Kiedy otwarcie basenów? Ile osób będzie mogło pływać na jednym torze?

Polska wkroczyła w IV etap odmrażania gospodarki i życia społecznego, jednak kluby fitness, siłownie i baseny wciąż pozostają zamknięte. Kiedy będziemy mogli ćwiczyć i pływać w miejscach, które były dla nas niedostępne przez ostatnie miesiące? Polski rząd ogłosił termin.

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Otwarcie basenów będzie możliwe od 6 czerwca 2020, jednak decyzję o otwarciu ostatecznie podejmuje właściciel obiektu.
  • Chlor używany do dezynfekcji i uzdatniania wody eliminuje koronawirusa.
  • Niebezpieczeństwo korzystania z basenów jest związane z przebywaniem w dużym obiekcie sportowym.
  • Na teren basenu nie będą wpuszczane osoby z widocznymi objawami infekcji.

Otwarcie basenów już 6 czerwca. Ile osób będzie mogło pływać na jednym torze?

Podczas konferencji prasowej w środę 27 maja, w której brali udział m.in. premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski, ogłoszono IV etap odmrażania polskiej gospodarki. Prezes rady ministrów zapowiedział wówczas, że już w sobotę 6 czerwca działalność będą mogły wznowić siłownie, kluby fitness i baseny, w tym te, które znajdują się na terenie hoteli. Ostateczna decyzja o otwarciu obiektu należy jednak do jego właściciela. Należy także pamiętać, że w miejscach takich jak basen czy centrum fitness trzeba będzie zachować określone zasady sanitarne. O jakich zasadach mowa?
W rozporządzeniu, na mocy którego poluzowano niektóre z obostrzeń wprowadzonych z uwagi na epidemię koronawirusa, znajduje się jedynie krótka wzmianka o basenach. Mówi ona, że przedsiębiorcy mogą otworzyć obiekty służące do pływania

pod warunkiem zapewnienia, aby z basenów korzystało do czterech osób na tor, nie więcej niż połowa obłożenia obiektu, nie więcej niż 150 uczestników, bez udziału publiczności.

Szczegółowe wytyczne dla konkretnych branż opublikowało Ministerstwo Rozwoju po konsultacjach z Głównym Inspektoratem Sanitarnym i przedsiębiorcami.

Zasady korzystania z basenów w czasie pandemii koronawirusa

Wytyczne dla funkcjonowania basenów i saun w trakcie epidemii SARS-CoV-2 w Polsce szczegółowo regulują zasady korzystania z basenów oraz pracy zatrudnionych tam osób. Wśród najważniejszych punktów znajdziemy:

  • Przy kasie może przebywać tylko jedna osoba, a na podłodze powinna być zaznaczona linia w odległości 2 m od kas wyznaczająca strefę czekania. Odległość od innych użytkowników należy zachowywać na całym obiekcie.
  • Bransoletki/klucze oraz szafki po każdym kliencie powinny zostać zdezynfekowane.
  • Krzesła i ławki w poczekalniach zostaną usunięte – po zakończeniu korzystania z basenu należy go jak najszybciej opuścić.
  • W przebieralniach zostanie zachowana jedynie część szafek tak, by wymusić konieczność zachowania dystansu społecznego.
  • W zależności od wielkości pomieszczenia z prysznicami zostanie wprowadzone ograniczenie liczby osób przebywających w strefie.
  • Zaleca się prowadzenie regularnej dezynfekcji powierzchni wspólnych takich jak klamki, drzwi, uchwyty szafek, półki, ławki, włączniki światła, kurki baterii, poręcze, schody, powierzchnie sanitarne i wokół basenów.
  • Na basenie może jednocześnie przebywać do 150 osób, a liczba osób jednocześnie korzystających z obiektu nie może przekraczać 50% maksymalnego obciążenia.
  • Maksymalnie z jednego toru w tym samym czasie mogą korzystać 4 osoby.
  • Obiekty muszą być wyposażone w pojemniki z płynem do dezynfekcji, a dezynfekcja rąk podczas wchodzenia na basen będzie obowiązkowa.

Koronawirus a pływanie na basenie. Czy w wodzie można się zakazić?

Z pisma dyrektora Narodowego Centrum Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny Grzegorza Juszczyka wynika, że woda w basenach publicznych jest dla nas bezpieczna, ponieważ  chlor stosowany do uzdatniania i dezynfekcji wody skutecznie eliminuje koronawirusa. Groźniejsze niż pływanie w wodzie, w której znajdują się inne osoby, jest samo przebywanie w obiekcie sportowym, jakim jest basen.

Główny problem związany z ochroną przed transmisją zakażeń SARs-CoV-2 w powyższych warunkach nie wiąże się zatem z jakością wody, ale z samym przebywaniem w wymienionych obiektach, w których tak jak w pozostałej przestrzeni publicznej, istnieje ryzyko szerzenia się zakażenia drogą kropelkową. – napisał Grzegorz Juszczyk w piśmie sporządzonym na prośbę Głównego Inspektora Sanitarnego Jarosława Pinkasa.

Szef NCZP-PZH napisał w dokumencie, że instytucje zdrowia publicznego na całym świecie, w tym Światowa Organizacja Zdrowia oraz agencja rządu federalnego Stanów Zjednoczonych Centers for Disease Control and Prevention “zgodnie podkreślają, że nie wykazano dotychczas przypadków zakażenia SARS-CoV-2 poprzez wodę przeznaczoną do spożycia ani wodę do celów rekreacyjnych o kontrolowanej jakości“.

Źródła:

Dodaj komentarz

Newsy

Jaka będzie zima 2017/2018?

Chociaż nadal trwa jesień, a ostatnie jej dni w całej Polsce należały do tych słynnych złotych dni jesiennych, coraz częściej myślimy o zimie. A gdy o niej myślimy, tradycyjnie nasuwa...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo