Zmuszasz niejadka do jedzenia? To błąd! [badania]

Najnowsze badania Dr Julie Lumeng, pediatry i profesora na University of Michigan, dowodzą, że zmuszanie dziecka do jedzenia jest stratą czasu. Maluch będzie się dobrze rozwijał, nawet jeśli czasem zje mniej, a presja ze strony rodziców, może dziecku tylko zaszkodzić.

Badanie nawyków żywieniowych

Magazyn “Appetite” opublikował wyniki badań Dr Julie Lumeng, pediatry i profesora na University of Michigan, które skupiały się na tym, jak rodzice podchodzą do niejadków i jak zachęcają dzieci do jedzenia. Wyniki były bardzo zaskakujące. Dr Lumeng obserwowała przez rok 244 dzieci. Maluchy miały od 2 do 3 lat. Lekarka skupiała się na tym, jak rodzice podchodzą do dziecka, które regularnie odmawia zjedzenia posiłku. Sprawdzano także, czy niejadki rozwijają się zdrowo i prawidłowo.

Na podstawie wyników przeprowadzonych badań Dr Lumeng stwierdziła, że rodzice wywierający na dziecku presję by jadł, stosując na przykład krzyk czy szantaż, tylko pogarszają sytuację. Dziecko w takim wypadku kojarzy porę posiłku z czymś nieprzyjemnym i nie pomaga to w poprawieniu jego nawyków żywieniowych. Jak dowodzi badanie, niejadki nie mają też większych problemów ze zdrowiem, czy opóźnienia w rozwoju. W sytuacji, kiedy maluchowi nie jest na siłę wciskane jedzenie, istnieje większa szansa, że zmęczone zabawą poprosi o posiłek.

Jak poradzić sobie z niejadkiem?

W momencie, kiedy rzeczywiście istnieje zagrożenie, że dziecko może ze względu na niewielką ilość spożywanych produktów mieć problemy zdrowotne lub niedobory składników odżywczych, warto interweniować. Ważne, by stworzyć przyjazną atmosferę w czasie jedzenia. Dziecko będzie wtedy optymistycznie nastawione do kolejnego posiłku, zamiast kojarzyć to z niezbyt przyjemną koniecznością.

Można również urozmaicić kuchnię i eksperymentować z przepisami. Dzieci tak jak dorośli mają swoje preferencje, a niektórzy są po prostu wybredni. Wystarczy czasem trochę odbiec od tradycyjnych dań, a może okazać się, że nasz maluch uwielbia kuchnię włoską, czy jakąś specyficzną przyprawę. Porę jedzenia można umilić również poprzez zabawę z tworzeniem kanapek z buźkami z warzyw czy wielokolorowych naleśników o określonym kształcie. Nie zabiera to dużo czasu, a foremki do smażenia naleśników, czy jajek sadzonych kosztują grosze i są dostępne w wielu sklepach internetowych oraz AGD. Kupienie dziecku zestawu: talerz i kubek z jego ulubioną postacią z bajki itp. również może umilić mu jedzenie.

Najważniejsze jednak by rodzice się nie zamartwiali, że dziecko jest niejadkiem i nie wywierali na nim żadnej presji, a maluch sam z apetytem będzie siadał do posiłków.

Sprawdź:

[Zdjęcie główne: Depositphotos]

Dodaj komentarz

Rozwój niemowląt

Śledzik Niemowlaka

Śledzik Niemowlaka Nie pamiętasz o której godzinie zasnęło Twoje dziecko? Czy przed ostatnim karmieniem w butelce było 60 czy 40 ml pokarmu? Czy pieluszkę zmieniałaś godzinę czy trzy godziny temu?...

Czytaj dalej →
Fryzury Ślubne

Fryzura ślubna

Fryzura ślubna stanowi dopełnienie stylizacji ślubnej. Podpowiemy, jak ją wybrać… Fryzura ślubna to bardzo ważny element stylizacji. Musi nie tylko pasować do sukni, całej koncepcji wystroju, ale wpisać się w...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo