Kiedy się kochać, żeby zajść w ciążę?

Pytanie, kiedy się kochać, żeby zajść w ciążę może dla niektórych brzmieć przewrotnie lub nawet niedorzecznie. Wydawałoby się przecież, że to nie żadna filozofia począć dziecko. Niestety w wielu przypadkach to nie jest takie proste, a wiedzą o tym najlepiej pary, które o upragnione potomstwo musiały walczyć naprawdę długo. Jakie czynniki mają wpływ na zapłodnienie i mogą przyczynić się do przyspieszenia lub wręcz przeciwnie, utrudnienia poczęcia dziecka?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Chcąc rozpocząć starania o dziecko, warto poznać swoje ciało.
  • W każdym cyklu jest około 4 dni, kiedy masz największe szanse na zajście w ciążę
  • Badanie temperatury w pochwie, gęstość śluzu, jego konsystencja oraz ilość, a także obserwacja własnego ciała pomaga ustalić, kiedy jest owulacja.
  • Dobra kondycja fizyczna, zbilansowana dieta, unikanie stresu i odstawienie używek, to pierwsze kroki w drodze do skutecznego poczęcia.
  • Zaczynając starania o dziecko warto wykonać badania poziomu hormonów tarczycy, a także podstawowe badania krwi, moczu, stężenie żelaza, oraz poziom cukru we krwi.
  • Częstotliwość współżycia powinna być zwiększona w okresie okołoowulacyjnym, warto jednak unikać presji i robić to wtedy, kiedy oboje partnerów ma na to ochotę.
  • Badanie rtg nie ma wpływu na poziom płodności.
  • Kobieca płodność po porodzie wraca wraz z unormowaniem się hormonów.
  • Po cesarskim cięciu kolejną ciążę warto przedyskutować ze swoim lekarzem, aby zachować odpowiedni odstęp czasu i pozwolić organizmowi na regenerację.

1. Kiedy się kochać, żeby zajść w ciążę?

Pierwszą odpowiedzią na pytanie, kiedy najlepiej odbywać stosunek, żeby zajść w ciążę, jest „wtedy, kiedy ma się na to ochotę”. Jest w tym dużo prawdy, ponieważ ustalenie dnia i godziny współżycia, może przynieść odwrotny skutek. Jednak świadome staranie się o zajście w ciążę wymaga wiedzy o tym, kiedy jest najlepszy czas i największe prawdopodobieństwo na sukces. W trakcie miesięcznego cyklu kobiety następują dni niepłodne oraz płodne, podstawą do wyznaczenia dni płodnych oraz owulacji, jest więc prowadzenie kalendarzyka.

Jak wyliczyć dni płodne – czyli kilka słów o owulacji

Poznanie swojego cyklu to kluczowa sprawa w świadomym planowaniu macierzyństwa. Warto więc zagłębić się w ten temat, aby poznać i zrozumieć jak działa kobiecy układ rozrodczy. Owulacja, czyli moment, kiedy uwalniana jest komórka jajowa i może dojść do zapłodnienia, to zaledwie doba. Wydaje się, że to przerażająco mało, jednak na szczęście natura daje nam koło ratunkowe w postaci śluzu szyjkowego. Plemniki, które dostaną się do pochwy, mogą przeżyć w nim około 72 godzin (niektórzy twierdzą, że nawet dwukrotnie więcej), co daje nam dodatkowe 2-4 dni szansy na poczęcie upragnionego dziecka – warunkiem jest, aby do współżycia doszło przed owulacją, a nie po niej.

Wyliczamy termin jajeczkowania

Jak widać, w trakcie całego miesiąca mamy raptem kilka dni, w których może dojść do poczęcia dziecka. Precyzyjne wyliczenie jajeczkowania jest więc kluczową kwestią podczas starań o dziecko. Jak zatem określić dokładny dzień owulacji?

  • Obserwując śluz – kolor konsystencja oraz ilość śluzu zmienia się w zależności od momentu cyklu, w trakcie owulacji ilość wydzieliny znacznie się zwiększa, jest ona rzadka i przezroczysta;
  • Mierząc temperaturę w pochwie – regularny pomiar temperatury przez cały cykl pomoże wyłapać dzień owulacji – obserwuje się wtedy skok temperatury o przynajmniej, 0,5 stopnia C. Ważne, aby pomiar dokonywany był codziennie rano, zaraz po przebudzeniu.
  • Obserwując własne ciało – w czasie owulacji wiele kobiet odczuwa typowy ból owulacyjny, w dole brzucha, któremu może towarzyszyć ból lędźwi i ogólne uczucie napięcia brzucha.
  • Obserwując swoje libido – podczas owulacji, wiele kobiet zauważa wzmożoną ochotę na sex.

2. Kiedy jest największe prawdopodobieństwo zajścia w ciąże?

Owulacja, czyli jajeczkowanie to moment, w którym mamy największą szansę na zapłodnienie. Jeżeli znamy swoje ciało, mamy kontrolę nad miesięcznym cyklem i potrafimy określić, kiedy następuje owulacja, lub przynajmniej kiedy się zbliża, wtedy najlepiej byłoby razem z partnerem nie wychodzić z łóżka. Uwolnione z jajnika jajeczko żyje jedynie około 24 godzin, dlatego, aby doszło do zapłodnienia, w tym czasie musi ono połączyć się z plemnikiem. Jak już wspomniano, śluz owulacyjny daje odpowiednie warunki, w których plemniki mogą przetrwać do 72 godzin, dlatego, nawet jeżeli współżyjemy dzień lub dwa przed owulacją, wciąż mamy spore szanse na zajście w ciążę.

Ciąża a kondycja przyszłej mamy

Nie jest tajemnicą, że świadome przygotowanie do ciąży polega nie tylko na opanowaniu kalendarzyka i określeniu dnia owulacji, ale przede wszystkim na przygotowaniu organizmu przyszłej mamy, a także taty. Zdrowie przyszłych rodziców jest bardzo istotną kwestią, jeżeli chodzi o płodność, a także zdrowy rozwój poczętego dziecka. Zdrowy tryb życia, aktywność fizyczna, zbilansowana dieta bogata w produkty zawierające witaminy i minerały, odstawienie używek takich jak papierosy, alkohol, a także wykonanie niezbędnych badań, to podstawa w świadomym planowaniu potomstwa. Kolejną bardzo ważną kwestią jest spokój, odpoczynek i unikanie stresu. Nadmierny, regularny stres wpływa na obniżenie płodności, dlatego to ważne jest, aby maksymalnie wyeliminować go z życia, a przynajmniej znaleźć metody na radzenie sobie z nim, takie jak joga, medytacja czy inne techniki relaksacyjne.

3. Jakie badania wykonać przed planowaną ciążą?

Wiele par ulega frustracji, kiedy po kilku miesiącach starań o dziecko testy wciąż pokazują wynik negatywny. Rozwiązanie bywa proste, jednak wciąż wiele par nie jest tego świadomych. Badania kontrolne, a zwłaszcza w przypadku kobiet, badanie stężenia hormonów tarczycy, może być kluczem do sukcesu. Niedoczynność tarczycy czy też choroba Hashimoto to bardzo częsta przyczyna problemów z zajściem w ciążę lub wczesnych poronień. Planując starania o dziecko już na początku warto wykonać badanie poziomu TSH, a także FT3 I FT4, które pomogą już na wstępie zdiagnozować ewentualne problemy, które mogą zagrozić ciąży. Inne badania, jakie warto wykonać to:

  • morfologia
  • badanie ogólne moczu
  • poziom żelaza
  • poziom cukru
  • hormony
  • grupa krwi

4. Jak się kochać, żeby zajść w ciąże?

Gdy już udaje się ogarnąć kwestię najdogodniejszego terminu na poczęcie dziecka, pozostaje pytanie, jak to zrobić. Wiele kobiet zastanawia się, czy pozycja podczas stosunku może mieć wpływ na zapłodnienie. Jak się kochać, aby zajść w ciążę? Teoretycznie w ciążę można zajść w każdej pozycji. Z pewnością żadna z nich nie uchroni nas przed zapłodnieniem i nie jest metodą antykoncepcji. Jednak jeżeli chodzi o pozycje, które mogą sprzyjać poczęciu dziecka, to najogólniej można powiedzieć, że podczas starań o dziecko warto wybierać pozycje zapewniające głęboką penetrację. Dzięki temu droga, jaką muszą pokonać plemniki, będzie krótsza, co znacznie podniesie ich szanse na dotarcie do jajeczka na czas. Przykładem takich pozycji, jest pozycja na jeźdźca lub pozycja na pieska.

5. Co trzeba zrobić po stosunku, żeby zajść w ciążę?

Satysfakcjonujący koniec stosunku najczęściej sprawia, że stajemy się senni, mamy ochotę przytulić się do partnera i błogo relaksować się ciesząc się bliskością. Jeżeli jednak z tyłu głowy wciąż kołacze się myśl, czy tym razem się uda i czy możemy zrobić coś więcej, żeby dać sobie większą szansę, to po zakończonym stosunku można spróbować leżenia jakiś czas z uniesioną miednicą. Taka pozycja ma powstrzymać zbyt szybkie wypłynięcie spermy i dać większą szansę plemnikom na dotarcie do celu. Czy rzeczywiście ma to wpływ na zapłodnienie? Nie wiadomo, jednak zawsze warto próbować różnych metod, jeżeli z jakiegoś powodu może się nie udać.

6. Co ile się kochać, aby zajść w ciążę?

Kolejna istotna kwestia, jaka zaprząta głowy starających się o dziecko par, to częstotliwość stosunków. Zastanawiają się oni co ile się kochać, aby zajść w ciążę? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Z jednej strony, jeżeli współżyjemy zbyt rzadko, szanse na udane zapłodnienie maleją, z drugiej strony niektórzy obawiają się, że jeżeli w tym krótkim, płodnym czasie będą kochać się zbyt często, jakość męskiego nasienia ulegnie pogorszeniu, co wpłynie na zmniejszenie szans na powodzenie. Ta teza nie ma jednak żadnego naukowego potwierdzenia. W takim razie, jak często uprawiać stosunek, żeby zajść w ciążę? Najlepszą opcją jest współżycie tak często, jak ma się na to ochotę. Oczywiście najlepiej, jeżeli w okresie okołoowulacyjnym para kocha się codziennie lub przynajmniej co drugi dzień, jednak najgorsze co możemy zrobić to wpaść w pułapkę presji i inicjowania zbliżeń mimo wszystko, na siłę. W ten sposób możemy wywołać tylko stres, obniżający płodność, a do tego utracić całą przyjemność ze współżycia, a nawet stracić całkowicie ochotę na seks.

7. Antykoncepcja a ciąża: kiedy zajść w ciąże po odstawieniu tabletek?

Tabletki antykoncepcyjne stosowane są najczęściej w celu zapobiegania zapłodnienia. Sporadycznie lekarz może przepisać je, aby unormować poziom hormonów żeńskich. Jeżeli jednak kobieta przez długi czas przyjmowała tabletki antykoncepcyjne, pierwszy płodny cykl może być nieco zaburzony, jednak już wtedy jest szansa na zapłodnienie. Często zdarza się, że po odstawieniu tabletek hormonalnych, kobiety zachodzą w ciążę mnogą, wiąże się to właśnie ze wspominanymi zaburzeniami hormonalnymi, które wywołują podwójne jajeczkowanie. Warto skonsultować ze swoim ginekologiem dokładne postępowanie po odstawieniu antykoncepcji. Lekarz z pewnością udzieli wszelkich niezbędnych informacji.

8. Kiedy po rtg można zajść w ciążę?

Planowanie potomstwa to odpowiedzialna decyzja. Zapłodnienie oraz późniejszy zdrowy rozwój ciąży w dużej mierze zależny jest od zdrowia rodziców, a zwłaszcza mamy. Jej kondycji, ewentualnych infekcji, przyjmowanych leków oraz czynników zewnętrznych, takich ja dym tytoniowy czy promieniowanie. O ile w ciąży zdecydowanie powinno się unikać styczności z wszelkim promieniowaniem, o tyle podczas starań o dziecko wykonanie zdjęcia rtg nie obniża płodności i nie ma bezpośredniego wpływu na skuteczność zapłodnienia. W przypadku przyjmowania antybiotyków sytuacja wygląda podobnie. Niektóre z nich rzeczywiście mogą być groźne dla dziecka na etapie rozwoju płodowego, jednak na etapie starań o dziecko, spokojnie można do nich powrócić bezpośrednio po odstawieniu leków.

9. Ciąża a ciąża, czyli kiedy po porodzie można zajść w ciążę?

Wciąż jeszcze wśród kobiet dominuje przekonanie, że zaraz po porodzie kobieta nie może zajść w ciąże. Jest to stwierdzenie bardzo złudne i w wielu aspektach mijające się z prawdą. O ile podczas połogu poziom hormonów zwykle jeszcze nie jest na tyle unormowany, aby zapewnić skuteczne zapłodnienie, o tyle już 4-6 tygodni po porodzie może wrócić płodność. W przypadku kobiet karmiących piersią powrót menstruacji może być rzeczywiście nieco opóźniony, jednak nie ma reguły czy będzie to 1 miesiąc, czy 2 lata. Jest to o tyle istotne, że do pierwszej owulacji po porodzie, dochodzi jeszcze przed krwawieniem menstruacyjnym, dlatego młoda mama może nie być świadoma, że jej organizm jest już ponownie gotowy na zajście w ciąże.

10. Kiedy po cesarce można zajść w ciążę?

Bez względu na to, czy poród odbył się siłami natury, czy przez cesarskie cięcie, powrót płodności uzależniony jest od gospodarki hormonalnej i nie mamy pewności, kiedy dokładnie nastąpi. W przypadku kobiet rodzących przez cesarskie cięcie ważne jest, aby upłynęło odpowiednio dużo czasu, który niezbędny jest na zagojenie się rany po cięciu oraz wzmocnienie blizny. Zbyt szybkie zajście w ciążę po cesarskim cięciu może być niebezpieczne i skutkować rozejściem się blizny. Większość ginekologów radzi, aby kobieta, która urodziła przez cesarskie cięcie, wytrzymała się przynajmniej rok z kolejną ciążą, aby organizm mógł się zregenerować i przygotować na przyjęcie kolejnego dziecka. Warto jednak w każdym przypadku skonsultować swoje plany prokreacyjne z lekarzem prowadzącym. Udzieli on wszelkich informacji i rozwieje ewentualne wątpliwości młodej mamy.

Źródła:

Dodaj komentarz

Pielęgnacja niemowląt

Pieluchy jednorazowe: Dada czy Pampers?

Pod wpisem związanym z wyprawką umieszczonym na Facebooku wywołała się ciekawa dyskusja na temat pieluch. Pieluchy jednorazowe: Dada czy Pampers? Iskrą zapalną dyskusji był fragment: Na polecenie znajomych korzystamy z Bierdonkowych...

Czytaj dalej →
Niemowlę, Karmienie niemowląt

Ile mleka dla noworodka?

Jaką ilość pokarmu potrzebuje niemowlak? Jeśli czytałeś/aś mój pierwszy wpis na blogu o białej kupce to wiesz, że mieliśmy na początku delikatne problemy z karmieniem Zuzi. Od głodówki po obżarstwo...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo