To najgorsze, co możesz zrobić z hortensją we wrześniu. Zmarnujesz wszystkie krzewy

Jak i kiedy podcinać hortensje? Czy wrzesień to dobry moment? Odpowiadamy na wszelkie pytania nurtujące początkowych ogrodników.

Hortensja bukietowa jest piękną ozdobą ogrodu od lata aż do później jesieni. Jej ogromne i kolorowe kwiatostany nie są trudne w utrzymaniu, jednak przed sezonem zimowym musimy odpowiednio przygotować roślinę do przymrozków. Dlatego też jesienne przycinanie to najgorsze, co możemy zrobić.

Sprawdź: Zanieś wodę po kiszonych ogórkach do ogrodu. Dla niektórych odpad, dla innych drogocenny płyn

Kiedy przycinać hortensję bukietową? Wiosną czy jesienią? Sprawdź, zanim sięgniesz po sekator

Przycinanie hortensji to jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, dzięki któremu krzewy zdrowo i gęsto rosną. W ten sposób pobudzamy bowiem roślinę do wypuszczania nowych pędów. Najlepszym terminem, aby przyciąć krzewy, jest wczesna wiosna przed rozwinięciem się liści, ale gdy już będziemy mieli pewność, że nie wystąpią przymrozki. Wówczas młode pędy przycinamy do 1/3 długości, a starsze do 2/3. Niektórzy decydują się na wrześniowe przycinanie, ale nie jest to dobry pomysł. Mogą nie zdążyć, się zregenerować przed zimą, co narazi je na niskie temperatury. W efekcie krzewy mogą zmarnieć i nie wypuścić kwiatów wcale.

Sprawdź: Dzięki tym roślinom Twój ogród przejdzie prawdziwą metamorfozę. Będą pięknie wyglądać nawet jesienią

Nawóz jesienny do hortensji bukietowych. Domowe sposoby na wzmocnienie krzewów

Jednym z najlepszych domowych sposobów na odżywienie hortensji jest gnojówka z pokrzyw. Można ją przyrządzić samodzielnie z dwóch składników. Wystarczy kilogram liści zalać 10 l wody, a wiadro przykryć gazą. Odstawiamy całość w ciemne miejsce na dwa tygodnie. Codziennie pamiętamy jednak o mieszaniu. Po tym czasie nawóz jest gotowy, ale koniecznie trzeba go wymieszać z wodą w proporcji 1:10. Taką gnojówkę stosujemy nie częściej niż raz na dwa tygodnie.

Sprawdź: Czym podlewać skrzydłokwiat, aby zakwitł? Z tą domową miksturą wystrzeli jak szalony

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo