Od jakiej temperatury zaczyna się sezon grzewczy? Kaloryfery włączą tylko pod tym warunkiem

Kiedy zaczną grzać grzejniki w blokach? Nie ma jednej konkretnej daty. Sezon grzewczy 2023 będzie uzależniony od panującej temperatury. To ona właśnie jest czynnikiem decydującym o włączeniu ogrzewania.

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki z 15 stycznia 2007 r. za sezon grzewczy uważa się okres, w którym “warunki atmosferyczne powodują konieczność ciągłego dostarczania ciepła w celu ogrzewania obiektów”. Nie jest jednak określona dokładna data, kiedy to następuje. Co do zasady ogrzewanie włączane jest na przełomie września i października, jednak decydująca jest temperatura.

Sprawdź: Płać mniej, grzej więcej. Zrób dwie rzeczy w domu, a rachunki za ogrzewanie spadną

Kiedy zaczynają palić w bloki? Ogrzewanie włączane jest tylko po spełnieniu tego warunku

Tak naprawdę decyzja o rozpoczęciu ogrzewania bloków należy do spółdzielni mieszkaniowej. Jednak istnieje pewna niepisana zasada, zgodnie z którą kaloryfery uruchamiane są, kiedy temperatura na zewnątrz wynosi mniej niż 10ºC przez trzy następujące po sobie dni. Wskazówką jest też rozporządzenie ministra infrastruktury, określające minimalną temperaturę w pomieszczeniach. Według jego zapisów centralne ogrzewanie powinno być włączone, jeśli jest ono niezbędne, aby osiągnąć temperaturę 20°C w pokojach oraz 24°C w łazienkach.

Warto zatem wcześniej odpowiednio przygotować grzejniki, aby ich praca była jak najbardziej efektywna. W dodatku unikniemy w ten sposób wyższych rachunków za ogrzewanie. Co należy zrobić? Wyczyścić kaloryfer i pozbyć się z niego kurzu, a przede wszystkim odpowietrzyć.

Sprawdź: 18 propozycji na ciekawe zabawy na dworze dla młodszych i starszych dzieci!

Sezon grzewczy – kiedy koniec? Do kiedy działają kaloryfery w blokach?

Podobnie jak w przypadku rozpoczęcia sezonu grzewczego, jego zakończenie również jest decyzją podejmowaną przez zarządcę lub właściciela budynku mieszkalnego. Nie ma żadnych przepisów, które by to regulowały, ale najczęściej także brane są pod uwagę warunki atmosferyczne i kaloryfery wyłączne są na przełomie marca oraz kwietnia.

Sprawdź: W tych godzinach lepiej nie używaj pralki i piekarnika! Twój portfel Ci za to podziękuje

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo