3000 zł dla każdego Polaka bez względu na zarobki i wiek? Bezwarunkowy dochód podstawowy będzie testowany. Kogo obejmie program?

Dodatkowe pieniądze co miesiąc bez względu na zatrudnienie, wysokość dochodów czy wiek? Brzmi jak marzenie. Nic zatem dziwnego, że jest tak wielu zwolenników bezwarunkowego dochodu podstawowego. W ramach programu każdy otrzymywałby stałe wypłaty bez konieczności spełniania żadnych dodatkowych warunków. Czy naprawdę możliwe jest 3000 zł dla każdego Polaka? Na czym będzie polegał pilotażowy program?

3000 zł dla każdego Polaka? Na czym polega program?

Bezwarunkowy dochód podstawowy to pomysł, który wzbudza wiele emocji. To świadczenie pieniężne, które miałoby być wypłacane przez państwo każdemu obywatelowi niezależnie od wieku, zarobków i ogólnej sytuacji materialnej. Jest to wyjątkowy projekt zaproponowany przez Państwowy Instytut Ekonomiczny już kilka lat temu. Propozycja powraca co jakiś czas i wciąż jest przedmiotem dyskusji.

BDP to eksperyment społeczny, który został już wprowadzony w niektórych krajach, na razie tylko w wybranych regionach. Podobne plany pojawiały się również na przestrzeni lat w Polsce. Póki co eksperyment dał bardzo pomyślne rezultaty m.in. w Finlandii, we Włoszech oraz w Wielkiej Brytanii.

Zobacz też: 1200 zł zamiast 800 plus. Dodatkowe pieniądze co miesiąc bez względu na dochód. Ale jest inny warunek

Bezwarunkowy dochód podstawowy – pilotażowy program

Projekt ma zostać przetestowany również w Polsce. Kilka miesięcy temu pojawiły się informacje, że w ramach pilotażowego programu część mieszkańców województwa warmińsko-mazurskiego ma otrzymywać bezwarunkowy dochód podstawowy w wysokości 1300 zł co miesiąc. Program ma objąć swoim zakresem kilka tysięcy osób.

Projekt został opracowany przez specjalny zespół ekspertów z zakresu ekonomii. Ma dotyczyć wybranych 10 gmin przy północnej granicy Polski.

Sprawdź też:

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo