Wraz z końcem II lub początkiem III trymestru ciąży większość przyszłych rodziców kompletuje wyprawkę. To naturalne, że chcecie być dobrze przygotowani, gdy Wasz maluszek już pojawi się na świecie. Wybór marek i produktów jest ogromny. Co rzeczywiście warto kupić, odwiedzając sklep dla dzieci?
Kiedy zacząć szykować wyprawkę niemowlęcą?
Z jednej strony nie ma co odkładać zakupów na ostatnią chwilę, ponieważ nie jest powiedziane, że poród odbędzie się w wyznaczonym terminie. Z drugiej – do sklepu niemowlęcego warto wybrać się dopiero wtedy, gdy znana już będzie płeć dziecka (jeśli oczywiście rodzicom zależy na kolorystyce i wzorach dopasowanych do płci). Niektóre rzeczy, jak pieluszki, można spokojnie kupić pod koniec ciąży, żeby wybrać odpowiedni rozmiar.
Jakie ubranka warto kupić w sklepie dla niemowląt?
W pierwszych tygodniach i miesiącach życia dziecko bardzo szybko rośnie, dlatego nie należy przesadzać z zakupem ubrań w jednym rozmiarze, ale też nie warto kupować wszystkich na wyrost. Odzież trzeba też dopasować do pory roku. Dzieci urodzone jesienią i zimą potrzebują więcej cieplejszych ubranek. Odwiedzając sklep dla dziecka, nie można zapominać o sobie – co Wam, rodzicom będzie wygodnie się zakładało maluszkowi, co z łatwością utrzymacie w czystości itd. Noworodek może wymagać przewijania nawet kilkanaście razy na dobę, więc nie ma sensu dodatkowo komplikować sobie życia zakładaniem dziecku wymyślnych strojów.
W wyprawce niemowlęcej powinny się znaleźć:
- pajacyki (najlepiej rozpinane na całości) – 3-6 szt.;
- body z długim rękawem (na początek najlepiej rozpinane na całości) – 6 szt.;
- body z krótkim rękawem – 2 szt.;
- ciepły, polarowy pajacyk typu miś (najlepiej zapinany na zamek na całości) – 1-2 szt.;
- spodenki (cienkie i grubsze) – 2-3 szt.;
- skarpetki (cienkie i grubsze) – 5 par;
- cienkie czapeczki bawełniane – 2 szt.;
- bluza – 1 szt.;
- kocyki – 1 cienki, przewiewny i 1 grubszy.
Niektórzy dołożyliby do tej listy jeszcze śpioszki, koszulki bez rękawów, kaftaniki czy swetry. Ostateczny wybór ubranek zależy od osobistych preferencji rodziców.
W przypadku dzieci urodzonych jesienią i zimą dodatkowo przydadzą się następujące elementy:
- śpiworek do wózkai (lub) fotelika samochodowego (warto zobaczyć np. modele z wełnianym wypełnieniem dostępne w sklepie dla dzieci Babyboom);
- czapka zimowa, szalik/komin i rękawiczki – po 1 szt.
Jakie artykuły do przewijania i pielęgnacji niemowląt wybrać?
Pieluszki jednorazowe to podstawa wyprawki niemowlaka. Lepiej zaopatrzyć się w nie na sam koniec, by wybrać rozmiar adekwatny do spodziewanej wagi noworodka. Maluszki ważące poniżej 3 kg mogą potrzebować na start pieluszek w rozmiarze 0. Pieluchy są bardzo łatwo dostępne, dlatego nie ma potrzeby zakupu na zapas wielu opakowań. Można testować pieluszki różnych marek, linii i rozmiarów (często okazuje się, że na noc pieluszki w większym rozmiarze pozwolą na dłuższy sen niemowlęcia, które nie będzie wybudzało się z powodu przecieku). Do wyprawki warto dobrać:
- pieluchy tetrowe/bambusowe/muślinowe – ok. 10 szt.;
- przewijak;
- chusteczki nawilżane;
- podkłady do przewijania;
- krem lub maść przeciw odparzeniom;
- wanienkę i termometr kąpielowy;
- kosmetyki z atestem (płyn do kąpieli, oliwka do pielęgnacji, krem do twarzy i ciała);
- ręczniki – 2 szt;
- płatki kosmetyczne;
- sól fizjologiczną (do przemywania oczu i nawilżania noska);
- aspirator do nosa;
- miękką szczotkę do włosów;
- płyn odkażający (do przemywania pępka);
- termometr bezdotykowy.
Jakie produkty do spania i karmienia kupić na start?
Na pewno trzeba zorganizować miejsce do spania. Może to być łóżeczko, kosz Mojżesza albo kołyska. Potrzebne będą także: materac z ochraniaczem, pościel, prześcieradła i poszwy (2 komplety) oraz rożek. Jeśli dziecko śpi w osobnym pokoju, warto mieć elektroniczną nianię. Jeżeli chodzi o artykuły do karmienia (butelki, smoczki), można w sklepie dla dzieci kupić zestaw startowy wybranej marki, żeby był pod ręką na wszelki wypadek, podobnie zresztą, jak laktator. Tak naprawdę słuszność „wyprawkowych” wyborów zweryfikuje dopiero życie.
1 Comment