“Wyobraziłam sobie swoich uczniów, których mamy pracują w aptekach, a ojcowie w transporcie”. Rodzice i nauczyciele oburzeni wystąpieniem szefa MEN

Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski na swoim profilu facebookowym udostępnił film, w którym odpowiada na najczęściej zadawane pytania dotyczące edukacji w czasie pandemii koronawirusa. Niestety większość odpowiedzi nie zawiera żadnych konkretów. Większość sprowadza się do „to zależy” i “rozwiąże to rozporządzenie”. Rodzice, a także nauczyciele nie pozostawiają na tym wystąpieniu suchej nitki.

Najpierw przejdźmy przez odpowiedzi na najważniejsze pytania:

Jak ma być zorganizowana praca nauczyciela oraz obsługi pracowników administracji?
Ministerstwo Edukacji Narodowej prosi nauczycieli aby stopniowo przygotowywali się oni do pracy zdalnej z uczniami. Pierwsze kilka dni potraktowane zostały jako naukę tego modelu nauczania. Dariusz Piontkowski zaznaczył, że praca nad rozporządzeniem regulującym kwestie zdalnego nauczania dobiegła końca i niebawem zostanie upubliczniona. Do momentu, kiedy to rozporządzenie nie zostanie uchwalone, nie ma możliwości wystawiania ocen, oceniania za materiał edukacyjny zamieszczany na e- platformie, rozliczać się z realizacji podstawy programowej oraz w przyszłości klasyfikacji rocznej. To rozporządzenie umożliwi te działania.

Jak długo będzie przerwa w zajęciach w placówkach oświatowych?
Minister zaznaczył, że w świetle obowiązującego rozporządzenia przerwa trwa do 25.03.2020 roku. Czy zostanie ona przedłużona i na jaki okres będzie zależało od rozwoju sytuacji epidemiologicznej i od tego jakie decyzje podejmie rząd.

Co z terminami egzaminów 8-klasisty, czy egzaminów maturalnych?
W tym przypadku jest podobnie jak z kwestią przerwy w prowadzeniu zajęć w szkołach, przedszkolach i żłobkach. Na tę chwilę rząd nie jest w stanie powiedzieć jak będzie wyglądała sytuacja epidemiologiczna w okresie przeprowadzania egzaminów. W dniu dzisiejszym dwutygodniowa przerwa nie powoduje żadnych komplikacji w cyklu życia szkoły i egzaminy mogą odbywać się zgodnie z planem. Odpowiednie decyzje podejmie rząd na drodze analizy biegu wydarzeń. Dariusz Piontkowski podkreślił, że jako Minister Edukacji Narodowej przysługuje mu prawo organizacji na nowo roku szkolnego i ustalania nowego terminu egzaminów.

Czy nauczyciele i pracownicy administracyjni mają obowiązek przebywać w szkole?
Nauczyciele nie mają obowiązku przebywać na terenie instytucji edukacyjnej. Mają oni możliwość wykonywania swojej pracy w trybie zdalnym, z domu przy użyciu tych narzędzi, którymi dysponuje prywatnie czy ewentualnie tych, które zostały udostępnione mu przez dyrektora placówki. Te same zasady dotyczą pracowników administracyjnych, jeżeli mają pracę, którą mogą wykonywać zdalnie, to mogą takową wykonać w domu. Pozostałe zadania należy wykonywać bezpośrednio w miejscu pracy. Minister podkreślił, że sam pobyt w szkole nie naraża na zarażenie się SARS COVID-19. Decyzja o zamknięciu instytucji edukacyjnych wynikała z faktu, że rząd chciał unikną skupinie w jednym miejscu dużej grup ludzi. Przypomniał również za za czas przebywania w gotowości do pracy pracownikom oświaty należy się wynagrodzenie.

Jak duży materiał edukacyjny ma być zadawany uczniom?
Minister zaznaczył, że ten czas zdalnego nauczania to ma być metoda, która ma pomóc uczniom w zdobywaniu dodatkowej, ciekawej wiedzy z danego przedmiotu. Pan Dariusz Piontkowski wyraźnie zaznaczył, że ta metoda ma również na dłuższą metę pozwolić na realizację podstawy programowej. Zwrócił się również do nauczycieli by treści i materiały do zrealizowania mieściły się w granicach możliwości poznawczych uczniów.

Co z uczniami, u których na wyposażeniu domowym nie ma urządzenia za pomocą, którego możliwa jest realizacja zdalnego nauczania?
Minister Edukacji zaznaczył, że zdalne nauczanie może być realizowane za pomocą wielu urządzeń: komputerów, laptopów, tabletów czy telefonów komórkowych. Tam gdzie nie będzie taka realizacja programu możliwa, ministerstwo będzie prosiło dyrektorów szkół o przesyłanie pakietów edukacyjnych do takiego ucznia.

Co z ocenami uczniów ostatnich klas w szkołach podstawowych i średnich?
Tę kwestię rozwiąże rozporządzenie o nauczaniu zdalnym. Gdy tak owe wejdzie w życie, nauczyciele będa mieli możwliość wystawiania ocen oraz ich klasyfikowania na zakończenie semestru czy roku.

Jak będzie wyglądała rekrutacja do przedszkoli?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami to dana gmina, jednostka samorządu terytorialnego jest odpowiedzialna za organizację rekrutacji do przedszkoli. W świetle obecnego prawa, termin ten można przesuwać na dalsze tygodnie. Jeżeli możliwości techniczne i organizacyjne umożliwiają to, istnieje możliwość przeprowadzenia rekrutacji wyłącznie drogą zdalną- za pomocą internetu.

Tutaj możecie obejrzeć cały filmy.

Przypomnijmy, że tego samego dnia, w którym ukazało się wideo na Facebooku, ale o wcześniejszej godzinie minister brał udział w konferencji na której zapewniał, że rozporządzenie dotyczące zamknięcia szkół conajmniej do Świąt Wielkanocnych. Wygląda na to, że swoim wideo chciał złagodzić wydźwięk tej wypowiedzi, a mówić kolokwialnie – wycofać się z niej rakiem i całą odpowiedzialność zrzucić na rząd.

Sprawdź: Nie każdy otrzyma dodatkowy zasiłek opiekuńczy przyznany przez pandemię

Oburzenie rodziców

Jeszcze zanim na profilu ministra Piontkowskiego opublikowano jego wideo, w social mediach coraz głośniej słychać było głos zaniepokojonych rodziców. Po publikacji fala oburzenia je zalała.

“E-edukacja z poziomu gabinetu ministra w Warszawie ma się nijak do realiów tzw. “Polski powiatowej”. Proszę pamiętać, że nie w każdym domu jest komputer i szybki internet (nie mówię już o drukarkach). To dobrze, że czas kwarantanny chcemy wykorzystać efektywnie i mobilizować dzieci do powtórek, rozwijania pasji, czytania i twórczej zabawy, ale nie realizujmy nowych tematów (!!!) To się nie sprawdzi. Cześć dzieci i młodzieży sobie poradzi, ale część zostanie wykluczona z tej edukacji ze względu na brak komputera, (nawet jeżeli w domu jest komputer to często kilkoro rodzeństwa musi go dzielić pomiędzy siebie – jak wtedy uczestniczyć w e-lekcjach?) internetu, pomocy rodziców… Wspierajmy uczniów w tym czasie, ale nie wykluczajmy tych, który najczęściej i tak mają problemy. Wprowadzanie nowych tematów skończy się zaległościami i potem korepetycjami (o ile będzie na nie stać rodziców).”

“Wytrzymałam 3 minuty. Pier…ę takie wsparcie zarówno dla uczniów jak i nauczycieli. Przejedź się chłopie do pierwszej lepszej szkoły na wsi i zobacz jaka tam jest infrastruktura. Co ja mówię? Szkoły w dużych miastach są równie dobrze wyposażone. Pracuję na komputerze z 2007 r. z oprogramowaniem z tamtego okresu. Internet mam z prywatnego modemu. Oderwany od rzeczywistości, nastawiający społeczeństwo przeciw nauczycielom “ministrze”, popatrz jakie warunki mają w domach dzieci. Myślisz, że każde ma dostęp do komputera z internetem? Już nawet nie zamierzam się silić na jakiekolwiek zwroty grzecznościowe, bo się nie da w stosunku do takiej persony mieć chociaż grosz szacunku. Kiedyś myślałam, że po Szumilas nie przytrafi się nic gorszego. Pojawiła się Zalewska i okazało się, że można. Następca kontynuuje dzieło i walcem rozjeżdża edukację. Nie można zrobić najprostszej rzeczy i zmienić kalendarium roku szkolnego. Tylko, k…a będziemy udawać, że mamy edukację XXI wieku, gdy faktycznie jesteśmy w ciemnej d…e.”

“Wyobraziłam sobie wczoraj swoich uczniów, których mamy pracują np. w aptekach, sklepach, ojcowie w transporcie, …. Dzieciaki są w domu same do późnych godzin. Rodzic po całym dniu pracy, gdzie jest narażony na kontakt z różnymi ludźmi, nie dość że wraca zmęczony, to jeszcze cały czas w stresie, bo może miał kontakt z chorą osobą, ma siadać z dzieciakiem by zrobić 5 stron matmy, wypracowanie z polskiego, folder o górach, pismo techniczne, plakat …
Miejmy szacunek do innych, dbajmy o komfort psychiczny ludzi, którzy pracują byśmy mogli kupić artykuły pierwszej potrzeby, a nasi uczniowie niech łagodnie przejdą ten czas szaleństwa”

Sprawdź:

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Dzieci na weselu

Zamierzasz wyprawić huczne wesele. Zapraszasz więc gości. Goście weselni to zazwyczaj osoby dorosłe, ale wiele z tych osób ma już swoje dzieci. Prosząc osoby dorosłe na wesele ważne jest by...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general