Jak kąpać noworodka z kikutem? Zastosuj metodę “na sucho”

Pierwsza kąpiel noworodka może być stresująca zarówno dla maluszka, jak i rodziców. Jak temu zapobiec? Podpowiadamy, o czym należy pamiętać.

Każde nowo narodzone dziecko ma kikut pępowiny. Jest to niewielki fragment pępowiny zostawiony na brzuchu, który samoistnie odpada. Najczęściej dzieje się to między 5. a 15. dniem życia dziecka. Jak zatem przeprowadzić pierwszą kąpiel?

Pierwsza kąpiel noworodka. Kiedy powinna nastąpić i jak ma wyglądać?

Wskazuje się, że dobrym momentem na pierwszą kąpiel dziecka jest czas pomiędzy 2., a 4. dobą życia. Trzeba jednak zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Pierwszym z nich jest temperatura pomieszczenia, która powinna wynosić od 22 do 25 stopni. Następnie trzeba zadbać o temperaturę wody. Ta z kolei najlepiej, aby oscylowała wokół temperatury ciała, a więc 36-37 stopni. Warto sprawdzić ją za pomocą specjalnego termometru. Pierwsze kąpiele nie powinny trwać długo – maksymalnie do 5 minut. Do wody dodajemy odrobinę delikatnego środka przeznaczonego specjalnie do kąpieli maluszków.

Na koniec zostaje najistotniejsza kwestia. Woda nie może zakrywać kikuta. Oczywiście nie trzeba panikować, gdy delikatnie go zamoczymy, jednak należy niezwłocznie go wysuszyć. Pielęgnacja pępka powinna według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia odbywać się na sucho. Nie zasypujemy go pudrem, nie stosujemy kremów. Jedynie można przemyć gazikiem nasączonym delikatnie płynem dezynfekującym. Po zakończeniu kąpieli dobrze osuszmy dziecko i upewnijmy się, że w fałdkach nie została woda.

Co ile kąpać noworodka i o jakiej porze dnia? Zwróć uwagę na jedno

Skóra noworodka jest bardzo delikatna. Jeśli mylibyśmy ją codziennie, to narażamy ją w ten sposób na utratę bariery ochronnej, co doprowadzić może do wysuszenia. Powinno kąpać się zatem dziecko nie częściej niż 3 razy w tygodniu. Codziennie natomiast należy przemywać chusteczkami lub zwilżonym kawałkiem gazy twarz, pupę i zagięcia miejscowe, ale bez nadmiernego pocierania ciała. O jakiej porze dnia kąpać zaś dziecko? Nie ma to większego znaczenia, choć zazwyczaj większość rodziców robi to wieczorem. Dobrze jest ustalić mniej więcej jednakową porę i się jej trzymać. O jednym szczególe trzeba jednak pamiętać. Nie powinno się kąpać dziecka tuż po kąpieli, bo może zwymiotować. Po karmieniu zaleca się zaczekać minimum 30 minut, a najlepiej godzinę.

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo