Opieka na dziecko przedłużona do 26 lipca. Nowe przepisy dotyczące zasiłku opiekuńczego weszły już w życie

W poniedziałek 13 lipca weszły w życie przepisy, które przedłużają wypłatę dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Rodzice dzieci, które nie ukończyły ósmego roku życia, będą mogli pobierać świadczenie przez kolejne dwa tygodnie, a więc do niedzieli 26 lipca.

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Dodatkowy zasiłek opiekuńczy został przedłużony do 26 lipca. Taką decyzję niespodziewanie podjęło Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
  • Pozostałe zasady dotyczące tego świadczenia pozostają bez zmian.
  • Aby dostać zasiłek, należy złożyć oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Taki dokument trzeba dostarczyć pracodawcy, zleceniodawcy lub ZUS-owi.

Zamieszkanie wokół dodatkowego zasiłku opiekuńczego.  Ministerstwo nagle zmieniło zdanie

Z dodatkowego zasiłku opiekuńczego można korzystać od 25 maja. Początkowo miał on przysługiwać przez dwa tygodnie, jednak był już wielokrotnie wydłużany. Dwa tygodnie temu wydawało się, że to już koniec zapomóg dla rodziców. W czwartek 9 czerwca ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg mówiła, że rząd nie planuje dalszego wydłużania zasiłku.

Jeżeli chodzi o opiekę nad dzieckiem do lat ośmiu, rozważaliśmy wszystkie warianty, natomiast w dzisiejszej sytuacji, kiedy mamy już wakacje, szkoły są w rytmie wakacyjnym, dzieci są na wakacjach, również w tym rytmie wakacyjnym pracują żłobki i przedszkola, a więc tutaj już nie zamierzamy od poniedziałku przedłużać opieki nad dziećmi do lat ośmiu, ponieważ widzimy, jak wygląda obłożenie w żłobkach i przedszkolach

– powiedziała Marlena Maląg w poranku rozgłośni katolickich “Siódma – Dziewiąta”.

Kilka godzin później na stronie internetowej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ukazał się komunikat, który przeczył wcześniejszym słowom ministry. Okazało się, że zmieniła ona zdanie, a dodatkowy zasiłek opiekuńczy zostanie przedłużony do niedzieli 26 lipca. RMF FM poinformował, że zmiana stanowiska w tej sprawie nastąpiła po tym, jak do resortu Marleny Maląg zadzwonił sztab wyborczy Andrzeja Dudy i Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Opieka na dziecko. Komu przysługuje? Co zrobić, żeby go dostać?

Informacja o tym, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy został przedłużony, pojawiła się na portalu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Pozostałe zasady dotyczące tego świadczenia pozostają bez zmian. Z dodatkowego zasiłku opiekuńczego mogą skorzystać ubezpieczeni rodzice dzieci w wieku do ośmiu lat w przypadku:

  • zamknięcia z powodu COVID-19 żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do której uczęszcza dziecko, ale również w przypadku otwarcia tych placówek w czasie trwania COVID-19, jeżeli rodzic sprawuje osobistą opiekę nad dzieckiem
    albo
  • braku możliwości sprawowania opieki przez nianię lub braku możliwości sprawowania opieki przez dziennego opiekuna  z powodu COVID-19.

Aby dostać dodatkowy zasiłek opiekuńczy, należy złożyć oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Taki dokument należy przedstawić pracodawcy lub zleceniodawcy, a w przypadku prowadzenia działalności pozarolniczej – złożyć go do ZUS-u. Oświadczenie można złożyć w dowolnym momencie, ale trzeba to zrobić, bo bez niego ZUS albo płatnik składek nie wypłaci zasiłku. Przy rozpatrywaniu wniosku o dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie są brane pod uwagę dochody rodziców. Należy jednak pamiętać, że świadczenie to nie przysługuje, jeśli jeden z rodziców dziecka może zapewnić mu opiekę, bo np. jest bezrobotny albo przebywa na urlopie wychowawczym.

Źródła:

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo