[31.03.2020] Nowe obostrzenia! Osoby niepełnoletnie nie mogą wychodzić same z domu. Jakie jeszcze zmiany dotyczą rodziców?

Nowe, drastyczne obostrzenia wprowadzane przez rząd dotyczą wielu aspektów naszego życia – zakupów, rehabilitacji, ale też możliwości wychodzenia osób niepełnoletnich bez opiekunów lub rodziców. By zmniejszyć rozprzestrzenianie się koronawirusa i wyhamować szybkość wzrostu liczby zachorowań rząd zdecydował się na jeszcze większe ograniczenie kontaktów społecznych.

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Wprowadzona zostaje zasada dystansowania się na 2 m od drugiej osoby z wyjątkiem, kiedy matka opiekuje się dzieckiem na spacerze. Również na chodnikach staramy się iść od siebie w pewnej odległości.
  • Osoby niepełnoletnie nie mogą wychodzić same z domu.
  • Zamknięte zostają parki, plaże i deptaki, na których dotychczas gromadzili się ludzie.
  • Wprowadzony zostaje zakaz korzystania z wypożyczalni rowerów miejskich.
  • Zamknięte zostają wszystkie punkty usługowe, kosmetyczne, fryzjerskie, itp.
  • Limit osób przebywających w sklepie - maksymalnie 3 osoby. W urzędach pocztowych może być jednocześnie do 2 osób na jedno okienko.
  • Na bazarach i targowiskach wprowadzone jest podobne ograniczenie - 3 osoby do jednego stoiska.
  • W weekendy zamknięte zostaną sklepy budowlane. Sklepy spożywcze, drogerie i apteki będą działały bez żadnych ograniczeń.
  • Sklepy spożywcze, drogerie, apteki od godz 10 do 13 są otwarte tylko dla seniorów. Ma to wpłynąć na mniejsze prawdopodobieństwo styczności z młodymi osobami, które mogą przenosić koronawirusa.
  • Wprowadza się obowiązek dezynfekowania po każdym kliencie m.in. terminali płatniczych.
  • Sklepy wielkopowierzchniowe mają obowiązek zapewnienia rękawiczek dla klientów.

Epidemia koronowirusa: zamknięte parki i zakaz wypożyczania rowerów

W związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 postanowiono maksymalnie ograniczyć możliwość gromadzenia się ludzi. Od momentu wprowadzenia nowych przepisów osoby niepełnoletnie będą mogły wychodzić z domów jedynie pod opieką osób dorosłych. Zamknięte zostaną parki, miejskie plaże i deptaki. Wciąż możemy wyjść na krótki spacer, ale nie po to, by uprawiać jogging czy pojeździć na rowerze, ale po to, by dbać o dobre samopoczucie. Z tego samego powodu wprowadzono zakaz wypożyczania rowerów miejskich. Obostrzenia te w znacznie mniejszym stopniu dotyczą rodzin z małymi dziećmi – w tym wypadku rodzice nie muszą zachowywać obowiązkowego dystansu 2 m oraz mogą wyjść z domu na spacer jednocześnie z dwójką lub więcej dzieci.

Sprawdź: 10-latka miała nietypowe objawy koronawirusa. Teraz walczy o życie

Zakupy podczas pandemii koronawirusa

Zgodnie z nowymi przepisami zamknięte zostaną wszystkie punkty usługowe, kosmetyczne, fryzjerskie itd. Nakaz ten nie dotyczy jednak sklepów spożywczych, aptek i drogerii. To, co się zmienia to odgórna instrukcja mówiąca o tym, że w sklepie mogą przebywać maksymalnie 3 osoby na jedną kasę – tak więc jeśli w sklepie jest 5 kas, może w nim być jednorazowo 15 osób. Co ważne: godziny 10:00-13:00 zostały zarezerwowane dla seniorów. W tym czasie na zakupy mogą się wybrać jedynie osoby starsze, które powinny ograniczyć kontakt z młodszą częścią społeczeństwa ze względu na ryzyko zakażenia się wirusem SARS-CoV-2. Jeszcze bardziej rygorystyczne ograniczenia wprowadzono na pocztach: tam przy jednym okienku może przebywać maksymalnie 2 osoby. Ponadto premier i Minister Zdrowia zachęcają, by zakupy robić jak najrzadziej, tj. co ok. 3 dni. Na właścicieli sklepów i stacji benzynowych nałożono obowiązek dezynfekcji dystrybutorów paliwa oraz przycisków na terminalach płatniczych.

Sprawdź: Czy terminy Komunii Świętych zostaną zmienione?

Rodzice pytają o nowe obostrzenia rządu w czasie pandemii koronawirusa:

Na czym polega rozszerzona formuła kwarantanny?

Od dziś osoby, które wjeżdżają do Polski są poddawane całkowitej izolacji od domowników lub wszyscy domownicy przechodzą co najmniej 2-tygodniową kwarantannę.

Czy w czasie pandemii będą się odbywały zabiegi medyczne?

Na czas pandemii zostają odwołane wszystkie zabiegi rehabilitacyjne, które nie są niezbędne do życia.

Jakie kary grożą za złamanie zakazów?

W przypadku niestosowania się do wprowadzonych przez rząd obostrzeń grozi nam kara grzywny od 5 do 10 tys. lub kara więzienia. Kary będą egzekwowane przez policję, zaś karę więzienia musi ogłosić sąd.

Czy będzie zakaz spotkań rodzinnych podczas świąt wielkanocnych?

Czas świąt jest szczególny – na tę chwilę zaleca się ograniczenie spotkań rodzinnych. Sytuacja może się jednak zmienić i jest to uzależnione od dynamicznie rozwijającej się sytuacji.

Czy rząd wyklucza wprowadzenie w Polsce stanu nadzwyczajnego?

Zdaniem premiera na obecną chwilę wprowadzono wszelkie niezbędne mechanizmy, które mają zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa.

Czy zaostrzenia środków bezpieczeństwa dotyczyć będą kościołów i zgromadzeń religijnych?

Utrzymane dawne obostrzenia nie dodając żadnych nowych.

Sprawdź:

Dodaj komentarz

Świadkowie

Rola świadków na weselu

Z racji tego, że już za dwa tygodnie będę świadkową na weselu siostry, postanowiłam przyjrzeć się tej roli i jej obowiązkom troszeczkę bliżej, a tym, co się nauczyłam, chętnie podzielę...

Czytaj dalej →
Muzyka na wesele

Piosenki dla rodziców

Pary Młode organizujące wesele prawie zawsze chcą podczas przyjęcia podziękować swoim rodzicom za trud włożony w wychowanie oraz pomoc w przygotowaniu przyjęcia. Podczas podziękowania dla rodziców najczęściej wręczane są upominki...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo