Siódmy miesiąc życia dziecka

Siódmy miesiąc życia dziecka to moment, gdy zaczyna ono zaczyna siadać i raczkować. Poznaje również nowe potrawy, a jego dieta nie składa się już wyłącznie z mleka. Wciąż bacznie obserwuje świat i gaworzy, a także rozumie co nieco z tego, co do niego mówisz. Dziecko chce być zawsze w centrum wydarzeń i obserwować wszystko, co się wokół dzieje. Często chwal malucha, nawet za najmniejsze sukcesy – to bardzo cieszy i mobilizuje szkraba.

W tym czasie dziecko bardzo lubi, jak przestrzega się ustalonego rytmu dnia. Wówczas wieczorem grzecznie zasypia i przesypia już większą część nocy. Na około dwie godziny przed snem warto zapewnić maluszkowi spokój, wybrać się na spacer i pooglądać z maluchem książeczkę. Lepiej zrezygnować z aktywnych zabaw, ponieważ maluch może mieć później problemy z zaśnięciem.

Rozwój niemowlaka: siódmy miesiąc życia dziecka

W siódmym miesiącu dziecko potrafi się swobodnie poruszać, bez trudu przewraca się z pleców na brzuszek, pełza i turla się. Maluch chętnie leży na brzuchu, ponieważ z tej pozycji widzi otaczający go świat i z łatwością może zmieniać swoje położenie. Wiele maluszków w wieku siedmiu miesięcy porusza się z uniesionym brzuszkiem lub raczkując. Lubianą pozycją jest również siedzenie, które jest już dla malucha coraz łatwiejsze. Najlepiej zaczynać naukę siedzenia od obkładania dziecka poduszkami, dzięki czemu nawet jeśli straci równowagę i upadnie, nie zrobi sobie krzywdy. Wygodna będzie również pozycja półsiedząca na kolanach rodziców, w krzesełku do karmienia albo na leżaczku.

W siódmym miesiącu ruchy rączek są bardziej precyzyjne, malec coraz częściej wykorzystuje do chwytania nie tylko dłoń, ale także kciuk. Na tym etapie maluch jest już w stanie świadomie poruszać zabawkami, co sprawia mu ogromną radość.

Siódmy miesiąc to również czas intensywnego rozwoju mowy. Niemowlak wydaje z siebie dużo więcej dźwięków niż do tej pory. Maluch bawi się brzmieniem swojego głosu, zmienia intonację i głośność, używa coraz większej ilości sylab, ale wypowiadane słowa nie mają jeszcze żadnego świadomego znaczenia.

Ćwiczenia dla niemowlaka: siódmy miesiąc

Spora część maluszków po ukończeniu pół roku życia zaczyna mieć ochotę na stawanie na nóżkach. Mięśnie całego ciała są już dość mocne, a kark jest w stanie bez problemu utrzymywać główkę w pozycji pionowej, więc maluszek może utrzymywać się na stopach podtrzymywany pod pachami. W takiej pozycji dziecko uwielbia wierzgać nóżkami. Takie ćwiczenie jest dla dziecka bardzo rozwijające, ponieważ poprawia się jego równowaga oraz koordynacja ruchowa. Jeśli jednak maluch nie chce jeszcze być trzymany w pozycji pionowej, nie przyspieszaj nauki stania. Gdy malec poczuje, że jest na to gotowy, z przyjemnością będzie uczył się chodzić.

Waga niemowlaka w siódmym miesiącu

Mimo wielogodzinnych ćwiczeń waga maluszka w tym okresie wcale nie spada. Dziecko w siódmym miesiącu może ważyć już około 8 – 9 kilogramów, więc noszenie go na rękach pewnie zacznie sprawiać Ci kłopot. Maluch mierzy około 65 centymetrów.

Szczepienie noworodka w siódmym miesiącu

W siódmym miesiącu życia dziecka przypada czas na trzecią dawkę szczepienia przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B.

Dieta niemowlaka: siedem miesięcy

W siódmym miesiącu życia dziecka może ono już zacząć ćwiczenie żucia, tak więc to odpowiedni czas, żeby zacząć dawać mu kawałki ugotowanych na parze warzyw, chrupek kukurydzianych czy pieczywa ryżowego. Poza tym, warto powoli przekonywać dziecko do próbowania nowych smaków, poprzez podawanie zup jarzynowych, przecierów owocowych, gotowanego mięsa, ryb czy też kaszek i kleików. Bardzo ważne jest, żeby nowe produkty wprowadzać po kolei i osobno, ponieważ wtedy łatwo zauważysz, jeśli któryś z nich będzie wywoływał alergie pokarmowe.

Nowe dania dobrze jest podawać powoli, w małych ilościach, a później stopniowo zwiększać udział produktów innych niż mleczne w diecie maluszka. Jeśli Twoja pociecha nie chce próbować nowych potraw, nie zmuszaj jej i nie podawaj jedzenia na siłę. W tym czasie mogą się już pojawić pewne preferencje żywnościowe, więc nie bądź zdziwiona, jak maluszek będzie chętnie jadł niektóre dania, a przy innych będzie marudził i kaprysił.

Zobacz także:

Pierwszy miesiąc życia dziecka
Drugi  miesiąc życia dziecka
Trzeci miesiąc życia dziecka
Czwarty miesiąc życia dziecka
Piąty miesiąc życia dziecka
Szósty miesiąc życia dziecka
Ósmy miesiąc życia dziecka
Dziewiąty miesiąc życia dziecka
Dziesiąty miesiąc życia dziecka
Jedenasty miesiąc życia dziecka
Dwunasty miesiąc życia dziecka

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo