona

Przedmiot znany z minionych lat w szkole, czyli przysposobienie obronne, zniknął z systemu kilka lat temu. Został zastąpiony przez edukację dla bezpieczeństwa. Ze względu na aktualną, dynamicznie zmieniającą się sytuację polityczną na świecie, MEiN postanowił jednak wprowadzić nieco modyfikacji w dotychczasowym programie nauczania tego przedmiotu. Być może nawet już od września zajęcia te wrócą pod starą nazwą.

Na zajęcia z EdB uczęszczają uczniowie klas VIII szkół podstawowych oraz klas I szkół ponadpodstawowych. Do programu wprowadzono nowe zagadnienia, a mianowicie:

  1. reagowanie w sytuacji zagrożenia działaniami wojennymi (tzw. survival, w tym miejsca schronienia),
  2. zasady pierwszej pomocy w sytuacji wystąpienia zagrożenia z użyciem broni konwencjonalnej,
  3. edukacja obronna obejmująca:
    • w przypadku szkoły podstawowej – wymagania z zakresu: terenoznawstwa, cyberbezpieczeństwa w wymiarze wojskowym, przygotowania do szkolenia strzeleckiego;
    • w przypadku szkół ponadpodstawowych – wymagania z zakresu: reagowania w sytuacji zagrożenia działaniami wojennymi, cyberbezpieczeństwa w wymiarze wojskowym, szkolenia strzeleckiego. 

Zobacz: Take It Easy z Easy Breezy: Novakid ponownie zaprasza do udziału w wirtualnym, darmowym obozie językowym dla dzieci

Rodzice pytają o nowy przedmiot w szkole od września 2022

HiT w jakich klasach?

W pierwszych klasach szkół ponadpodstawowych.

Jaki nowy przedmiot w szkole?

Od września pojawi się historia i teraźniejszość.

HiT które klasy?

Pierwsze klasy szkół ponadpodstawowych (w liceach, technikach i szkołach branżowych).

HiT co to za przedmiot?

Historia i teraźniejszość – nowy przedmiot, który ogłosił jeszcze w ubiegłym roku minister Czarnek.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo