Lekcje wf przez internet

Zdalne nauczanie: Jak prowadzić z dziećmi zajęcia z WFu przez internet?

20 marca wprowadzone zostało w życie rozporządzenie, które ma na celu uregulowanie przepisów prawnych, tak by kształcenie na odległość miało swoje formalne podstawy. Na czas społecznej kwarantanny rodzice, dzieci i nauczyciele zostali postawieni przed trudnym zadaniem: zdalnym nauczaniem. Ten czas wymaga od wszystkich niezwykłej mobilizacji i współpracy. Jednym z wyzwań obecnej formy działania oświaty okazała się organizacja zajęć wychowania fizycznego.

Jak prowadzić zdalne nauczanie WFu?

W mediach społecznościowych w dedykowanym nauczycielem grupach rozgorzała dyskusja o tym, w jaki sposób przeprowadzić zajęcia z wychowania fizycznego. Wątek rozpoczęła Ewa Morawska, nauczycielka wychowania fizycznego w Zespole Szkół i Placówek Oświatowych w Skale. Na jej pytanie: „Jak organizujecie zdalne nauczanie w-f w szkole średniej?”, w komentarzach znalazło się wiele cennych wskazówek nie tylko dotyczących sposobu organizacji zajęć ale i różnych możliwości ich oceny.

Każda klasa ma grupę na FB tam umieszczam treningi znalezione w sieci. Ciężko jest na żywo coś prowadzić bo 2 małych dzieci w domu. Do tego w ustawie nie ma słowa o nauczaniu wf-u więc czekam na informacje od dyrektora. Myślę że do środy będzie już każdy z nas coś wiedział. Mam przynajmniej taką nadzieję. Z tego co wiem różnie szkoły i nauczyciele podchodzą do tematu. Inni korzystają tylko z e dziennika. Inni nie robią nic i czekają na jakieś info.

Moi uczniowie mają za zadanie wysłać filmik do wfisty jak robią przysiady.

Ja prowadzę zajęci wykorzystując tę stronę.

Pompki, brzuszki itp ćwiczenia ogólnorozwojowe. Dziewczynom podesłać linki z zumbą, aerobikiem i powiedzieć, że układy będą na zaliczenie po powrocie do szkoły. Chłopakom linki do ćwiczeń siłowych z wykorzystaniem sprzętów domowych. Zrobić im rozkład na tydzień.
Mogą załączać filmiki jak ćwiczą w domu itp.

Rozwiązania formalne

W rozporządzeniu, które zostało wprowadzone w życie na skutek zaistniałej sytuacji epidemiologicznej w Polsce, czytamy, że organizacja wszelkich zdalnych zajęć spoczywa na dyrektorach szkół, którzy są zobowiązani powiadomić rodziców, w jaki sposób będzie zorganizowana nauka. De facto oznacza to, że odpowiednim przeprowadzeniem zajęć obarczeni zostali nie tylko nauczyciele, ale i rodzice. Trzeba przyznać, że na próżno szukać tam informacji, która udzieliłaby wsparcia nauczycielem wychowania fizycznego. Jest za to szereg różnorodnych propozycji realizacji zajęć typu: język polski, matematyka, fizyka czy przyroda.

Treść rozporządzenia odnosząca się do organizacji zajęć:

W czasie ograniczenia funkcjonowania szkół i placówek oświatowych związanego z zagrożeniem epidemiologicznym nauka jest realizowana na odległość.
W sytuacji, gdy wystąpią trudności w organizacji zajęć, dyrektor szkoły w uzgodnieniu z organem prowadzącym, powinien określić inny sposób ich realizowania. O wybranym sposobie musi także poinformować kuratora oświaty.
Za organizację kształcenia na odległość odpowiada dyrektor szkoły. Jest on zobowiązany do tego, aby powiadomić rodziców, w jaki sposób będzie zorganizowana nauka. Nauczyciele mają możliwość weryfikacji dotychczas stosowanego programu nauczania tak, by dostosować go do wybranej metody kształcenia na odległość.

W jaki sposób nauczyciele wychowania fizycznego Waszych dzieci, realizują zdalne nauczanie swojego przedmiotu?

Sprawdź: