Grypa żołądkowa

Rota wirus: Zmora rodziców

Grypa żołądkowa to choroba wywołana przez wirusy rota. Z tradycyjną, dobrze znaną grypą ma jednak niewiele wspólnego. Powoduje najczęściej dziecięcą biegunkę.

Przebieg, zagrożenia oraz zapobieganie

Gdy dziecko dopada rotawirus, warto wiedzieć, ile trwa choroba, jak wygląda jej przebieg oraz w jaki sposób najlepiej pomóc maluchowi. Grypa żołądkowa, jelitówka, rotawirus – to różne nazwy określające jedną chorobę.

Rotawirus: Ile trwa jelitówka u dzieci?

Zwykle dzieci zarażają się tym wirusem od rówieśników, często w przedszkolu, żłobku. Wirus rota przenosi się niezwykle łatwo, więc jedno chorujące dziecko w grupie często wystarcza, by wywołać miniaturową epidemię. Zwykle zaczyna się gorączką, mdłościami, wymiotami. Zaraz potem pojawia się biegunka, osłabienie, niechęć do jedzenia i picia. Ile trwa jelitówka u dzieci? Objawy zaczynają się przeciętnie od jednego do trzech dni po zarażeniu, a trwać mogą od trzech dni do tygodnia. Każde kolejne zarażenie wirusem daje nieco łagodniejszy przebieg. Najbardziej podatne są niemowlęta oraz dzieci do lat pięciu.

Rotawirus najczęściej atakuje dzieci między 6 miesiącem, a 5 rokiem życia.

W jaki sposób pomóc niemowlakowi?

Wszystkie objawy tej choroby są dla malucha niezwykle przykre, jednak szczególnie niebezpieczna bywa biegunka. Chodzi zwłaszcza o ryzyko odwodnienia – niezależnie od tego, ile trwa jelitówka u dziecka, zwykle towarzyszy jej częste oddawanie wodnistego stolca, a wraz z nim utrata wody z organizmu. Dlatego też mimo wyraźnej niechęci dzieci przechodzące zakażenie rotawirusem powinny dużo pić.

W przypadku problemu, jakim jest grypa żołądkowa u dzieci, przedłużanie się choroby i nasilenie objawów mogą zdecydować nawet o konieczności pobytu w szpitalu. Tam maluchowi zostaną podane specjalne kroplówki nawadniające organizm oraz leki zatrzymujące wymioty i biegunkę.


Jak zapobiegać rotawirusom?

Profilaktyka grypy jelitowej jest niezwykle istotna. Warto od najmłodszych lat uczyć dziecko dokładnego mycia rąk po skorzystaniu z toalety, regularnie sprzątać i odkażać łazienkę, dbać o czystość podczas przygotowywania posiłków. Zapominanie o umyciu rączek po skorzystaniu z toalety bardzo często staje się początkiem przykrych dolegliwości.

Czy karmienie piersią zapobiega jelitówce?

Dzieci karmione piersią rzadziej łapią rotawirusa lub przechodzą grypę żołądkową z łagodniejszymi objawami. Wszystko dzięki przeciwciałom, które podawane są niemowlakawi z mlekiem matki.

Szczepienia

Istnieje także możliwość zaszczepienia dziecka przeciwko rotawirusom, niestety jedynie na prywatny koszt rodziców. Podaje się serię doustnych szczepionek, zwykle około dwóch – trzech dawek. Serię trzeba zakończyć, zanim dziecko skończy 26 tygodni. Warto przemyśleć taką decyzję zwłaszcza wtedy, gdy planuje się posłanie malucha do przedszkola – tam z pewnością będzie on narażony na kontakt z rotawirusami, a szczepienie pomoże oszczędzić mu cierpienia, a nawet pobytu w szpitalu. Wszystkim dzieciom zagraża rotawirus, dlatego informacje, ile trwa, jak przebiega i czy można mu zapobiec są niezwykle istotne dla rodziców.


Przeczytaj także: Jak przetrwać rotawirusa? >>>>
Sprawdź: Co zrobić, gdy dziecko wymiotuje? >>>>


Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Kameralne przyjęcie weselne

Kameralne obiady weselne tylko dla najbliższych również mają swoje zalety. Wcale nie musisz wynajmować sali weselnej na sto lub dwieście osób. Kameralne przyjęcia weselne w domu lub w ogrodzie miewają...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo