Jak prawidłowo dbać o skórę noworodka?

Rodzice, którzy cieszą się z narodzin pierwszego dziecka, jednocześnie obawiają się, czy podołają opiece nad nim i czy nie popełnią prostych błędów. Oczywiście do roli rodzica można odpowiednio się przygotować i warto to zrobić jeszcze zanim dziecko przyjdzie na świat. Dziś podpowiemy, jak prawidłowo dbać o skórę noworodka. O czym należy pamiętać i po jakie kosmetyki można sięgnąć?

Jak często kąpać noworodka? 

Należy pamiętać, że skóra noworodka znacząco różni się od skóry dorosłej osoby. Jest cieńsza i bardziej delikatna. Bariera ochronna jest jeszcze słaba, gruczoły łojowe nie są jeszcze aktywne, dlatego mycie dwa do trzech razy w tygodniu absolutnie wystarcza. Zbyt częste mycie może spowodować szorstkość skóry, nadmierne łuszczenie się czy stany zapalne. Lekarze zalecają, by nie naruszać naturalnej warstwy lipidowej naskórka, gdyż wtedy dziecko jest mniej podatne na infekcje. Nie można stosować produktów zawierających konserwanty, alkohol, wszelkie substancje wysuszające. Kosmetyki dla niemowląt muszą zawierać emolienty, czyli substancje nawilżające. Zawsze warto zatem czytać skład na opakowaniu.        

Jak pielęgnować skórę noworodka po kąpieli? Szorstka skóra u dziecka nie musi być problemem 

Stosując oliwkę do kąpieli po wyjęciu dziecka z wanienki, należy dokładnie osuszyć jego skórę miękkim ręcznikiem. Jednocześnie można zastosować kosmetyki, które będą zapobiegać przesuszeniu skóry i podrażnieniom. Szorstka skóra u dziecka często wynika z nieprawidłowej pielęgnacji, choć oczywiście może być wynikiem choroby skóry. W każdym z tych przypadków trzeba jednak postawić na odpowiednie nawilżanie i ochronę przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Warto stosować kremy czy balsamy dla niemowląt z dodatkiem witaminy E i F. W przypadku wystąpienia podrażnień należy sięgnąć po maści i kremy łagodzące, które będą przyspieszać regenerację skóry. Warto wiedzieć, że przemywanie skóry dziecka schłodzonym naparem z rumianku może pomóc na potówki. Należy podkreślić, że nawilżania wymagają także rączki i nóżki maluszka. Trzeba natłuszczać wszystkie zgięcia i fałdy skórne, a więc kolana, łokcie czy nadgarstki oraz rączki, które u malucha są pomarszczone.           

Jak uniknąć podrażnień w miejscach intymnych, czyli prawidłowa pielęgnacja skóry przy zmianie pieluszki 

Przy zmianie pieluszki należy pamiętać, by pupę dziecka przemywać ciepłą wodą (36 stopni) bądź nawilżającymi chusteczkami. Warto jednak wiedzieć, że w warunkach domowych najlepiej jest używać wacików nasączonych w wodzie, a chusteczki powinny być raczej drugim wyborem. Dokładne oczyszczanie pupy maluszka i regularna wymiana pieluszki może pomóc uniknąć odparzeń. Częstym błędem jest łączenie kremów i pudrów dla niemowląt. Nie należy tego robić, gdyż w ten sposób można doprowadzić do przesuszenia cienkiej skóry dziecka i podrażnień. Na skutek zastosowania obydwu produktów tworzą się bowiem zbrylone grudki, wałeczki, które podrażniają skórę malucha. Warto poruszyć jeszcze jedną ważną kwestię wpływającą na stan skóry dziecka. Ważne jest pranie ubranek we właściwej temperaturze, a także w środkach nie zawierających podrażniających detergentów. Warto wybierać proszki do prania ubranek niemowlęcych i odpowiednie płyny do płukania tkanin. W przypadku takich produktów płukanie zaprogramowane w automacie czy pralce wystarczy, by pozbyć się resztek detergentu. Drobne podrażnienia w miejscach intymnych można zniwelować stosując maść z alanoiną.   

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo