Koronawirus a zamknięte placówki: Czy rodzice mają prawo przestać płacić za żłobek i przedszkole?
Decyzją rządu w związku z pandemią koronawirusa, wszystkie placówki dydaktyczno-wychowawcze zostały zamknięte na okres dwóch tygodni, który kończy się 25 marca. Już dzisiaj jednak wiadomo, że okres ten prawdopodobnie zostanie wydłużony. Co z opłatami za przedszkola i żłobki oraz prywatne szkoły? Rodzice, podobnie jak i oceniający sprawę prawnicy, są podzieleni.

Zamknięte placówki problemem całych rodzin
Zamknięcie na okres dwóch tygodni placówek dydaktyczno-wychowawczych w związku z pandemią koronawirusa postawiło rodziców w trudnej sytuacji. Konieczność całodobowej opieki nad dzieckiem lub dziećmi, nierzadko połączona z jednoczesną pracą zdalną obojga rodziców jest trudnym logistycznie przedsięwzięciem. Rodzice skarżą się na brak usystematyzowanych rozwiązań dotyczących zdalnej nauki u dzieci starszych, nadmiar otrzymywanych przez nich zadań drogą online i brak możliwości pogodzenia swoich obowiązków zawodowych z opieką oraz nadzorem nad nauką dzieci. W przypadku maluchów uczęszczających na co dzień do żłobka czy przedszkola, które wymagają niemal bezustannej opieki, problemem jest głównie zorganizowanie życia domowego. Sprawy nie ułatwia zakaz opuszczania domów bez wyraźnej potrzeby, zalecenia unikania placów zabaw, brak możliwości spotykania się z innymi dziećmi.
Dodatkowo obecna sytuacja odbija się pod względem ekonomicznym na życiu polskich (i nie tylko) rodzin. Rodzice boją się utraty pracy związanej z zapowiadaną przez specjalistów recesją, zmniejszeniem popytu na ich usługi; borykają się z problemem zapłaty świadczeń jeśli są małymi przedsiębiorcami, którzy utracili klientów. Dlatego kwestie rachunków koniecznych do opłacenia stają się aktualnie gorącym tematem – i tak jest w przypadku opłat za żłobki, przedszkola i prywatne szkoły.
Rodzice podzieleni w sprawie zapłaty czesnego
Rodzice podzielili się na dwa obozy. Zwolennicy niepłacenia czesnego za czas zamkniętych placówek argumentują, że prowadzenie żłobka, przedszkola czy prywatnej szkoły jest przedsięwzięciem biznesowym jak każde inne. I z tego tytułu właściciele takich placówek powinni być gotowi na ewentualne problemy wynikłe z braku wpływów od rodziców. Są zdania, że jeśli placówka nie jest w stanie spełniać zadania, do jakiego się zobowiązuje, czyli opieki nad dzieckiem, rodzice nie powinni ponosić kosztów jej utrzymania. Zwłaszcza w sytuacji, w której zmuszeni są do samodzielnej opieki nad dziećmi, nierzadko związanej z koniecznością zrezygnowania na ten czas z pracy. Opłacenie czesnego w pełnej wysokości w obecnej sytuacji jest znaczącym obciążeniem dla budżetu domowego tych rodzin.
“Problemem jest to, że sami rodzice nie zarabiają przez obecną sytuację i sami nie mają z czego zapłacić. Dlaczego więc żłobek ma dostać pełne wynagrodzenie?”
pisze wzburzona internautka na serwisie społecznościowym.
“Co do platności za takie coś, to właściciele żłobka są przedsiębiorcami, mają działalność, w związku z czym niech zwrócą się do skarbu państwa po rekompensate, jak pewnie większość firm będzie robić, mi nikt nie zwróci pieniędzy za to że siedziałam z dzieckiem te 14 dni na zasiłku, a nie zamierzam płacić za niewykonywanie usług” (pisownia oryg.)”
– można przeczytać w dalszej części dyskusji głos innej matki.
Można jednak wyróżnić zupełnie inne stanowisko. Część rodziców wykazuje się dużym poziomem wyrozumiałości dla właścicieli placówek, argumentując konieczność zapłacenia czesnego tym, aby utrzymać opiekunów i nauczycieli w gotowości oraz zapewnić miejsce dzieciom na czas powrotu do stabilnej sytuacji w kraju. Ta grupa rodziców jest zdania, że uniknięcie opłacenia rachunków za żłobki czy przedszkola może doprowadzić do zamknięcia tych placówek, a w dalszej kolejności stworzy więcej problemów: konieczność szukania nowego miejsca dla dzieci po zakończeniu kwarantanny społecznej, zmniejszenia ilości miejsc w placówkach (których i na ten moment jest w wielu miastach niewiele), a przez to podniesienie opłat przez ich właścicieli. Niepłacenie czesnego w obecnej sytuacji uważają za krótkowzroczne działanie. Dodatkowo pojawiają się głosy solidarności z właścicielami przedszkoli jako przedsiębiorcami – część rodziców w tej grupie również prowadzi własną działalność i rozumie problemy, z jakimi borykają się obecnie placówki (wypłaty dla pracowników, czynsz, koszty prowadzenia działalności itp).
“Rodzice mogą ubiegać się o zasiłek z tytułu opieki nad dzieckiem. A co mają zrobić właściciele żłobka i personel? Nie każdy ma dziecko do lat 8 i taka pani opiekunka która nie ma dzieci ma zostać bez środków bo dyrekcja musi zrobić zwrot rodzicom którzy mają problem zostać w domu i prawo do zasiłku? Serio?”
– (pisownia oryg.) pisze w jednej z grup społecznościowych jedna z matek.
“Jestem mama przedszkolaka drugie dziecko mam w żłobku. Nie mamy obniżki czesnego i choć nawet o to nie pytałam to i tak wiem że zapłacę normalnie. Dlaczego? Bo nauczyciele i opiekunki w żłobku muszą dostać wynagrodzenie a właściciel musi zapłacić czynsz za lokal. Jak Wam się nie podoba to rozwiążcie umowę a następnie szukajcie nowego żłobka. Sytuacja jest nadzwyczajna a jak zwykle tylko januszowanie i grażynowanie. A dlaczego Wy nie pójdziecie po zwrot i rekompensatę od Państwa? Zasiłek 80 procent się tylko wtedy należy gdy zamknięto żłobek lub przedszkole w innym przypadku się nie należy więc gdyby nie żłobek to byście go teraz nie miały (pisownia oryg.)”
– argumentuje kolejna internautka.
Spojrzeniem prawnika
Co ciekawe, również wśród prawników zdania w kwestii konieczności zapłaty czesnego są podzielone. Niektórzy powołują się na argument, że umowa ze żłobkiem, przedszkolem czy szkołą jest tzw. umową wzajemną. Oznacza to, że obie jej strony zobowiązują się w taki sposób, że świadczenie jednej z nich ma być odpowiednikiem świadczenia drugiej. Zgodnie natomiast z art. 495 k.c.:
§ 1 Jeżeli jedno ze świadczeń wzajemnych stało się niemożliwe wskutek okoliczności, za które żadna ze stron odpowiedzialności nie ponosi, strona, która miała to świadczenie spełnić, nie może żądać świadczenia wzajemnego, a w wypadku, gdy je już otrzymała, obowiązana jest do zwrotu według przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu.
§ 2 Jeżeli świadczenie jednej ze stron stało się niemożliwe tylko częściowo, strona ta traci prawo do odpowiedniej części świadczenia wzajemnego. Jednakże druga strona może od umowy odstąpić, jeżeli wykonanie częściowe nie miałoby dla niej znaczenia ze względu na właściwości zobowiązania albo ze względu na zamierzony przez tę stronę cel umowy, wiadomy stronie, której świadczenie stało się częściowo niemożliwe.
Powyższy zapis interpretują zatem za podstawę prawną do poparcia stanowiska rodziców, którzy nie zgadzają się na opłatę pełnego czesnego. Prawnicy z tej grupy twierdzą, że wszelkie zapisy w umowach między placówkami a rodzicami, które stwierdzają, że placówki te nie zwracają kosztów za nieobecności dziecka spowodowane m. in. siłami wyższymi (za które bez wątpienia można uznać pandemię) są klauzulami abuzywnymi, czyli niedozwolonymi.
Nie wszyscy prawnicy podzielają jednak takie stanowisko. Część z nich jest zdania, że obecna sytuacja jest na tyle skomplikowana i specyficzna, że trudno poszukiwać w polskim prawie odpowiadających jej zapisów. I że aktualnie koniecznym jest poszukiwanie rozwiązań wzmacniających struktury społeczne, a nie pogłębiających podziały. W przypadkach, w których rodzice ze względów ekonomicznych nie są w stanie opłacić czesnego, polecają rozwiązywanie umów za porozumieniem stron i poniesienie kosztów obecnej sytuacji przez obie strony (zapłacenie niepełnego czesnego, utrata klienta). Odradzają eskalowanie konfliktu i przenoszenie go do sądu.
Niestety, ale tocząca się pandemia koronawirusa odbija się coraz mocniej na życiu społecznym i ekonomicznym. Wydaje się zatem, że najważniejszym aktualnie jest dążenie do poszukiwania kompromisów, które umożliwią jak najszybszy powrót do stabilności. Na te kompromisy powinni zarówno starać się pójść rodzice, jak również placówki edukacyjne.
Niektóre przedszkola same wyszły rodzicom na przeciw i bez proszenia zaproponowały zniżki. Jeden z rodziców przekazał nam taką informację ze swojego przedszkola:
Uprzejmie informuję, że pod koniec bieżącego tygodnia prześlę Państwu propozycję zniżki w opłatach czesnego z powodu czasowego zamknięcia placówki w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
Rodzice w Białymstoku nie zapłacą za przedszkola podczas przerwy spowodowanej koronawirusem
Rada Miasta Białystok uchwaliła natomiast ustawę, dzięki której rodzice przedszkolaków nie będą płacić za te dni, podczas których dzieci nie ma w przedszkolu. Zwolnienie z opłaty dotyczy zarówno placówek publicznych (w których dopłaca się za tak zwane nadgodziny), jak i prywatnych, ale tylko tych z którymi miasto ma podpisaną umowę.
Czy rady innych miast pójdą tym przykładem i zrezygnują z opłat za przedszkola? Przynajmniej za te publiczne i te, które mają umowę z miastem?
Sprawdź:
- Nie każdy otrzyma dodatkowy zasiłek opiekuńczy przyznany przez pandemię
- Szkoły będą zamknięte conajmniej do Świąt Wielkanocnych
- Zbierają podpisy, żeby wstrzymać wypłatę 500+ ze względu na koronawirusa
- Na jakie ulgi i przywileje mogą liczyć samozatrudnieni rodzice?
- Premier zapewnia, że zasiłek opiekuńczy zostanie przedłużony
- Koronawirus a karmienie piersią: zalecenia WHO i UNICEF
Andrychów. 14 latka zamarzła. Kilka godzin czekała na pomoc pod sklepem, mijały ją dziesiątki ludzi
Ile dostaje rodzina zastępcza na dziecko 2023/2024? Miesięczne wsparcie może sięgać nawet kilku tysięcy
Przysłowia na Andrzejki. Jakie tradycyjne porzekadła wiążą się z tym imieniem?
Czy nauczyciel może pić kawę na lekcji? Prawnik ostro o konsekwencjach zakazu
Dominika Chorosińska – ile dzieci ma nowa minister kultury? Wybrała dla swoich pociech tradycyjne i oryginalne imiona
Kiedy obchodzi się Andrzejki? Wbrew pozorom wróżb nie organizuje się w imieniny Andrzeja
- Rodzice.pl
- Newsy
- Pandemia
- Koronawirus a zamknięte placówki: Czy rodzice mają prawo przestać płacić za żłobek i przedszkole?
Obostrzenia na Święta Wielkanocne 2021: Wielkanoc w zamknięciu, ale majówka być może w restauracjach?
Minister zdrowia Adam Niedzielski potwierdza – eksperci przewidują szczyt liczby przypadków chorych na COVID-19 pod koniec marca. Święta Wielkanocne spędzimy zatem tak, jak rok temu. Oznacza to, że nie będą...
Czytaj dalej →Koronawirus a komunia 2020: czy nastąpią zmiany terminów?
Komunie święte zwyczajowo odbywają się w okresie od marca do czerwca, z czego większość uroczystości przypada na maj. W obecnej, dynamicznie zmieniającej się sytuacji związanej z pandemią koronawirusa coraz więcej...
Czytaj dalej →Już jest rozporządzenie Rady Ministrów! Kto otrzyma dodatkowy zasiłek opiekuńczy od 20 grudnia 2021?
Wiadomość o wprowadzeniu nauki zdalnej od 20 grudnia wywołała spore zaskoczenie wśród uczniów i rodziców. Dotychczas przedstawiciele rządu pytani o tę kwestię stanowczo wykluczali takie rozwiązanie. Po ogłoszeniu decyzji pojawił...
Czytaj dalej →Co z zasiłkiem opiekuńczym po 26 lipca?
Od wybuchu pandemii koronawirusa i zamknięcia przedszkoli, szkół i innych placówek edukacyjnych, rząd umożliwił wypłacanie dodatkowego zasiłku opiekuńczego dla rodziców. Zasiłek mógł być przyznany rodzicom dzieci do lat 8. Od...
Czytaj dalej →Czy rząd wprowadzi zakaz przemieszczania się na święta Bożego Narodzenia?
Zakaz przemieszczania się na święta wisi nad nami niczym groźba. Boże Narodzenie zawsze jest czasem szczególnym, jednak w tym roku jego celebrowanie nabierze dodatkowego, nieprzewidzianego charakteru. Wszystkiemu winien oczywiście koronawirus,...
Czytaj dalej →Koronawirus a alimenty 2020. Ministerstwo Rodziny wprowadziło nowe rozwiązania
W trakcie epidemii koronawirusa polski rząd wprowadził przepisy, które mają znaczenie dla osób, którym należą się alimenty. Dzięki projektowi Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej łatwiej jest pozyskać świadczenie z...
Czytaj dalej →26 niezwykle ważnych pytań do pediatry na temat dzieci w czasie koronawirusa [Wywiad z pediatrą Łukaszem Grzywaczem #tatapediatra]
W Polsce mamy coraz większe ograniczenia związane z wybuchem pandemii koronawirusa COVID-19. Informacji na jego temat przybywa coraz więcej, choć to nie zmniejsza niepokoju społecznego. Dr n. med. Paweł Grzesiowski...
Czytaj dalej →Dodatkowy zasiłek opiekuńczy na dziecko z powodu koronawirusa? Nie każdy go otrzyma! O zmiany apeluje Rzecznik Praw Dziecka
Komu przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy na dziecko? Kto i dlaczego go nie otrzyma? Wprowadzona 2 marca 2020 r. specustawa zawiera luki prawne, przez które nie wszyscy rodzice otrzymają świadczenie. Dodatkowy...
Czytaj dalej →Ginekolog z Poznania zakażony koronawirusem. Sanepid poszukuje jego pacjentek
Ginekolog z Poznania zanim trafił do szpitala przyjął 141 pacjentek. Część z nich już jest objęta kwarantanną. Do niektórych jeszcze nie udało się dotrzeć. Ginekolog zakażony koronawirusem U 60-letniego ginekologa,...
Czytaj dalej →Zasiłek opiekuńczy według nowych przepisów! Podstawą przyznania nie tylko kwarantanna dziecka “Rodzice skorzystają”
Z każdym dniem przybywa zamkniętych placówek z powodu wykrycia kolejnych zakażeń koronawirusem. W zależności od liczby zarażonych dyrektor decyduje o zamknięciu całej placówki lub tymczasowym zawieszeniu pracy jednej klasy lub...
Czytaj dalej →Nauka zdalna 2022: uczniowie nie wrócą do szkół 10 stycznia? Znamy stanowisko ministra edukacji!
Zgodnie z rozporządzeniem pomału zbliża koniec rozpoczętej 20 grudnia nauki zdalnej w szkołach. Dotychczas wszystko wskazywało na to, że poniedziałek 10 stycznia będzie dla uczniów pierwszym dniem zajęć stacjonarnych po...
Czytaj dalej →10-latka z nietypowymi objawami koronawirusa. Lekarze nie rozpoznali choroby
10-letnia dziewczynka miała nietypowe objawy zarażenia koronawirusem. Lekarze przez pewien czas nie rozpoznali choroby. Obecnie dziesięciolatka walczy o zdrowie. Nietypowe objawy koronawirusa u 10-latki 10-letnia dziewczynka z Plymouth w Wielkiej...
Czytaj dalej →Obowiązek szczepień a przymus szczepień: czym się różni? Czy nauczyciele finalnie będą musieli się szczepić?
Ostatnia konferencja przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia wywołała spore zaskoczenie. Mimo wcześniejszych deklaracji, rząd dosyć niespodziewanie postanowił zdecydowanie zaostrzyć obostrzenia i ogłosić nowe, a także wprowadzić nauczanie zdalne dla wszystkich szkół. Najwięcej...
Czytaj dalej →NFZ w czasie pandemii dopłaca 100 zł do porodów rodzinnych, ale nie wszystkie szpitale się na nie zgadzają
Od marca, ze względu na pandemię koronawirusa, wprowadzono zakaz przebywania na sali porodowej osób towarzyszących rodzącej. Obecnie jednak, Narodowy Fundusz Zdrowia informuje, że porody rodzinne zostają przywrócone. Mimo to, nie...
Czytaj dalej →Krótsza kwarantanna uczniów? Minister Czarnek zabrał głos w tej sprawie
Z powodu coraz liczniej pojawiających się ognisk wirusa w szkołach, z każdym dniem przybywa uczniów, którzy trafiają na kwarantannę i muszą uczyć się zdalnie. Aktualnie obowiązkowa kwarantanna trwa 10 dni....
Czytaj dalej →Siatki Centylowe: wzrost, waga i obwód główki dziecka
Siatki Centylowe to główny temat komentarzy, które pojawiły się pod moim ostatnim wpisie o głodzeniu Zuzi. Większość komentarzy odnosiła się do nich negatywnie. Część osób jednak zupełnie nie wiedziała o...
Czytaj dalej →Suknia ślubna
Suknia ślubna: wymarzona, wyśniona, albo wręcz przeciwnie – wielki znak zapytania. Podpowiadamy, jaki fason sukni ślubnej będzie najlepszy i na co zwrócić uwagę podczas przymiarek. Decyzja dotycząca wyboru sukni ślubnej jest jedną...
Czytaj dalej →Ciekawe pomysły na zaręczyny
Zanim nastąpi sakramentalne „tak” przed ołtarzem, zawiązują się tak zwane zaręczyny. Chłopak prosi swoją dziewczynę o rękę wręczając jej pierścionek zaręczynowy. Jest to część tradycji oraz bardzo ważny moment w...
Czytaj dalej →