Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci: potrzebne czy nie?
Oczy dziecka kształtują się przez kilkanaście lat. Dopiero w okolicach 13-15 roku życia zaczynają działać, jak oczy osoby dorosłej. W pierwszym okresie życia dziecka, narząd wzroku nie ma zdolności do przefiltrowywania promieni UV. Związane jest to z niedojrzałością soczewki oka.
W pierwszym roku życia należy zatem unikać bezpośredniego działania promieni słonecznych. Spacery powinny odbywać się wczesnym rankiem do godziny 10-11 i popołudniami po godzinie 16. Dzięki temu maluch nie będzie narażony na najintensywniejsze promieniowanie.
W kolejnych latach również powinno się chronić dziecko przed szkodliwym działaniem promieni słońca. Na czas zabawy na zewnątrz w słoneczny dzień dobrze jest założyć maluchowi na nosek okulary przeciwsłoneczne, ale jedynie takie, które naprawdę ochronią oczy dziecka.
Porównaj różne modele okularów przeciwsłonecznych dla dzieci >>>>
Jakie okulary przeciwsłoneczne dla dzieci?
Naturalnym odruchem człowieka jest mrużenie oczu, gdy przebywamy na słońcu. Jest to związane między innymi z podświadomą próbą chronienia ich przed szkodliwym promieniowaniem UV. Dodatkowo nasze źrenice kurczą się i rozszerzają reagując na słońce. Gdy dzień jest słoneczny, źrenice zwężają się przepuszczając nie tylko mniej światła, ale również właśnie promieni UV. Gdy robi się ciemniej – rozszerzają się. Okulary przeciwsłoneczne zaciemniają źrenice, które automatycznie stają się większe. Pochłaniają więcej światła i więcej promieniowania UV. Tandetne okulary za kilka złotych nie mają odpowiednich filtrów, by to promieniowanie zatrzymać. Mniej szkody wyrządziłoby zatem przebywanie dziecka na słońcu bez okularów, ponieważ oczy w naturalny sposób same regulowałyby dopływ promieni UV.
Przy wyborze okularów przeciwsłonecznych – nie tylko dla dzieci, ale również dla siebie – należy zatem zwrócić baczną uwagę nie tylko na ich wygląd, ale również na jakość szkieł. Najlepiej kupować tego typu okulary w dobrych salonach optycznych. Powinny one pochłaniać 100% promieniowania ultrafioletowego. Dodatkowo szkła powinny być nietłukące i odporne na zarysowania – rysy na nich mogą doprowadzać do psucia się wzroku.
Pamiętaj również, że sama naklejka informująca o filtrach UV to zbyt mało – zwróć uwagę na certyfikaty producenta. Naklejki takie są nagminnie fałszowane, a kupując okulary z niepewnego źródła nie masz pewności, w jakim stopniu promieniowanie UV jest przez te filtry pochłaniane. Może się okazać, że owszem pochłaniają – ale jedynie 10-20%, co jest stanowczo zbyt niską skutecznością.
Zobacz ofertę okularów przeciwsłonecznych dla dzieci >>>>
[Zdjęcie główne: Pinterest: Babyology; amzn.to; kolegram.ca]