Kiedy otwarcie basenów? Ile osób będzie mogło pływać na jednym torze?

Polska wkroczyła w IV etap odmrażania gospodarki i życia społecznego, jednak kluby fitness, siłownie i baseny wciąż pozostają zamknięte. Kiedy będziemy mogli ćwiczyć i pływać w miejscach, które były dla nas niedostępne przez ostatnie miesiące? Polski rząd ogłosił termin.

Kiedy otwarcie basenów? Ile osób będzie mogło pływać na jednym torze?
elements.envato.com
Najważniejsze w poniższym artykule:
 • Otwarcie basenów będzie możliwe od 6 czerwca 2020, jednak decyzję o otwarciu ostatecznie podejmuje właściciel obiektu.
 • Chlor używany do dezynfekcji i uzdatniania wody eliminuje koronawirusa.
 • Niebezpieczeństwo korzystania z basenów jest związane z przebywaniem w dużym obiekcie sportowym.
 • Na teren basenu nie będą wpuszczane osoby z widocznymi objawami infekcji.

Otwarcie basenów już 6 czerwca. Ile osób będzie mogło pływać na jednym torze?

Podczas konferencji prasowej w środę 27 maja, w której brali udział m.in. premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski, ogłoszono IV etap odmrażania polskiej gospodarki. Prezes rady ministrów zapowiedział wówczas, że już w sobotę 6 czerwca działalność będą mogły wznowić siłownie, kluby fitness i baseny, w tym te, które znajdują się na terenie hoteli. Ostateczna decyzja o otwarciu obiektu należy jednak do jego właściciela. Należy także pamiętać, że w miejscach takich jak basen czy centrum fitness trzeba będzie zachować określone zasady sanitarne. O jakich zasadach mowa?
W rozporządzeniu, na mocy którego poluzowano niektóre z obostrzeń wprowadzonych z uwagi na epidemię koronawirusa, znajduje się jedynie krótka wzmianka o basenach. Mówi ona, że przedsiębiorcy mogą otworzyć obiekty służące do pływania

pod warunkiem zapewnienia, aby z basenów korzystało do czterech osób na tor, nie więcej niż połowa obłożenia obiektu, nie więcej niż 150 uczestników, bez udziału publiczności.

Szczegółowe wytyczne dla konkretnych branż opublikowało Ministerstwo Rozwoju po konsultacjach z Głównym Inspektoratem Sanitarnym i przedsiębiorcami.

Zasady korzystania z basenów w czasie pandemii koronawirusa

Wytyczne dla funkcjonowania basenów i saun w trakcie epidemii SARS-CoV-2 w Polsce szczegółowo regulują zasady korzystania z basenów oraz pracy zatrudnionych tam osób. Wśród najważniejszych punktów znajdziemy:

 • Przy kasie może przebywać tylko jedna osoba, a na podłodze powinna być zaznaczona linia w odległości 2 m od kas wyznaczająca strefę czekania. Odległość od innych użytkowników należy zachowywać na całym obiekcie.
 • Bransoletki/klucze oraz szafki po każdym kliencie powinny zostać zdezynfekowane.
 • Krzesła i ławki w poczekalniach zostaną usunięte – po zakończeniu korzystania z basenu należy go jak najszybciej opuścić.
 • W przebieralniach zostanie zachowana jedynie część szafek tak, by wymusić konieczność zachowania dystansu społecznego.
 • W zależności od wielkości pomieszczenia z prysznicami zostanie wprowadzone ograniczenie liczby osób przebywających w strefie.
 • Zaleca się prowadzenie regularnej dezynfekcji powierzchni wspólnych takich jak klamki, drzwi, uchwyty szafek, półki, ławki, włączniki światła, kurki baterii, poręcze, schody, powierzchnie sanitarne i wokół basenów.
 • Na basenie może jednocześnie przebywać do 150 osób, a liczba osób jednocześnie korzystających z obiektu nie może przekraczać 50% maksymalnego obciążenia.
 • Maksymalnie z jednego toru w tym samym czasie mogą korzystać 4 osoby.
 • Obiekty muszą być wyposażone w pojemniki z płynem do dezynfekcji, a dezynfekcja rąk podczas wchodzenia na basen będzie obowiązkowa.
Sprawdź:  Kalendarz roku szkolnego 2020/2021. Kiedy rozpoczęcie roku? Kiedy ferie i dni wolne od szkoły?

Koronawirus a pływanie na basenie. Czy w wodzie można się zakazić?

Z pisma dyrektora Narodowego Centrum Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny Grzegorza Juszczyka wynika, że woda w basenach publicznych jest dla nas bezpieczna, ponieważ  chlor stosowany do uzdatniania i dezynfekcji wody skutecznie eliminuje koronawirusa. Groźniejsze niż pływanie w wodzie, w której znajdują się inne osoby, jest samo przebywanie w obiekcie sportowym, jakim jest basen.

