Czwarty miesiąc życia dziecka to moment, gdy jest ono zdecydowanie bardziej sprawne niż w chwili narodzin i łatwiej komunikuje się z otoczeniem. Maluszek ma większą świadomość tego, co dzieje się wokół niego i potrafi żywo reagować na różnorodne odgłosy czy przedmioty. To również czas poznawania nowych zapachów.
Rozwój niemowlaka: czwarty miesiąc życia dziecka
W czwartym miesiącu życia dziecka jest ono już w stanie samodzielnie utrzymać główkę, gdy leży na brzuchu. Wzięty na ręce, potrafi utrzymać ją w pionie oraz śledzić ruch interesujących go osób lub przedmiotów. Dziecko potrafi już również rozpoznać rodziców po wyglądzie – wcześniej identyfikował głównie ich głosy, a czasami nawet reaguje na swoje imię. Mów do dziecka często i długo, śpiewaj mu, nawet jeżeli myślisz, że śpiew nie jest Twoją najmocniejszą stroną. Maluch będzie zafascynowany każdym wydawanym przez Ciebie dźwiękiem i z pewnością będzie Twoim najlepszym słuchaczem.
W tym czasie dziecko coraz lepiej kontaktuje się z otoczeniem – komunikuje swoje emocje już nie tylko płaczem, ale również uśmiechem, a nawet głośnym śmiechem. Dobry nastrój dziecka możesz rozpoznać również po charakterystycznym gruchaniu oraz tym, że maluszek wykonuje gwałtowne, nieskoordynowane ruchy rączkami i nóżkami.
Może dziwić Cię i niepokoić to, że dziecko bardzo silnie się ślini, jednak nie jest to powód do zmartwień. W tym okresie maluch często wsadza do buzi różne przedmioty, a jego ślinianki są wyjątkowo pobudzone. W dodatku już niedługo rozpocznie się ząbkowanie, przez co ślina jest produkowana w dużej ilości, a dziecko nie ma jeszcze odruchu regularnego połykania śliny. Pamiętaj jednak, żeby często wycierać dziecku buzię, dzięki czemu unikniesz podrażnień skóry w okolicach ust. Stosuj także kremy nawilżające.
Ponieważ maluch jest na etapie intensywnego poznawania świata i zjawisk zachodzących wokół niego, z zainteresowaniem może robić bańki ze śliny oraz wydawać inne zabawne odgłosy.
Karmienie niemowlaka w czwartym miesiącu
W czwartym miesiącu większość dzieci ma już ustalone pory karmienia. Zazwyczaj maluch w tym wieku domaga się karmienia co około 3 – 4 godziny. Pamiętaj, że nadal powinien pić jedynie mleko. Jest za wcześnie na rozszerzanie diety niemowlaka o jakiekolwiek inne produkty.
Sen niemowlaka w czwartym miesiącu
Podobnie jak pory karmienia, pory spania również są bardziej regularne niż do tej pory. Co więcej, maluch śpi dłużej w nocy – może przespać naraz nawet około siedmiu godzin. W ciągu dnia śpi zazwyczaj trzy razy, mniej więcej o tych samych porach.
Ćwiczenia dla niemowlaka w czwartym miesiącu
W czwartym miesiącu życia dziecka warto często kłaść maluszka na brzuszku. Dzięki temu będzie ćwiczył on mięśnie szyi, a poza tym, jest to bardzo dogodna pozycja do obserwowania otoczenia. Pamiętaj jednak, żeby nie kłaść malucha na brzuszku do spania. Na tym etapie rozwoju dziecka można sadzać malucha na swoich kolanach, ale na krótki czas, ponieważ dziecko nie jest jeszcze wystarczająco silne, aby siedzieć samodzielnie. Zbyt długie siedzenie nie jest dla niego i jego plecków zdrowe. Podczas spaceru w parku, warto podłożyć maluszkowi pod plecy poduszkę, dzięki czemu nie będzie leżeć całkowicie poziomo i będzie mógł obserwować to, co dzieje się przed wózkiem.
Warto ćwiczyć również wzrok i koordynację wzrokową. Wykorzystaj to, że maluch jest zainteresowany każdym kolorowym przedmiotem, który pojawi się przed jego buzią. Poruszaj nim i pozwól maluchowi śledzić jego położenie. Dziecko reaguje coraz żywiej na różne dźwięki, dlatego tak bardzo lubi zabawki wydające odgłosy oraz grzechotki. Poza tym, świetną rozrywką dla niedawno narodzonego małego człowieka jest śpiewanie rodziców i słuchanie tego, jak mówią. Żeby maluch miał możliwość ćwiczenia współpracy słuchu i wzroku, wołaj go, gdy jesteś w innym pomieszczeniu.
W późniejszej nauce chodzenia pomoże ćwiczenie nóżek już na tym etapie życia dziecka. Możesz to robić poruszając nóżkami malca, gdy leży na pleckach w taki sposób, jakby jeździł na rowerze. W międzyczasie śpiewaj albo mów rytmiczny wierszyk, co jeszcze bardziej wspomoże rozwój koordynacji ruchowej.
Waga niemowlaka w czwartym miesiącu
Czwarty miesiąc to czas, w którym Twoja pociecha zacznie szybciej przybierać na wadze. W tym miesiącu życia dziecka, jego waga może być nawet dwukrotnie większa niż waga urodzeniowa.
Szczepienie noworodka w czwartym miesiącu
Czwarty miesiąc życia dziecka to czas, w którym powinno zostać przeprowadzone szczepienie przeciwko tężcowi, krztuścowi (druga dawka szczepionki), błonicy, zakażeniom haemophilus influenzae typu b (druga dawka szczepionki) i poliomyelitis, jeżeli ostatnie szczepienie miało miejsce sześć do ośmiu tygodni wcześniej.
Zobacz także:
Pierwszy miesiąc życia dziecka
Drugi miesiąc życia dziecka
Trzeci miesiąc życia dziecka
Piąty miesiąc życia dziecka
Szósty miesiąc życia dziecka
Siódmy miesiąc życia dziecka
Ósmy miesiąc życia dziecka
Dziewiąty miesiąc życia dziecka
Dziesiąty miesiąc życia dziecka
Jedenasty miesiąc życia dziecka
Dwunasty miesiąc życia dziecka