Dawniej to imię było hitem, dziś nie jest już w modzie. Czy zawiniła piosenka?

Dawniej to imię było niezwykle lubiane, ale z roku na rok jest coraz niżej w rankingu. Być może przyczyną takiej utraty popularności jest niezbyt pozytywne skojarzenie ze znaną piosenką. Czy imię to jeszcze kiedyś wróci do łask?

Imię Monika pojawiło się w Polsce dość późno, bo dopiero w XIX w., a stało się popularne na początku lat 70. XX w. W 2020 roku imię Monika otrzymało aż 2541 dziewczynek. Jego popularność zaczęła jednak systematycznie spadać. W 2022 roku nazwano tak jedynie 148 dziewczynek. Wśród dorosłych Monika znajduje się na 13. miejscu pod względem popularności, zaś wśród dzieci dopiero na 115. miejscu. Być może wpływ na taki stan rzeczy miała wydana w 1985 roku piosenka “Monika dziewczyna ratownika”. Monika została w niej przedstawiona jako obiekt westchnień wielu mężczyzn. Fragment “Twe ciało opalone prawie nie osłonione/ Każdy wzrokiem dotyka Monika” uprzedmiatawia bohaterkę piosenki, dlatego nie przynosi ona pozytywnych skojarzeń. Przedstawiciele młodego pokolenia być może niedługo zapomną o tym utworze, a imię Monika znów wróci do łask.

Sprawdź: Najwięcej dziewczynek o tym imieniu urodziło się w 2009 roku. Teraz za sprawą znanego piłkarza znów pnie się na szczyt popularności

Imię Monika. Znaczenie

Pochodzenie imienia Monika nie jest do końca jasne. Według niektórych badaczy wzięło się ono od greckiego słowa monos, które oznacza jeden, sam, pojedynczy, jedynak, jedynaczka. Inne źródła podają, że imię Monika pochodzi od greckiego słowa monaché, czyli samotna, odosobniona. Ta prawdziwość tej hipotezy mógłby wskazywać fakt, że na siostrę zakonną we Włoszech mówi się monaca.

Monika obchodzi imieniny 18 stycznia, 4 maja, 27 sierpnia, 10 września i 6 października. Popularne zdrobnienia od tego imienia to: Monisia, Moniczka, Moniczek, Monik, Monia, Moniś, Nika, Niczka.

Sprawdź: Do niedawna kojarzone z oranżadą i wyśmiewane, dziś to jedno z najczęściej nadawanych imion

Imię Monika. Charakterystyka

Monika to wrażliwa i uczuciowa dziewczynka. Ma ona bardzo dobrze rozwiniętą inteligencję emocjonalną, a intuicja nigdy jej nie zawodzi. Monika bardzo ceni sobie towarzystwo innych osób i łatwo nawiązuje nowe znajomości. Kobiety o tym imieniu nie stronią również od odrobiny szaleństwa. Lubią czerpać z życia garściami i nie chcą zmarnować ani chwili.

Sprawdź: Niszowe imię pnie się w rankingu. Jest międzynarodowe i ma piękne znaczenie

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo