[31.03.2020] Nowe obostrzenia! Osoby niepełnoletnie nie mogą wychodzić same z domu. Jakie jeszcze zmiany dotyczą rodziców?

Nowe, drastyczne obostrzenia wprowadzane przez rząd dotyczą wielu aspektów naszego życia – zakupów, rehabilitacji, ale też możliwości wychodzenia osób niepełnoletnich bez opiekunów lub rodziców. By zmniejszyć rozprzestrzenianie się koronawirusa i wyhamować szybkość wzrostu liczby zachorowań rząd zdecydował się na jeszcze większe ograniczenie kontaktów społecznych.

Najważniejsze w poniższym artykule:
 • Wprowadzona zostaje zasada dystansowania się na 2 m od drugiej osoby z wyjątkiem, kiedy matka opiekuje się dzieckiem na spacerze. Również na chodnikach staramy się iść od siebie w pewnej odległości.
 • Osoby niepełnoletnie nie mogą wychodzić same z domu.
 • Zamknięte zostają parki, plaże i deptaki, na których dotychczas gromadzili się ludzie.
 • Wprowadzony zostaje zakaz korzystania z wypożyczalni rowerów miejskich.
 • Zamknięte zostają wszystkie punkty usługowe, kosmetyczne, fryzjerskie, itp.
 • Limit osób przebywających w sklepie - maksymalnie 3 osoby. W urzędach pocztowych może być jednocześnie do 2 osób na jedno okienko.
 • Na bazarach i targowiskach wprowadzone jest podobne ograniczenie - 3 osoby do jednego stoiska.
 • W weekendy zamknięte zostaną sklepy budowlane. Sklepy spożywcze, drogerie i apteki będą działały bez żadnych ograniczeń.
 • Sklepy spożywcze, drogerie, apteki od godz 10 do 13 są otwarte tylko dla seniorów. Ma to wpłynąć na mniejsze prawdopodobieństwo styczności z młodymi osobami, które mogą przenosić koronawirusa.
 • Wprowadza się obowiązek dezynfekowania po każdym kliencie m.in. terminali płatniczych.
 • Sklepy wielkopowierzchniowe mają obowiązek zapewnienia rękawiczek dla klientów.

Epidemia koronowirusa: zamknięte parki i zakaz wypożyczania rowerów

W związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 postanowiono maksymalnie ograniczyć możliwość gromadzenia się ludzi. Od momentu wprowadzenia nowych przepisów osoby niepełnoletnie będą mogły wychodzić z domów jedynie pod opieką osób dorosłych. Zamknięte zostaną parki, miejskie plaże i deptaki. Wciąż możemy wyjść na krótki spacer, ale nie po to, by uprawiać jogging czy pojeździć na rowerze, ale po to, by dbać o dobre samopoczucie. Z tego samego powodu wprowadzono zakaz wypożyczania rowerów miejskich. Obostrzenia te w znacznie mniejszym stopniu dotyczą rodzin z małymi dziećmi – w tym wypadku rodzice nie muszą zachowywać obowiązkowego dystansu 2 m oraz mogą wyjść z domu na spacer jednocześnie z dwójką lub więcej dzieci.

Sprawdź: 10-latka miała nietypowe objawy koronawirusa. Teraz walczy o życie

Zakupy podczas pandemii koronawirusa

Zgodnie z nowymi przepisami zamknięte zostaną wszystkie punkty usługowe, kosmetyczne, fryzjerskie itd. Nakaz ten nie dotyczy jednak sklepów spożywczych, aptek i drogerii. To, co się zmienia to odgórna instrukcja mówiąca o tym, że w sklepie mogą przebywać maksymalnie 3 osoby na jedną kasę – tak więc jeśli w sklepie jest 5 kas, może w nim być jednorazowo 15 osób. Co ważne: godziny 10:00-13:00 zostały zarezerwowane dla seniorów. W tym czasie na zakupy mogą się wybrać jedynie osoby starsze, które powinny ograniczyć kontakt z młodszą częścią społeczeństwa ze względu na ryzyko zakażenia się wirusem SARS-CoV-2. Jeszcze bardziej rygorystyczne ograniczenia wprowadzono na pocztach: tam przy jednym okienku może przebywać maksymalnie 2 osoby. Ponadto premier i Minister Zdrowia zachęcają, by zakupy robić jak najrzadziej, tj. co ok. 3 dni. Na właścicieli sklepów i stacji benzynowych nałożono obowiązek dezynfekcji dystrybutorów paliwa oraz przycisków na terminalach płatniczych.

Sprawdź: Czy terminy Komunii Świętych zostaną zmienione?

Rodzice pytają o nowe obostrzenia rządu w czasie pandemii koronawirusa:

Na czym polega rozszerzona formuła kwarantanny?

Od dziś osoby, które wjeżdżają do Polski są poddawane całkowitej izolacji od domowników lub wszyscy domownicy przechodzą co najmniej 2-tygodniową kwarantannę.

Czy w czasie pandemii będą się odbywały zabiegi medyczne?

Na czas pandemii zostają odwołane wszystkie zabiegi rehabilitacyjne, które nie są niezbędne do życia.

Jakie kary grożą za złamanie zakazów?

W przypadku niestosowania się do wprowadzonych przez rząd obostrzeń grozi nam kara grzywny od 5 do 10 tys. lub kara więzienia. Kary będą egzekwowane przez policję, zaś karę więzienia musi ogłosić sąd.

Czy będzie zakaz spotkań rodzinnych podczas świąt wielkanocnych?

Czas świąt jest szczególny – na tę chwilę zaleca się ograniczenie spotkań rodzinnych. Sytuacja może się jednak zmienić i jest to uzależnione od dynamicznie rozwijającej się sytuacji.

Czy rząd wyklucza wprowadzenie w Polsce stanu nadzwyczajnego?

Zdaniem premiera na obecną chwilę wprowadzono wszelkie niezbędne mechanizmy, które mają zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa.

Czy zaostrzenia środków bezpieczeństwa dotyczyć będą kościołów i zgromadzeń religijnych?

Utrzymane dawne obostrzenia nie dodając żadnych nowych.

Sprawdź:

Dodaj komentarz

Strefa gości weselnych, Sukienki na wesele, Sukienki na wesele dla gości, Sukienki na wesele dla mamy, Sukienki na wesele dla świadkowej

Sukienki wieczorowe 2015

Sukienki wieczorowe to obowiązkowy punkt stylizacji na każde wesele. Wybór jest jednak ogromny. Zobacz, jakie masz możliwości. Sukienki wieczorowe Sukienki wieczorowe należy dobierać do rodzaju przyjęcia, czasu jego rozpoczęcia i...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general