W latach 90. wszyscy chcieli nazywać tak córki. Dziś rodzice rzadko wybierają to imię. Powodem może być dość przestarzałe znaczenie

W ciągu minionych 30 lat moda na imiona dla dzieci zmieniała się wielokrotnie. Propozycje najczęściej wybierane przez rodziców w latach 90. dziś dawno już odeszły do lamusa lub pozostają w cieniu. Popularne przed trzema dekadami imiona dla dziewczynek takie jak Sandra czy Klaudia dziś zdecydowanie rzadziej słychać na porodówkach. Jedną z takich zapomnianych propozycji jest także Marta.

To imię było hitem w latach 90., dziś nieco zapomniane

W latach 90. rankingi popularności podbijały zupełnie inne imiona niż dzisiaj. Wśród propozycji dla dziewczynek wyróżniały się szczególnie takie imiona jak Sandra, Klaudia czy Monika, ale prawdziwym hitem była Marta. Przez niemal dekadę rodzice chcieli właśnie tak nazywać córki i to głównie ten okres sprawił, że dziś w naszym kraju mieszka blisko 290 tysięcy kobiet o imieniu Marta.

Jak to jednak bywa z modą, po jakimś czasie imię zaczęło stopniowo tracić popularność. Okazuje się, że po upływie niemal trzech dekad Marta niemal zupełnie odeszła w zapomnienie i w 2022 roku nadano je zaledwie 400 dziewczynkom.

Sprawdź: Do niedawna kojarzone z oranżadą i wyśmiewane, dziś to jedno z najczęściej nadawanych imion

„Pani domu, gospodyni, pani”

Chociaż prawdziwy rozkwit popularności imienia Marta nastąpił w latach 90., to jego korzenie sięgają znacznie głębiej w przeszłość. Na ziemiach polskich pojawiło się prawdopodobnie jeszcze w średniowieczu, na przełomie XII i XIII wieku. Według specjalistów wywodzi się z języka aramejskiego od rzeczownika “mar, mar(a)tha, marta” oznaczającego „pani domu, gospodyni”.

Być może spadek popularności można choć częściowo wiązać z dość niefortunnym znaczeniem. Nie wszyscy rodzice zwracają uwagę na pochodzenie imion, ale dla niektórych wciąż jest to bardzo ważny aspekt wyboru. Jeśli szukają dla swojej córki imienia o pięknym, wyjątkowym czy magicznym znaczeniu, to niestety Marta nie spełni tego kryterium.

Zobacz też:

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo