Czy 12-letnia matka może pobierać 500 plus?

Teoretycznie 500 plus otrzyma każde dziecko. Ale czy wniosek o 500 plus może złożyć nastolatka, która została mamą? Czy np. 12-latka otrzyma 500 zł na dziecko?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • 500 Plus jest świadczeniem przyznawanym na dziecko, nie dla rodzica.
  • Nastoletnia matka może sprawować opiekę nad dzieckiem, ale nie ma władzy rodzicielskiej.
  • W takim wypadku wyznaczany jest opiekun prawny dziecka, który może pobierać 500 Plus.
  • Niepełnoletnia mama może złożyć wniosek o 500 Plus za zgodą opiekuna prawnego dziecka.

500 Plus dla nastoletniej mamy

Od 1 lipca br. świadczenie z programu 500 Plus może otrzymać każde dziecko. Ale co w wypadku, gdy o 500 zł wnioskuje niepełnoletnia mama? Wbrew pozorom problem wcale nie jest marginalny! Jak podaje GUS w Polsce co roku ok. 3,5% matek jest nastolatkami, a najmłodsze z nich mają nawet 12 lat. Problem jest wielowarstwowy, bo inaczej wygląda sytuacja 12-letniej mamy, a inaczej 16-latki.

W pierwszym przypadku przede wszystkim wszczynane jest postępowanie, którego celem jest wyjaśnienie okoliczności, w jakich doszło do stosunku. Należy przypomnieć, że obcowanie płciowe z osobą nie mającą 15 lat jest przestępstwem ściganym z urzędu. Sytuacja ta nie dotyczy 16-latki. W obu przypadkach pojawia się jednak pytanie: czy nastoletnia mama dostanie 500 Plus, skoro na nią samą też przysługuje świadczenie?

Kto dostanie 500 Plus na dziecko nastolatki?

Co do zasady 500 Plus jest świadczeniem wypłacanym na dziecko, a nie dla rodzica. Co to oznacza w praktyce? Ni mniej ni więcej tyle, że 500 zł na dziecko nastolatki zostanie wypłacone, ale niekoniecznie jej.

Zgodnie z art. 15 Kodeksu cywilnego 13-latka ma ograniczoną zdolność do czynności prawnych.  W sytuacji, gdy matka dziecka nie ma zdolności do czynności prawnych, władzę rodzicielską ma drugi rodzic i to on składa wniosek o świadczenia z budżetu państwa. Pod warunkiem, że ukończył 18 lat.

Sprawdź: Jakie załączniki należy dołączyć do wniosku o 500+ w 2019 roku?

Jeśli ani ojciec ani matka dziecka ze względu na swój wiek nie mogą mieć władzy rodzicielskiej, sąd opiekuńczy wyznacza opiekuna prawnego nowo narodzonego dziecka. Kryterium wyboru opiekuna jest przede wszystkim dobro dziecka. Najczęściej opiekunem zostaje jeden z rodziców małoletniej mamy, choć zdarzają się sytuacje, gdy żaden z rodziców nastolatki nie chce pełnić tej funkcji. Wówczas dziecko jest reprezentowane przez kuratora ustanowionego przed sąd opiekuńczy. Brak władzy rodzicielskiej nie ogranicza jednak młodym rodzicom możliwości uczestniczenia w wychowaniu dziecka.

Opiekun prawny ma prawo pobierać 500 Plus na znajdujące się pod jego opieką dziecko. W przypadku, gdy opiekun prawny posiada własne dzieci i chce otrzymywać na nie zasiłek, wypisując wniosek o 500 Plus wpisuje jedynie swoje własne dzieci. O 500 Plus na dziecko, którego jest opiekunem musi złożyć odrębny wniosek.

Sprawdź: Wszystko co musisz wiedzieć o 500+ na pierwsze dziecko!

Jest jeszcze druga możliwość. Niepełnoletnia matka może złożyć wniosek o 500 Plus osobiście, ale za zgodą swojego przedstawiciela ustawowego (najczęściej rodzica). Wówczas pieniądze otrzymuje nastolatka, a nie opiekun ustawowy.

Źródła:

Dodaj komentarz

Dodatki ślubne

Bukiety ślubne

Bukiety ślubne są dobierane do sukni, dodatków i makijażu Panny Młodej oraz do garnituru Pana Młodego. Mogą też nawiązywać do wystroju sali lub kościoła. Na rozmowę z florystą albo kwiaciarką powinnaś...

Czytaj dalej →
Torty weselne

Tort Weselny

Tort weselny to tradycyjny deser podawany na przyjęciu weselnym. Według tradycji brak tortu na weselu oznacza brak słodkiego życia po ślubie, także lepiej nie ryzykować. Obecnie na rynku ślubno-weselnym możemy...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general