Ubezpieczenie szkolne NNW może pokryć koszty rehabilitacji Twojego dziecka – poznaj szczegóły i dowiedz się, kiedy przysługuje odszkodowanie z NNW szkolnego

Szkolne NNW jest ubezpieczeniem, które może być wykupione w formie polisy grupowej lub indywidualnej. W wielu szkołach oferują np. dla wszystkich uczniów z klasy polisę grupową, z niską składką, ale i niewielkim zakresem ochrony czy niskimi świadczeniami. Jednak polisa indywidualna dla dziecka umożliwia zwiększenie poziomu ochrony i objęcie nią również ryzyka rehabilitacji po wypadkach i doznanych urazach. Na czym to polega?

Czym jest ubezpieczenie szkolne?

To ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, inaczej polisa NNW, która zapewnia ochronę dla dziecka w razie wypadku czy nagłego zachorowania. Dla wielu rodziców jej zakup jest elementem składającym się na wyprawkę szkolną.

Czy ubezpieczenie NNW szkolne jest obowiązkowe?

Ubezpieczenie NNW szkolne nie jest zaliczane do grona obowiązkowych w Polsce, jak np. OC posiadaczy pojazdów mechanicznych. Wynika z tego, że możesz, ale nie musisz wykupić takiej polisy dla swojego dziecka. Nie jest to przymus i nikt – ani szkoła, ani jej dyrektor czy rodzice w klasie Twojego dziecka – nie może Cię zmusić do objęcia pociechy takim ubezpieczeniem.

Jednak trzeba mieć świadomość, że ubezpieczenie dziecka zapewnia pomoc finansową i wsparcie, jeśli dojdzie do nieszczęśliwego wypadku, nie tylko w szkole, ale i poza nią. Zanim podpiszesz umowę ubezpieczenia szkolnego dla dziecka, dowiedz się, jakie zdarzenia ujęte są w zakresie ochrony wynikającej z NNW.

Co obejmuje ubezpieczenie szkolne?

Każdy ubezpieczyciel może zaoferować inny zakres ochrony w ramach NNW dla dziecka. Często w polisach indywidualnych jest kilka wariantów takiej ochrony, różniących się zakresem świadczeń, ale i wysokością składki oraz wysokością sumy ubezpieczenia.

Na ogół ubezpieczenie szkolne obejmuje sytuacje związane z chorobą dziecka lub wypadkiem, takie jak pobyt w szpitalu czy świadczenie opiekuńcze dla rodzica.

Na przykład firma UNIQA oferuje szeroki zakres ochrony w polisie szkolnej NNW dla dziecka. W Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia można znaleźć informacje o tym, że ubezpieczyciel zapewnia:

  • wypłatę świadczenia w związku z uszkodzeniem ciała w wyniku nieszczęśliwego wypadku,
  • świadczenia na wypadek hospitalizacji,
  • pokrycie kosztów leczenia dziecka po wypadku,
  • wypłatę świadczenia, gdy u ubezpieczonego dziecka zdiagnozowano poważne zachorowanie
  • pokrycie kosztów badań laboratoryjnych i obrazowych.

Jak widać, takie ubezpieczenie szkolne może zakładać wiele świadczeń, w tym związanych z konieczną rehabilitacją dziecka po wypadku czy w związku z poważnym zachorowaniem.

Świadczenia z polisy NNW szkolnej związane z rehabilitacją

Jeśli dziecko uległo nieszczęśliwemu wypadkowi, to polisa szkolna NNW pozwala mu na świadczenia:

  • zwrot kosztów leczenia,
  • zwrot kosztów rehabilitacji.

Ubezpieczyciel może zwrócić rodzicom lub opiekunom poniesiony koszty, jeśli dziecko po wypadku potrzebowało leczenia lub rehabilitacji. Te zalecenia musi wydać lekarz specjalista.

Planowanie ślubu oraz wesela

Jak przystroić dom Panny Młodej?

Przystrojenie domu Panny Młodej oraz ewentualnie Pana Młodego leży w kwestii świadków. Przynajmniej taka jest tradycja. Nie musimy się jej sztywno trzymać. Często zdarza się, że to sami zainteresowani, czyli...

Czytaj dalej →
Niemowlę, Pielęgnacja niemowląt

Test pieluszek jednorazowych

Dada, Pampers, Baby Dream, Toujours? Wpis o wyprawce noworodka oraz ten z porównaniem Dady i Pampersa sprawił, że zacząłem przeglądać różne testy pieluszek. Bliżej mi do praktyka niż teoretyka. Postanowiłem...

Czytaj dalej →
Tata, Prawo, Rodzice

Urlop ojcowski: Czemu tak krótko?

Urlop ojcowski 2017: Zmiany, zmiany, zmiany Dziś rano odczytałem wiadomość na Facbooku od jednego z czytelników bloga, który poinformował mnie o zmianach w urlopach ojcowskich, które zaszły 2 stycznia 2016...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo