10-letnia dziewczynka miała nietypowe objawy zarażenia koronawirusem. Lekarze przez pewien czas nie rozpoznali choroby. Obecnie dziesięciolatka walczy o zdrowie.
Nietypowe objawy koronawirusa u 10-latki
10-letnia dziewczynka z Plymouth w Wielkiej Brytanii kilka dni temu przeszła rutynową operację usunięcia migdałków. Niedługo po niej zaczęły doskwierać jej zaburzenie smaku oraz wysoka gorączka przekraczająca 41 stopni. Dodatkowo dziewczynka uskarżała się na ból w mięśniach, ze szczególnym uwzględnieniem nóg oraz intensywny ból gardła, za który odpowiedzialne były zmiany widoczne w czasie badania. Zarówno lekarze, jak i rodzice po konsultacji z nimi byli przekonani, że objawy te są skutkiem ubocznym operacji. U dziesięciolatki nie pojawił się suchy kaszel, zatem pracownikom służby zdrowia i rodzinie nie przyszło na myśl, że problemem może być infekcja COVID-19.
Z racji braku ustępowania gorączki mimo podawania leków, lekarze ostatecznie zdecydowali się na przeprowadzenie testu na obecność koronawirusa. Po otrzymaniu pozytywnego wyniku, włączono antybiotyki, których działanie nie przyniosło rezultatu. Podjęto decyzję o dalszej obserwacji i podawaniu jedynie paracetamolu celem obniżenia gorączki. Szkoła, do której dziewczynka uczęszcza, została poinformowana o zaistniałej sytuacji, a dyrekcja rozesłała informacje do rodziców pozostałych uczniów z zaleceniami obserwacji dzieci.
Obecnie stan dziewczynki uległ lekkiej poprawie: samodzielnie się porusza i siada o własnych siłach. Na razie jednak trudno mówić o rokowaniach w kwestii dalszego rozwoju choroby.
Jakie są objawy koronawirusa u dzieci?
Ten przypadek, jak i pozostałe u młodszych osób wskazują na to, że objawy zakażenia koronawirusem u dzieci mogą różnić się od tych doświadczanych przez dorosłych. Specjaliści uczulają, że niektóre dzieci chorobę mogą przejść bezobjawowo. Do typowych objawów infekcji koronawirusem u dzieci zalicza się:
- gorączkę (bardzo wysoką)
- katar
- biegunkę
- bóle głowy.
Jak chronić dziecko przed koronawirusem?
Chcąc uchronić dziecko przed zakażeniem należy przestrzegać kilku prostych zasad. Oto i one:
- Ważne, aby dzieci i młodzież nie spotykały się w większych grupach i w miejscach publicznych.
- Pilnuj, aby dziecko przestrzegało zasad higieny – zarówno w domu, jak i po wyjściu z niego (np. podczas wizyty u lekarza).
- Jeśli któryś z domowników źle się czuje, należy izolować dziecko od niego (nie powinni przebywać w tym samym pomieszczeniu).
- Dbaj o psychikę dziecka. Rozmawiaj z nim o tym, czym jest wirus, w jaki sposób można się nim zarazić i jak się przed tym ustrzec. Zapewnij o tym, że jest to sytuacja przejściowa, jednak nie bagatelizuj obaw dziecka. Pamiętaj, by umożliwiać kontakt między dzieckiem, a innymi członkami rodziny jak dziadkowie, którzy nie mieszkają z Wami – na przykład za pośrednictwem internetu. Dobre samopoczucie dziecka i poczucie bezpieczeństwa jest bardzo istotne również dla jego odporności.
- Nie wychodź z domu bez potrzeby: zarówno z dzieckiem, jak i samotnie.
- Pamiętaj o dezynfekcji powierzchni i klamek w domu. Częściej niż dotychczas myj podłogi. Koronawirus może zostać przeniesiony do domu na dłoniach bądź butach z zewnątrz.
Więcej informacji na temat dzieci i koronawirusa możesz znaleźć na rządowej stronie pacjent.gov.pl.
Sprawdź:
- Czy uczniowie powinni powtarzać rok?
- Na jakie ulgi i przywileje mogą liczyć samozatrudnieni rodzice?
- Jak prowadzić zajęcia zdalne z WFu?
- Szkoły będą zamknięte conajmniej do Świąt Wielkanocnych
- Zbierają podpisy, żeby wstrzymać wypłatę 500+ ze względu na koronawirusa
- Koronawirus a karmienie piersią: zalecenia WHO i UNICEF