Rocznik 2017 – kiedy I komunia święta? Kilka lat temu Kościół zmienił zasady

Zgodnie z katolicką tradycją po raz pierwszy do sakramentu Eucharystii mogą przystąpić dopiero dzieci w wieku szkolnym. Uroczystości komunijne odbywają się zazwyczaj w maju i w czerwcu, ale wiążą się z wieloma przygotowaniami, które rozpoczynają się na długo przed samym wydarzeniem. W jakim wieku jest pierwsza komunia? Kiedy są komunie 2024? Komunia w 2 czy 3 klasie? Rocznik 2017 – kiedy I komunia święta? Rocznik 2015 – kiedy do komunii?

Rocznik 2017 – kiedy I komunia święta?

Kilka lat temu Kościół zmienił zasady dotyczące wieku dzieci przystępujących do I Komunii Świętej. Wszyscy pamiętający jeszcze poprzednie regulacje mają zatem zagwozdkę i często zastanawiają się, ile ma się lat, jak się idzie do komunii. Zgodnie z aktualnymi przepisami prawa kościelnego po raz pierwszy do sakramentu Eucharystii mogą przystąpić dzieci w wieku 9 lat (rocznikowo, wcześniej było to 8 lat), czyli w trzeciej klasie szkoły podstawowej.

Dzieci urodzone w roku 2017 będą kończyły 9 lat w 2026, a zatem to w wtedy – w maju lub w czerwcu – przystąpią do I komunii.

Zobacz: Formuła spowiedzi dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Czym różni się formuła pierwszej spowiedzi dla dzieci komunijnych?

Kiedy komunia dzieci z rocznika 2016?

Dzieci urodzone w 2016 roku pójdą do komunii w 2025 niezależnie od dokładnej daty urodzin, ponieważ rocznikowo będą miały już 9 lat. Przygotowania do sakramentu trwają jednak cały rok zarówno w kościele, na mszach i nabożeństwa, jak i na lekcjach religii w szkole, dlatego rozpoczną się już od września tego roku.

Warto także pamiętać, że jeśli rodzice chcą z okazji I Komunii dziecka przygotować większą imprezę rodzinną w restauracji, to powinni jak najszybciej zacząć rozglądać się za lokalem, ponieważ terminy są zwykle zajęte już na kilka miesięcy (a czasami nawet lat) do przodu.

Sprawdź: Jaki prezent na komunię od chrzestnej? Te upominki trafią w gust dziecka i będą piękną pamiątką!

Komunia 2025 – jaki rocznik?

W 2025 roku w Kościołach odbędą się I komunie dzieci, które urodziły się w 2016 roku.

Komunia 2027 – jaki rocznik?

W 2027 roku po raz pierwszy do sakramentu Eucharystii przystąpią dzieci z rocznika 2018.

Czytelnicy pytają o wiek komunijny

Rocznik 2016 kiedy do komunii?

W 2025 roku.

W jakim wieku 1 komunia święta?

Do Pierwszej Komunii Świętej mogą przystąpić dzieci, które rocznikowo mają 9 lat.

Komunia 2026 jaki rocznik?

W 2026 roku do komunii przystąpi rocznik 2017.

Komunia 2024 jaki rocznik?

W 2024 do I komunii przystąpi rocznik 2015.

Ile lat do komunii?

Do I komunii przystępują dzieci w wieku 9 lat (rocznikowo).

Planowanie ślubu oraz wesela

Menu weselne

Jakie menu wybrać na swoje wesele? Muszą to być potrawy, które trafią w gusta wszystkich gości. Bo przecież świeże i smaczne dania to już pół sukcesu udanego wesela (no może...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo