10-latka z nietypowymi objawami koronawirusa. Lekarze nie rozpoznali choroby

10-letnia dziewczynka miała nietypowe objawy zarażenia koronawirusem. Lekarze przez pewien czas nie rozpoznali choroby. Obecnie dziesięciolatka walczy o zdrowie.

Nietypowe objawy koronawirusa u 10-latki

10-letnia dziewczynka z Plymouth w Wielkiej Brytanii kilka dni temu przeszła rutynową operację usunięcia migdałków. Niedługo po niej zaczęły doskwierać jej zaburzenie smaku oraz wysoka gorączka przekraczająca 41 stopni. Dodatkowo dziewczynka uskarżała się na ból w mięśniach, ze szczególnym uwzględnieniem nóg oraz intensywny ból gardła, za który odpowiedzialne były zmiany widoczne w czasie badania. Zarówno lekarze, jak i rodzice po konsultacji z nimi byli przekonani, że objawy te są skutkiem ubocznym operacji. U dziesięciolatki nie pojawił się suchy kaszel, zatem pracownikom służby zdrowia i rodzinie nie przyszło na myśl, że problemem może być infekcja COVID-19.

Z racji braku ustępowania gorączki mimo podawania leków, lekarze ostatecznie zdecydowali się na przeprowadzenie testu na obecność koronawirusa. Po otrzymaniu pozytywnego wyniku, włączono antybiotyki, których działanie nie przyniosło rezultatu. Podjęto decyzję o dalszej obserwacji i podawaniu jedynie paracetamolu celem obniżenia gorączki. Szkoła, do której dziewczynka uczęszcza, została poinformowana o zaistniałej sytuacji, a dyrekcja rozesłała informacje do rodziców pozostałych uczniów z zaleceniami obserwacji dzieci.

Obecnie stan dziewczynki uległ lekkiej poprawie: samodzielnie się porusza i siada o własnych siłach. Na razie jednak trudno mówić o rokowaniach w kwestii dalszego rozwoju choroby.

Jakie są objawy koronawirusa u dzieci?

Ten przypadek, jak i pozostałe u młodszych osób wskazują na to, że objawy zakażenia koronawirusem u dzieci mogą różnić się od tych doświadczanych przez dorosłych. Specjaliści uczulają, że niektóre dzieci chorobę mogą przejść bezobjawowo. Do typowych objawów infekcji koronawirusem u dzieci zalicza się:

 • gorączkę (bardzo wysoką)
 • katar
 • biegunkę
 • bóle głowy.

Jak chronić dziecko przed koronawirusem?

Chcąc uchronić dziecko przed zakażeniem należy przestrzegać kilku prostych zasad. Oto i one:

 • Ważne, aby dzieci i młodzież nie spotykały się w większych grupach i w miejscach publicznych.
 • Pilnuj, aby dziecko przestrzegało zasad higieny – zarówno w domu, jak i po wyjściu z niego (np. podczas wizyty u lekarza).
 • Jeśli któryś z domowników źle się czuje, należy izolować dziecko od niego (nie powinni przebywać w tym samym pomieszczeniu).
 • Dbaj o psychikę dziecka. Rozmawiaj z nim o tym, czym jest wirus, w jaki sposób można się nim zarazić i jak się przed tym ustrzec. Zapewnij o tym, że jest to sytuacja przejściowa, jednak nie bagatelizuj obaw dziecka. Pamiętaj, by umożliwiać kontakt między dzieckiem, a innymi członkami rodziny jak dziadkowie, którzy nie mieszkają z Wami – na przykład za pośrednictwem internetu. Dobre samopoczucie dziecka i poczucie bezpieczeństwa jest bardzo istotne również dla jego odporności.
 • Nie wychodź z domu bez potrzeby: zarówno z dzieckiem, jak i samotnie.
 • Pamiętaj o dezynfekcji powierzchni i klamek w domu. Częściej niż dotychczas myj podłogi. Koronawirus może zostać przeniesiony do domu na dłoniach bądź butach z zewnątrz.

Więcej informacji na temat dzieci i koronawirusa możesz znaleźć na rządowej stronie pacjent.gov.pl.

Sprawdź:

Źródła:
 • Dziecko i koronawirus, Pacjent.gov.pl, dostęp 30.03.2020
 • Plymouth girl, 10, diagnosed with coronavirus despite no 'usual symptoms', ITV REPORT, dostęp 30.03.2020

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Stół weselny

Wczoraj pisałam o tym co powinno znajdować się na wiejskim stole weselnym i jak ten stół wiejski powinien wyglądać. Dzisiaj skoncentruję się na zwykłych stołach weselnych. Jak powinny wyglądać stoły...

Czytaj dalej →
Pierścionki zaręczynowe

Pierścionek zaręczynowy

Bardzo mocno w ostatnim czasie na moim blogu wzrosło zainteresowanie oświadczynami i zaręczynami. Na specjalne życzenie jednej z czytelniczek, opisałam dziś przyjęcia zaręczynowe. Dopiero przed chwilą jednak dotarło do mnie,...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Ślub i wesele w niedzielę

Coraz częściej spotykam się wśród znajomych i nie tylko z przyjęciami weselnymi organizowanymi w niedzielę. Zaczęło mnie zastanawiać, czemu tak wzrosła ilość “niesobotnich” wesel i jakie są zalety oraz wady...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo