Co na kaszel w ciąży?

Ciąża jest wyjątkowym czasem w życiu kobiety. W tym okresie nosi ona pod sercem swoje dziecko, za które jest wyjątkowo odpowiedzialna. Można pokusić się o stwierdzenie, że już w okresie ciąży rozpoczyna się świadome i odpowiedzialne macierzyństwo. Tym bardziej, że nawet po porodzie decyzje kobiety, a na pewno jej stan zdrowia, nie będą aż w tak wielkim stopniu wpływały na dziecko. W związku z tym, że w ciąży organizm matki bardzo silnie połączony jest z organizmem dziecka, ciężarna powinna wyjątkowo dbać o swoje zdrowie. Każda choroba oraz powikłanie po chorobie może negatywnie oddziaływać na rozwój dziecka. Dlatego infekcje czy kaszel w ciąży tak bardzo martwią przyszłe mamy.

Infekcja w czasie ciąży

Kobiety w ciąży powinny dbać o swoje zdrowie ze szczególną uwagą. W czasie tych szczególnych 9 miesięcy nie mogą stosować większości leków, co skutkuje dłuższym trwaniem dolegliwości. Przyszłe matki nie powinny bagatelizować żadnego bólu, a w okresie jesienno-zimowym szczególnie dbać o to, by nie dotknęło ich przeziębienie, kaszel czy zwykły katar. Każda z tych dolegliwości niezaleczona w odpowiednim czasie może skutkować poważną chorobą. W niniejszym artykule pod lupę wzięty będzie kaszel w ciąży. Jakie rodzaje kaszlu wyróżniamy, jakie skutki może mieć nieleczony kaszel w ciąży?

Kaszel w ciąży

Wbrew pozorom kaszel w ciąży bardzo trudno jest wyleczyć – na gorączkę może pomóc dozwolony w czasie ciąży paracetamol, który jednak w przypadku kaszlu może okazać się niewystarczający. Dodatkowo kaszel z reguły trwa dłużej niż katar i jest dużo bardziej dokuczliwy – może powodować niewysypianie się oraz ból gardła. Okazuje się również, że wiele kobiet w ciąży bardzo obawia się tego, iż wstrząsy wywołane kaszlem oraz związane z tym skurcze mięśni mogą zaszkodzić maleństwu – obawy te są jednak bezzasadne i o ile niewyleczony kaszel może wpłynąć negatywnie na dziecko, tak samo kasłanie w niczym mu nie przeszkadza.

Mokry kaszel w ciąży

Kaszel, obok bólu gardła i kataru jest typowym objawem przeziębienia. Uporczywy, mokry kaszel to tzw. kaszel produktywny, który polega odkrztuszaniu wydzieliny zalegającej w drogach oddechowych. Podczas kaszlu mokrego ma się wrażenie odrywania wydzieliny w klatce piersiowej. Mokry kaszel zawsze zwiastuje jakąś infekcję i może być oznaką zakażenia górnych dróg oddechowych, nieżytu nosa, zapalenia zatok, ale też zapalenia płuc czy refluksu żołądkowo-przełykowego. Warto zaznaczyć, że kaszel mokry pojawia się przy rozwiniętej infekcji (na początku jest to kaszel suchy). Ze względu na liczbę i rodzaj dolegliwości, jakie zwiastuje kaszel mokry, kobiety w ciąży nie powinny go bagatelizować i natychmiast próbować zaleczyć, ponieważ rozwój choroby może negatywnie wpłynąć na dziecko.

Suchy kaszel w ciąży

Suchy, duszący kaszel polega na odruchu odkrztuśnym, który wstrząsa całym ciałem. W przeciwieństwie do kaszlu mokrego, kaszlowi suchemu nie towarzyszy żadna wydzielina. Kaszel suchy zwykle pojawia się na początku infekcji. Ciężarna, która zmaga się z kaszlem suchym powinna się jednak znacznie uważniej obserwować, ponieważ w przypadku, gdy nie towarzyszy mu gorączka, ani inne objawy charakterystyczne dla przeziębienia, a pojawiają się duszności, może on stanowić reakcję alergiczną, która jest również niebezpieczna dla płodu. Zarówno długo utrzymujący się kaszel suchy, jak i mokry w ciąży należy skonsultować z lekarzem.

Dowiedz się: Czy można w ciąży stosować tabletki emskie?

Co na kaszel w ciąży?

Podstawową zasadą, którą powinny stosować kobiety w ciąży jest niezażywanie żadnych lekarstw bez uzgodnienia z lekarzem. Lista leków, które można stosować w ciąży jest ograniczona i jeżeli kobieta chce z nich skorzystać lub gdy domowe sposoby nie działają, powinna skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym. Ponadto to lekarz najlepiej osądzi jakiego rodzaju lek jest potrzebny do zwalczania takich dolegliwości, jak kaszel w ciąży, a może się zdarzyć, iż przepisze pacjentce antybiotyk.

Sprawdź: Co na ból gardła w ciąży?

]

Domowe sposoby na kaszel w ciąży

Kobiety w ciąży w okresie, w którym są szczególnie narażone na przeziębienia, powinny stosować głównie domowe sposoby. Uporczywy kaszel w ciąży można złagodzić lub wyleczyć naturalnymi antybiotykami, takimi jak czosnek czy miód. Picie mleka z miodem może bardzo skutecznie zmniejszyć podrażnienie gardła oraz uaktywnić wydzielinę, która spowoduje, że uporczywy kaszel suchy przekształci się w kaszel mokry. Inne domowe sposoby na kaszel w ciąży to także herbata z sokiem malinowym lub z imbirem, który charakteryzuje się bardzo dużą zawartością cennych przy przeziębieniu witamin. Niektórym ciężarnym na kaszel pomaga również syrop z cebuli lub buraków.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Dolegliwości w ciąży

15 sposobów na mdłości w ciąży

Pierwsze miesiące ciąży często wiążą się z nieprzyjemnymi dolegliwościami, takimi jak mdłości, osłabienie czy zawroty głowy. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby na mdłości w ciąży. Organizm każdej kobiety jest inny,...

Czytaj dalej →
Dolegliwości w ciąży

Twardy brzuch w ciąży

Próba określenia stopnia twardości czy miękkości brzucha ciążowego jest dosyć trudna. Każda kobieta przechodzi ciążę inaczej, więc każdy brzuch ciążowy jest inny. Trudno określić jednoznacznie, kiedy twardy brzuch oznacza powód...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo