Ósmy miesiąc życia dziecka

Ósmy miesiąc życia dziecka to czas, gdy doskonali ono zdobyte wcześniej umiejętności – coraz pewniej chwyta przedmioty i wykonuje precyzyjne ruchy rączkami, potrafi samodzielnie siedzieć, a niektóre dzieci już raczkują. W tym okresie bardzo ważne jest, żeby stale pilnować malucha podczas jego zabaw, ponieważ jest już na tyle sprawny, że może przemieścić się z jednego pomieszczenia do drugiego. Warto również zadbać o to, żeby w zasięgu małego człowieka nie było żadnych ostrych lub małych przedmiotów, które dziecko mogłoby połknąć.

Karmienie niemowlaka w ósmym miesiącu życia dziecka

Gdy dziecko ma osiem miesięcy, w jego diecie od około miesiąca czy dwóch, oprócz mleka powinny się znaleźć także inne produkty. Powoli należy wprowadzać nowe pokarmy, takie jak kaszki, kleiki, przeciery owocowe i warzywne oraz gotowane mięso i ryby. Poza tym warto dawać dziecku do gryzienia gotowane warzywa, pieczywo ryżowe i chrupki kukurydziane. Dzięki temu maluch będzie ćwiczył żucie i samodzielne jedzenie, a także lepiej będzie się rozwijał jego aparat mowy, który już niedługo posłuży do wypowiadania pierwszych słów.

Zatwardzenie u niemowlaka: osiem miesięcy

Częstą dolegliwością, która męczy niemowlaki są zatwardzenia. Pojawiają się między innymi z powodu alergii pokarmowych, na skutek rozszerzania diety lub po okresie podawania antybiotyków. Problem łatwo rozpoznać, ponieważ dziecko płacze podczas wypróżniania, a poza tym może być drażliwe, niespokojne i płakać częściej niż zazwyczaj. Jego brzuszek jest wtedy twardy i okrągły. Zaparcia należy jak najszybciej zwalczyć, ponieważ im dłużej trwają, tym maluch bardziej cierpi. Gdy pojawi się zaparcie, ulgę niemowlakowi może przynieść podanie przegotowanej wody albo herbatki ziołowej przeznaczonej dla niemowląt. Jeżeli maluch jest karmiony piersią i często cierpi na zaparcia, powinnaś przyjrzeć się dokładnie swojej diecie. Bardzo ważne jest, żebyś piła duże ilości wody i nie spożywała pokarmów, które sprzyjają powstawaniu zaparć, takich jak słodycze, białe pieczywo czy ciężkostrawne smażone potrawy. Jeśli mimo tego zaparcia powracają, koniecznie skonsultuj się z pediatrą.

Ze względu na urozmaicanie diety maluszka, może pojawić się biegunka. Czasami biegunki są spowodowane alergiami pokarmowymi, zatruciami lub zakażeniami bakteryjnymi i mogą trwać nawet kilka dni. W takiej sytuacji koniecznie zadbaj, aby maluch się nie odwodnił. Często podawaj mu płyny, a jeśli biegunka trwa długo, możesz zastosować doustne płyny nawadniające. W przypadku, gdy problemy z wypróżnianiem nie ustępują, zabierz maluszka do lekarza.

Prawidłowa waga niemowlaka w ósmym miesiącu

W ósmym miesiącu waga niemowlaka zazwyczaj przekracza już 8 kilogramów. Dziewczynki ważą w tym czasie nieco ponad 8 kilogramów, natomiast waga chłopców może wynieść już nawet około 9 kilogramów. Maluch nie rośnie już tak szybko, jak przez pierwsze pół roku swojego życia – przybiera na wadze około 380 gramów i rośnie mniej więcej 1,3 centymetra na miesiąc. Ośmiomiesięczne niemowlę mierzy około 70 centymetrów.

Rozwój niemowlaka: ósmy miesiąc życia dziecka

W wieku ośmiu miesięcy malec jest już coraz bardziej samodzielny i gdy tylko nie śpi, ćwiczy różne pozy i ruchy. Wiele maluszków potrafi już samodzielnie siedzieć na tyle pewnie, że rączki mogą być zaangażowane w zabawę. Co więcej, jest już w stanie utrzymać się w razie upadku na boki lub do przodu, jedynie w sytuacji, gdy przechylenie postawy odbywa się do tyłu i dziecko upada na plecki, może mieć problem z pozostaniem w pozycji siedzącej.

Oprócz tego, że Twoja pociecha jest zdecydowanie bardziej sprawna fizycznie, również intelektualnie bardzo szybko się rozwija. W ósmym miesiącu dziecko zaczyna obserwować przyczyny i skutki różnych wydarzeń. Bardzo lubi rzucać różnymi przedmiotami i obserwować, jak spadają. Taka zabawa uczy malucha przewidywać rezultaty niektórych czynności. Świetną zabawą jest również przekładanie przedmiotów z jednej rączki do drugiej, ściskanie i obracanie zabawkami we wszystkie strony.

Może się tego nie spodziewasz, ale ośmiomiesięczny maluch rozumie już znaczenia niektórych słów i odróżnia mówienie od innych dźwięków. Bardzo możliwe, że maluch pomacha Ci na pożegnanie, gdy powiesz „pa pa” albo zacznie ziewać i pocierać rączką oczy, gdy zaczniesz mówić o spaniu. Poza tym dziecko powtarza dźwięki i gesty, na przykład klaskanie.

Zobacz także:

Pierwszy miesiąc życia dziecka
Drugi  miesiąc życia dziecka
Trzeci miesiąc życia dziecka
Czwarty miesiąc życia dziecka
Piąty miesiąc życia dziecka
Szósty miesiąc życia dziecka
Siódmy miesiąc życia dziecka
Dziewiąty miesiąc życia dziecka
Dziesiąty miesiąc życia dziecka
Jedenasty miesiąc życia dziecka
Dwunasty miesiąc życia dziecka

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Ciekawe pomysły na zaręczyny

Zanim nastąpi sakramentalne „tak” przed ołtarzem, zawiązują się tak zwane zaręczyny. Chłopak prosi swoją dziewczynę o rękę wręczając jej pierścionek zaręczynowy. Jest to część tradycji oraz bardzo ważny moment w...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo