Sprawdź czy wiesz wszystko na temat kataru u małego dziecka!

Jesteś już mamą? A może dopiero spodziewasz się maleństwa? Krótka lekcja na temat kataru u maluchów na pewno Ci się przyda. Dowiedz się jakie mogą być konsekwencje nieleczonego kataru. Dlaczego najgorzej z katarem radzą sobie niemowlęta? W jaki sposób oczyścić nos malucha i jak często dzieci zapadają na infekcje kataralne?

Jak pokazały badania przeprowadzone przez markę Katarek, lidera na rynku aspiratorów do nosa dla dzieci w Polsce, mamy najczęściej poszukują informacji na temat kataru u dzieci, w trakcie pierwszych trzech miesięcy życia maleństwa bądź wcześniej, jeśli maluch nabawi się infekcji. Wiedzę na ten temat czerpią głównie od innych mam i lekarzy, a także z internetu. Pomimo coraz większej świadomości mam w tym temacie, nadal wśród nich krąży wiele mitów, a niektóre pytania pozostają bez odpowiedzi. Dlatego postanowiliśmy poruszyć te najistotniejsze tematy.

Nie możesz czekać aż sam przejdzie

Nieleczony trwa tydzień, a leczony siedem dni. Jeden z najgorszych mitów jaki może krążyć w przypadku kataru u dzieci. Niestety to nie jest tak, że katar jest tylko niedogodnością, która przeszkadza w jedzeniu bądź spaniu. Jest to temat zdecydowanie poważniejszy i jego bagatelizowanie może być opłakane w skutkach, zarówno w przenośni jak i dosłownie. Musimy pamiętać, że katar jest wydzieliną znajdującą się wewnątrz dróg oddechowych i jeśli nos maluszka nie będzie oczyszczany, to katar będzie w nich zalegał. W związku z tym, że maluchy samodzielnie nie są w stanie wysiąkać nosa, a dodatkowo w przypadku niemowląt większość czasu spędzają w pozycji leżącej, to katar bardzo łatwo się przenosi. Może to powodować zapalenie uszu, oskrzeli, a nawet płuc, które dla maluchów są szczególnie groźne.

Najmłodsi mają najtrudniej

Nie tylko powikłania powinny być dla nas powodem do odciągania dziecku kataru. Nie każdy wie, że niemowlę rodząc się, potrafi oddychać tylko przez nos. Dlatego właśnie w przypadku najmłodszych maluchów katar jest tak uciążliwy. Przeszkadza im zarówno w jedzeniu jak i w spaniu. Oczywiście oddychanie przez usta jest umiejętnością, której każdy z nas musi się nauczyć, jednak nie powinna to być nauka w stresie, w sytuacji w której nie ma innego wyjścia. Dlatego też już u najmniejszych dzieci zaleca się odciąganie kataru, można ten proces przeprowadzać za pomocą aspiratora do odkurzacza, którego siła ssąca jest regulowana przez specjalną komorę, dzięki czemu jest on bezpieczny nawet dla najmłodszych.

Musisz jeszcze wiedzieć jak sobie poradzić

Chyba nie macie już wątpliwości, że nos maluszka należy oczyszczać. Ważne jest jeszcze w jaki sposób to robić. Marka Katarek w oparciu o opinie lekarzy proponuje bardzo skuteczną, a zarazem prostą Metodę 3 kroków. Poza aspiratorem potrzebny będzie Wam do jej przeprowadzenia tylko roztwór soli fizjologicznej, który można kupić w każdej aptece. Pierwszy krok to rozrzedzanie wydzieliny. Żeby katar łatwiej było odciągnąć wkrop do noska malucha kilka kropli roztworu soli fizjologicznej. Następny krok to odciąganie kataru za pomocą aspiratora. Po oczyszczeniu noska pozostaje już tylko nawilżenie śluzówki. Wykonujesz to wkrapiając, tak samo jak w kroku pierwszym, do każdej dziurki w nosie dziecka po kropli roztworu soli fizjologicznej. W ten sposób możesz mieć pewność, że nosek został prawidłowo oczyszczony, a maluchowi zdecydowanie łatwiej będzie oddychać.

Te kilka najważniejszych informacji na temat kataru u dzieci może okazać się dla Ciebie kluczowe, żeby zminimalizować ryzyko powikłań, a także ułatwić maluszkowi przejście przez okres infekcji. Bo nic nie jest przecież tak ważne dla mamy jak zdrowie i dobre samopoczucie dziecka, a jak pokazują badania, dzieci w ciągu roku mogą dostać kataru nawet siedem razy, więc wcale nie jest to błahy temat.


Materiał powstał przy współpracy z marką Katarek.

Dodaj komentarz

Rozwój niemowląt

Śledzik Niemowlaka

Śledzik Niemowlaka Nie pamiętasz o której godzinie zasnęło Twoje dziecko? Czy przed ostatnim karmieniem w butelce było 60 czy 40 ml pokarmu? Czy pieluszkę zmieniałaś godzinę czy trzy godziny temu?...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo