10-latka z nietypowymi objawami koronawirusa. Lekarze nie rozpoznali choroby

10-letnia dziewczynka miała nietypowe objawy zarażenia koronawirusem. Lekarze przez pewien czas nie rozpoznali choroby. Obecnie dziesięciolatka walczy o zdrowie.

Nietypowe objawy koronawirusa u 10-latki

10-letnia dziewczynka z Plymouth w Wielkiej Brytanii kilka dni temu przeszła rutynową operację usunięcia migdałków. Niedługo po niej zaczęły doskwierać jej zaburzenie smaku oraz wysoka gorączka przekraczająca 41 stopni. Dodatkowo dziewczynka uskarżała się na ból w mięśniach, ze szczególnym uwzględnieniem nóg oraz intensywny ból gardła, za który odpowiedzialne były zmiany widoczne w czasie badania. Zarówno lekarze, jak i rodzice po konsultacji z nimi byli przekonani, że objawy te są skutkiem ubocznym operacji. U dziesięciolatki nie pojawił się suchy kaszel, zatem pracownikom służby zdrowia i rodzinie nie przyszło na myśl, że problemem może być infekcja COVID-19.

Z racji braku ustępowania gorączki mimo podawania leków, lekarze ostatecznie zdecydowali się na przeprowadzenie testu na obecność koronawirusa. Po otrzymaniu pozytywnego wyniku, włączono antybiotyki, których działanie nie przyniosło rezultatu. Podjęto decyzję o dalszej obserwacji i podawaniu jedynie paracetamolu celem obniżenia gorączki. Szkoła, do której dziewczynka uczęszcza, została poinformowana o zaistniałej sytuacji, a dyrekcja rozesłała informacje do rodziców pozostałych uczniów z zaleceniami obserwacji dzieci.

Obecnie stan dziewczynki uległ lekkiej poprawie: samodzielnie się porusza i siada o własnych siłach. Na razie jednak trudno mówić o rokowaniach w kwestii dalszego rozwoju choroby.

Jakie są objawy koronawirusa u dzieci?

Ten przypadek, jak i pozostałe u młodszych osób wskazują na to, że objawy zakażenia koronawirusem u dzieci mogą różnić się od tych doświadczanych przez dorosłych. Specjaliści uczulają, że niektóre dzieci chorobę mogą przejść bezobjawowo. Do typowych objawów infekcji koronawirusem u dzieci zalicza się:

 • gorączkę (bardzo wysoką)
 • katar
 • biegunkę
 • bóle głowy.

Jak chronić dziecko przed koronawirusem?

Chcąc uchronić dziecko przed zakażeniem należy przestrzegać kilku prostych zasad. Oto i one:

 • Ważne, aby dzieci i młodzież nie spotykały się w większych grupach i w miejscach publicznych.
 • Pilnuj, aby dziecko przestrzegało zasad higieny – zarówno w domu, jak i po wyjściu z niego (np. podczas wizyty u lekarza).
 • Jeśli któryś z domowników źle się czuje, należy izolować dziecko od niego (nie powinni przebywać w tym samym pomieszczeniu).
 • Dbaj o psychikę dziecka. Rozmawiaj z nim o tym, czym jest wirus, w jaki sposób można się nim zarazić i jak się przed tym ustrzec. Zapewnij o tym, że jest to sytuacja przejściowa, jednak nie bagatelizuj obaw dziecka. Pamiętaj, by umożliwiać kontakt między dzieckiem, a innymi członkami rodziny jak dziadkowie, którzy nie mieszkają z Wami – na przykład za pośrednictwem internetu. Dobre samopoczucie dziecka i poczucie bezpieczeństwa jest bardzo istotne również dla jego odporności.
 • Nie wychodź z domu bez potrzeby: zarówno z dzieckiem, jak i samotnie.
 • Pamiętaj o dezynfekcji powierzchni i klamek w domu. Częściej niż dotychczas myj podłogi. Koronawirus może zostać przeniesiony do domu na dłoniach bądź butach z zewnątrz.

Więcej informacji na temat dzieci i koronawirusa możesz znaleźć na rządowej stronie pacjent.gov.pl.

Sprawdź:

Źródła:
 • Dziecko i koronawirus, Pacjent.gov.pl, dostęp 30.03.2020
 • Plymouth girl, 10, diagnosed with coronavirus despite no 'usual symptoms', ITV REPORT, dostęp 30.03.2020

Dodaj komentarz

Newsy

Pierwszy dzień zimy

Kiedy jest pierwszy dzień zimy? To pytanie zadaje sobie wiele osób i pomimo tego, że sprawdzamy to co roku, w przyszłym znowu wyleci nam ta data z głowy i będziemy...

Czytaj dalej →
Muzyka na wesele

15 pytań do DJa weselnego

DJ na weselu to coraz bardziej popularna forma oprawy muzycznej na tego rodzaju przyjęciach. Coraz częściej można spotkać oferty w których DJ prowadzi imprezę na przykład z akordeonistą, gitarzystą lub...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general