Główny problem związany z ochroną przed transmisją zakażeń SARs-CoV-2 w powyższych warunkach nie wiąże się zatem z jakością wody, ale z samym przebywaniem w wymienionych obiektach, w których tak jak w pozostałej przestrzeni publicznej, istnieje ryzyko szerzenia się zakażenia drogą kropelkową. – napisał Grzegorz Juszczyk w piśmie sporządzonym na prośbę Głównego Inspektora Sanitarnego Jarosława Pinkasa.

Szef NCZP-PZH napisał w dokumencie, że instytucje zdrowia publicznego na całym świecie, w tym Światowa Organizacja Zdrowia oraz agencja rządu federalnego Stanów Zjednoczonych Centers for Disease Control and Prevention “zgodnie podkreślają, że nie wykazano dotychczas przypadków zakażenia SARS-CoV-2 poprzez wodę przeznaczoną do spożycia ani wodę do celów rekreacyjnych o kontrolowanej jakości“.

Dodaj komentarz

Newsy
300 plus zamiast bonu turystycznego 1000 plus? Rząd rozważa alternatywne rozwiązania
Czy Polacy będą mogli skorzystać z bonu na wakacje o wartości 1000 złotych? Przyszłość rządowego programu, który miał zachęcić obywateli do podróży po kraju i wesprzeć rodzimą branżę turystyczną wciąż
Czytaj dalej
Zakupy
Nowość od LEGO DUPLO: Wielofunkcyjny domek
Każde dziecko lubi bawić się w dom! Dekorowanie pokojów, gotowanie pysznych potraw i zapraszanie gości to tylko niektóre z wielu opcji. Wielofunkcyjny domek od LEGO® DUPLO® pozwala łączyć tę wyjątkową
Czytaj dalej
Edukacja i psychologia Newsy
Ferie w listopadzie? Lokalny oddział ZNP chce w ten sposób zmniejszyć liczbę zakażeń
Sytuacja w szkołach coraz bardziej wymyka się spod kontroli. Pomimo tego, że klasy 4-8 rozpoczęły naukę zdalną, to nadal brakuje nauczycieli. Wielu z nich przebywa obecnie na kwarantannie lub zwolnieniu
Czytaj dalej
Newsy
Jak rozcieńczyć spirytus do 70% (z 95%)?
Roztwór spirytusu niegdyś używany przez amatorów domowych trunków oraz młodych rodziców do przemywania pępka noworodka, w czasie pandemii koronawirusa trafił do większości domów. Jak rozcieńczyć spirytus do 70% z 95%
Czytaj dalej
Finanse Newsy
Czy złożyłaś już wniosek o to świadczenie dla uczniów? Musisz to zrobić nie później niż 30 listopada
Od 1 lipca można składać wnioski elektroniczne o przyznanie 300 plus. Które dzieci mogą skorzystać z tego świadczenia? Komu ono nie przysługuje? Przypominamy najważniejsze informacje związane z programem Dobry Start. 300
Czytaj dalej
Newsy
“Rodzice mają gdzieś naszą wiedzę i wykształcenie” – poruszający wpis lekarza w ciągu kilku godzin otrzymał tysiące reakcji i komentarzy
Dawid Ciemięga, znany lekarz rodzinny, opublikował na Facebooku post, który wywołał poruszenie wśród internautów. Informuje on, że rezygnuje częściowo z praktyki lekarskiej, ponieważ "ma dość bycia okłamywanym, ignorowanym, obrażanym, poniżanym".
Czytaj dalej
Newsy
Jak podzielić się urlopem rodzicielskim w sposób korzystny dla budżetu domowego?
Tradycyjny podział obowiązków między partnerami – ona wypełnia obowiązki domowe, on zapewnia byt rodzinie – dzisiaj już jest trudny do utrzymania bez szkody dla któregoś z partnerów. Bezpłatne szkolenie on-line dla
Czytaj dalej
Newsy Noworodek
Naukowcy twierdzą, że zapach noworodka jest uzależniający
Prawda dobrze znana każdej mamie znajduje bardzo mocne potwierdzenie w nauce. Piękny zapach noworodka, jak również niemowlęcia, faktycznie jest uzależniający. Ma to głębokie uzasadnienie biologiczne. Zapach noworodka i zapach matki Piękny zapach,
Czytaj dalej
Finanse Newsy
Koronawirus a alimenty 2020. Ministerstwo Rodziny wprowadziło nowe rozwiązania
W trakcie epidemii koronawirusa polski rząd wprowadził przepisy, które mają znaczenie dla osób, którym należą się alimenty. Dzięki projektowi Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej łatwiej jest pozyskać świadczenie z
Czytaj dalej
Newsy
TVP: Dariusz Piontkowski poda się do dymisji. Jest kandydat na nowego szefa MEN
Nowy rok szkolny zbliża się wielkimi krokami, a media obiega informacja o możliwej dymisji urzędującego ministra edukacji narodowej. TVP Poznań poinformowała nieoficjalnie, że Dariusza Piontkowskiego może zastąpić wojewoda wielkopolski Łukasz
Czytaj dalej