Jaki powinien być zapach moczu w ciąży?

Zgodnie z normą, zapach ludzkiego moczu nie powinien być wyczuwalny, lecz istnieje kilka przyczyn, które znacznie zmieniają jego odczuwanie przez nas, a wiele przyszłych mam niepokoi zapach moczu w ciąży. Przyjmowane leki, konkretne pożywienie, poziom nawodnienia, choroby, a u brzemiennej kobiety — przemiany hormonalne w organizmie. Wiele przyszłych mam podchodzi do tego bardzo emocjonalnie, ponieważ martwią się nie tylko siebie, ale i o maleństwo, które niedługo przyjdzie na świat. Zapach moczu w ciąży i jego zmiana jest rzeczą naturalną, ale czasem może świadczyć o groźnej infekcji.

Zapach moczu w ciąży

Podczas ciąży, w organizmie kobiety zachodzi wiele przemian fizjologicznych, za które odpowiadają hormony, i to one mają główny wpływ na zapach moczu u przyszłej mamy, który bywa specyficzny i może przywoływać różne skojarzenia. Należy też pamiętać, że w tym okresie kobieta jest znacznie wyczulona na bodźce zewnętrzne i otaczające ją środowisko, przez co automatycznie odczuwa inny zapach moczu w ciąży, co jest całkowicie normalnym zjawiskiem, lecz może wywoływać u kobiety niepokój i ją drażnić.

Zobacz też: Badanie ogólne moczu [przeciwwskazania, wyniki, normy]

Intensywny zapach moczu w ciąży

Z różnym nasileniem zdarzają się przypadki, gdy zapach moczu jest wyjątkowo cuchnący, i tak zwraca uwagę swoim nachalnie głębokim zapachem, że nie wolno tego bagatelizować. Śmierdzący mocz w ciąży oznaczać może groźną dla rozwijającego się w łonie dziecka, ale również przyszłej matki, infekcję intymną. Przy takim stanie rzeczy, występuje ból podczas mikcji, świąd, upławy i pieczenie. Od razu należy udać się do ginekologa, który rozpozna chorobę i wdroży odpowiednie leczenie. Oprócz różnego rodzaju infekcji, u przyszłej mamy może dać o sobie znać niezdiagnozowana cukrzyca, która wywołuje słodki zapach moczu w ciąży, lecz mogą powodować go także rzadkie choroby genetyczne.

Zobacz również: Częste oddawanie moczu u dziecka – przyczyny, badania, leczenie

Zmiana zapachu moczu w ciąży

Dziwny zapach moczu w ciąży, który wyczuwa kobieta, może być momentami bardzo intensywny, a na jego odczucie ma też wpływ znaczne wyczulenie kobiety na różne bodźce, do których należy węch. Za ten znacznie intensywniejszy zapach odpowiada jego zagęszczenie, więc kobiety, które spodziewają się dziecka, powinny wypijać dziennie co najmniej 2 litry wody, które zadbają o ich nawodnienie, a także wpłyną na ciekłość moczu, co nieco dokona neutralizacji jego zapachu. Ponadto należy regularnie dbać o higienę miejsc intymnych, oddawać mocz od razu, gdy występuje uczucie parcia na pęcherz, stosować wspomagające organizm suplementy diety, a w razie porady skontaktować się z ginekologiem.

Przyjmowane pokarmy, szczególnie takie jak szparagi, brokuły, chrzan i czosnek także powodują brzydki i nieprzyjemny zapach moczu podczas ciąży. Ponadto należy pamiętać o ostrych przyprawach, suplementach diety i lekach, gdzie szczególnie te ostatnie walnie przyczyniają się do zmiany zapachu moczu. 

Zobacz również: Białko w moczu w ciąży czyli białkomocz [Przyczyny, Objawy, Leczenie]

Stany zapalne układu moczowego i zaburzenia metaboliczne, wpływając na mocz, charakteryzują się głębokimi zapachami, które przypominają różne substancje, czy owoce.

Podczas infekcji dróg moczowych i schorzeń nerek, mocz ma woń amoniaku, który wytwarzany jest z wytrącania fosforanu magnezowo-amonowego, przy czym odczyn pH staje się z kwaśnego zasadowym. 

  • Stęchlizna, którą można często odczuć na starych i źle przechowywanych ubraniach, również może być wyczuwalna w moczu, szczególnie podczas schorzeń wątroby i trzustki. 
  • Zapach kwaśnych jabłek jest znany chyba każdej kobiecie, toteż gdy przyszła mama odczuwa go w swoim moczu, to prawdopodobnie rozwinęła się u niej cukrzycowa kwasica ketonowa, która powoduje zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej organizmu. 
  • Często zdarza się, że w organizmie jest zbyt wysoki poziom cukru, czyli zjawisko hiperglikemii, a wtedy mocz intensywnie pachnie dojrzałymi owocami, ponieważ znajduje się w nim wysokie stężenie cukru.
  • Jeśli pojawia się tzw. mysi zapach, możliwe wystąpienie fenyloketonurii, genetycznej choroby metabolicznej, podczas której w organizmie człowieka gromadzi się nadmiar fenyloalaniny. Jeśli we krwi znajdzie się jej zbyt wysoki poziom, układ nerwowy znacznie się stopniowo wyniszczać.
  • Smakosze syropów klonowych bez wątpienia rozpoznają zapach podobny do przypalonego cukru, który definiuje choroba syropu klonowego (MUSD), kolejna choroba metaboliczna układu nerwowego, która powoduje gromadzenie się we krwi i moczu leucyny, izoleucyny i waliny. Do zdiagnozowania możliwa dopiero przed upływem 1 tygodnia po urodzenia dziecka.
  • Nikt nie lubi rybiego odoru, a w moczu, oznacza on niedobór FMO3, który powoduje zaburzenie metaboliczne, zwane zespołem odoru rybnego.

Oprócz zapachu moczu, w ciąży zmianie może ulec również jego kolor.

Sprawdź: Nietrzymanie moczu w ciąży [przyczyny, rodzaje, leczenie]

Rodzice pytają:

Czy cebulowy zapach moczu jest normalny w ciąży?

Zapach moczu w czasie ciąży, który możemy określić jako cebulowy, wskazuje za rozwijającą się u kobiety, infekcję grzybiczą, z którą należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza specjalisty, który wdroży prawidłowe leczenie. Wszelkie bagatelizowanie takich problemów jest groźne dla rozwijającego się w brzuchu dziecka, a także przyszłej matki.

Dodaj komentarz

Zakupy dla niemowląt

Karty rabatowe LifeStyle i Rossnę

Karty rabatowe LifeStyle i Rossnę Dziecko to niekończący się wydatek. Każdy rodzic chce dla dziecka wszystkiego co najlepsze. Producenci o tym wiedzą i często zawyżają ceny swoich produktów. Jak zatem...

Czytaj dalej →
Wieczór kawalerski i panieński

Wieczór kawalerski

Zostałeś poproszony przez swojego najbliższego przyjaciela o to byś został świadkiem na jego ślubie? Takie wyróżnienie jest dla Ciebie niezwykle ważne. Zdajesz sobie jednak sprawę z tego, że ten wybór...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo