Skoki rozwojowe po roku życia dziecka

Skoki rozwojowe po roku życia nie ustępują – możesz spodziewać się ważnych zmian w zachowaniu dziecka, podobnie, jak miało to miejsce w wieku niemowlęcym. Wyjaśniamy, czym objawiają się najważniejsze momenty w rozwoju dwulatka!

Rozwój dziecka po roku – czy postępuje tak szybko, jak u niemowlaka?

Pierwszy rok życia dziecka jest zwykle najbardziej emocjonujący dla rodziców – maluch rozwija się w bardzo szybkim tempie, nie tylko pod kątem fizycznym, ale także – umysłowym. Niemowlęta na poszczególnych etapach rozwoju różni znacznie więcej, niż mogłoby się wydawać: nowo narodzone dziecko postrzega świat zupełnie inaczej, niż 10-miesięczny maluch, ćwiczący stawanie i potrafiący wyobrazić sobie podstawowy ciąg czynności (np. układanie wieży z klocków).

Nie oznacza to jednak, że po pierwszych urodzinach dziecka powinieneś przestać spodziewać się wyraźnych zmian – choć w pierwszym roku życia maluch rozwija się najszybciej, w drugim roku także występują u niego ważne skoki rozwojowe. Te, następują jednak rzadziej i dają mniej przełomowe efekty – bo stanowią naturalne rozwinięcie umiejętności, które dziecko zaczyna nabywać już w pierwszym roku życia.

Skoki rozwojowe u dzieci po 1 roku życia – czego można się spodziewać?

Jak rozpoznać skoki rozwojowe? Drugi rok życia dziecka obfituje w momenty przełomowe związane głównie z umiejętnościami motorycznymi – kiedy więc twoje dziecko po wielu niepowodzeniach nagle nauczy się utrzymywać równowagę czy wchodzić po schodach, masz do czynienia właśnie ze skokiem rozwojowym. Jeśli zaś chodzi o rozwój umysłowy: blisko drugiego roku życia, twój maluch najprawdopodobniej zacznie coraz częściej marudzić – co zapoczątkuje słynny bunt dwulatka.

Możesz spodziewać się, że w drugim roku twój maluch będzie odznaczał się poniższymi umiejętnościami:

  • Chodzenie i bieganie – choć część dzieci zaczyna chodzić już w wieku niemowlęcym, dopiero po pierwszych urodzinach pozycja dziecka staje się w pełni poprawna i stabilna. Skok rozwojowy około roku, zwiastuje więc duże zmiany w chodzie maluszka: możesz spodziewać się, że dziecko przestanie chodzić jak kaczuszka, bo nauczy się utrzymywać równowagę, stawiając stopy prosto. Pociecha zacznie spacerować coraz częściej i chętniej, stawiając niezliczoną ilość kroków – możesz spodziewać się, że dziecka będzie „wszędzie pełno”! Maluch, w okolicach 22 miesiąca zacznie też biegać i kopać piłkę: to dobry moment na wprowadzenie dziecka w świat nowych aktywności fizycznych.
  • Wchodzenie po schodach – roczne dziecko jest prawdziwym odkrywcą i żywym srebrem – trudno dziwić się temu, że eksploruje nie tylko powierzchnie płaskie. Skok rozwojowy około 1.5 roku, poprawiający zdolności chodzenia dziecka, z pewnością objawi się więc na wiele sposobów: możesz spodziewać się, że twój maluch zacznie coraz częściej wspinać się po schodach i usiłować wchodzić na meble. W wieku ok. 20 miesięcy, powinien być już w stanie bez upadków powoli wejść po schodach i z nich zejść.
  • Naśladowanie ruchów – roczny maluch uwielbia zabawę w „kosi, kosi łapci” czy „warzyła sroczka kaszkę”. Zaczyna aktywnie uczestniczyć w interakcjach z rodzicem, naśladując jego ruchy, śmiejąc się i klaszcząc – to dobry moment na opowiadanie dziecku prostych historyjek czy rymowanek i gestykulowanie. Możesz spodziewać się, że skok rozwojowy u rocznego dziecka objawi się w momencie, gdy dziecko nauczone nowej wyliczanki zacznie odpowiadać na twoje gesty i dokładnie je naśladować. Umiejętności naśladowcze dziecka, zauważysz nie tylko podczas zabawy: pociecha zacznie upodabniać się do ciebie także próbując pomagać ci w sprzątaniu czy wyciąganiu prania.
  • Odmawianie – jeśli chodzi o skoki rozwojowe – drugi rok życia dziecka (lub przełom drugiego i trzeciego) często związany jest z tzw. buntem dwulatka. Maluch, w tym okresie uczy się świadomie odmawiać – a swoją radość z nabycia nowej umiejętności, objawia… odpowiadaniem „nie” na wszystko, co powiesz. Dziecko w tym okresie jest naturalnie skłonne do dominacji i czuje swoją odrębność – wbrew pozorom, to bardzo ważny etap w rozwoju, wpływający na kształtowanie się charakteru dziecka.

Skoki rozwojowe w drugim roku – jak wspomóc rozwój dziecka?

Skoki rozwojowe po pierwszym roku są tak samo ważne, jak te występujące w wieku niemowlęcym. Właśnie dlatego tak ważne jest wspieranie dziecka, nabywającego coraz nowsze umiejętności – należy zrozumieć, że tuż przed przełomem w rozwoju dzieci stają się marudne i kapryśne. U niemowląt, zły nastrój objawiał się głównie płaczem – roczne dziecko potrafi przedstawić emocje na znacznie więcej sposobów. Jeśli więc pociecha zacznie nagle bić rodziców piąstkami albo rozrzucać zabawki naokoło, nie reaguj złością, tylko przytul malucha i spróbuj go uspokoić. Okres poprzedzający skok rozwojowy, jest trudny zarówno dla ciebie, jak i dla samego malucha: twoje wsparcie jest niezwykle ważne w rozwoju psychicznym dziecka.

Pamiętaj też o zabawie i ćwiczeniach z dzieckiem: ucz go nowych słów i gestykulacji i opowiadaj mu jak najwięcej o świecie. Zaopatrz się także w zabawki edukacyjne i naucz się piosenek zachęcających dziecko do aktywności. Jeśli zaś widzisz, że twoje dziecko uczy się jeść za pomocą łyżki lub wchodzić po schodach, ćwicz razem z nim wykorzystywanie nowej umiejętności.

Co ważne: roczne lub dwuletnie dziecko odkrywa świat na tyle intensywnie, że nie trudno o wypadki. Kiedy więc twój maluch zdmuchnie pierwszą świeczkę, zadbaj o dokładne zabezpieczenie domu i kontroluj zabawę malucha – kiedy tylko spuścisz go z oka, ten może wpaść na pomysł zbiegnięcia ze schodów czy zabawy niebezpiecznymi przedmiotami. Jeśli nie możesz pozwolić sobie na ciągłe opiekowanie się dzieckiem, to dobry moment na zatrudnienie opiekunki lub poproszenie rodziny o pomoc.

Jak poradzić sobie ze słynnym buntem dwulatka? Jeśli dziecko zacznie usilnie ci odmawiać, krzyczeć i płakać, kiedy nie zgodzi się z twoją decyzją – zachowaj spokój i nie pozwól się sprowokować. Zamiast krzyczeć, wytłumacz dziecku, dlaczego idziecie do babci lub z jakiego powodu powinno ubrać kurtkę. Zadbaj też o rutynę: dziecko szybciej przyzwyczai się do czynności wykonywanych o stałej porze. Koniecznie chwal też dziecko, zachowujące się zgodnie z twoimi oczekiwaniami.

Pamiętaj – umysł i ciało rocznych dzieci rozwijają się na tyle szybko, że nową umiejętnością może wykazać się nawet ten maluch, który dotąd nie przejawiał zdolności charakterystycznych dla dzieci w jego wieku – wypatruj więc przełomowych momentów i nieustannie wspieraj pociechę, bez względu na dotychczasowe niepowodzenia!

Skoki rozwojowe po roku – kalendarz

Czego możesz spodziewać się w poszczególnych miesiącach życia dziecka, które skończyło roczek? Jakie skoki rozwojowe u dzieci po 1 roku są najbardziej charakterystyczne? Poznaj chronologiczny spis umiejętności, które nabędzie twoja pociecha:

  • 1 skok rozwojowy (14-16 miesiąc) – w tym czasie dziecko nauczy się chodzić, utrzymując stabilną pozycję i równowagę – maluch przestanie stawiać stopy do zewnątrz (tzw. kaczy chód).
  • 2 skok rozwojowy (17-19 miesiąc) – brzdąc zacznie sprawnie naśladować ruchy, gesty i mimikę innych ludzi. Zacznie też coraz sprawniej operować przedmiotami, np. rysując trzymaną kredką.
  • 3 skok rozwojowy (20-21 miesiąc) – 20-miesięczny maluch zaczyna sprawnie korzystać ze schodów, posługuje się łyżką i dziecięcym widelcem, pije z kubeczka. Z pomocą rodzica, nazywa i wskazuje zwierzęta, przedmioty i części ciała.
  • 4 skok rozwojowy (22-23 miesiąc) – w tym okresie, dzieci uczą się samodzielnie rozbierać i sprawnie myją rączki. Poprawiają się też ich umiejętności motoryczne – maluch zacznie biegać za piłką i ją kopać.
  • 5 skok rozwojowy (24-28 miesiąc) – u większości maluchów, w tym okresie występuje bunt dwulatka – choć niektóre dzieci zauważają, że są indywidualistami jeszcze wcześniej. Twoje dziecko stanie się marudne, zacznie wyrażać własne zdanie i dostrzeże, że potrafi podejmować decyzje bez rodziców.

Pamiętaj, że skoki rozwojowe po roku mogą występować wcześniej czy później, niż sugeruje kalendarz: każde dziecko rozwija się w innym tempie!

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Błogosławieństwo rodziców

Błogosławieństwo od rodziców to jedna z najważniejszych tradycji w dniu ślubu dla osób, które są katolikami. Symbolizuje przekazanie przez rodziców tuż przed ślubem władzy rodzicielskiej mężowi kobiety i zgodę na...

Czytaj dalej →
Atrakcje weselne

Stół wiejski na weselu

Przygotowujesz tradycyjne, wiejskie wesele? Pamiętaj o wiejskim stole, który ostatnio coraz częściej pojawia się nie tylko na wiejskich weselach. Stół wiejski to nie tylko smaczne jedzenie, ale również dodatkowy wystrój...

Czytaj dalej →
Dodatki ślubne

Bukiety ślubne

Bukiety ślubne są dobierane do sukni, dodatków i makijażu Panny Młodej oraz do garnituru Pana Młodego. Mogą też nawiązywać do wystroju sali lub kościoła. Na rozmowę z florystą albo kwiaciarką powinnaś...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo