Szyjka macicy w ciąży – Jaka jest prawidłowa długość szyjki macicy?

Długość szyjki macicy w ciąży powinna być starannie i systematycznie kontrolowana. Warto o tym pamiętać, ponieważ kiedy spodziewamy się dziecka, ścianki szyjki mogą ulec znacznemu skróceniu. I chociaż w większości przypadków nie stanowi to żadnego zagrożenia, to w niektórych sytuacjach może prowadzić do poronienia lub przedwczesnego porodu. A jak łatwo sobie wyobrazić, ulegające skracaniu ściany szyjki macicy nie wywołują wyraźnych objawów. Właśnie dlatego regularne wizyty u ginekologa mają tak ogromne znaczenie.

Prawidłowa długość szyjki macicy w ciąży

Zgodnie z badaniami naukowymi długość szyjki macicy u kobiet niebędących w ciąży powinna mieścić się w przedziale od 3 do 5 cm.

Szyjka macicy w ciąży zamyka się i staje się twardsza, co wpływa na jej rozmiary. Jaka jest więc prawidłowa długość szyjki macicy w ciąży? Lekarze twierdzą, że nie powinna ona być niższa niż ok. 2,5 cm. W przeciwnym wypadku możemy mieć do czynienia z niewydolnością szyjki macicy. Na szczęście istnieją odpowiednie zabiegi, które pozwolą utrzymać, a nawet przywrócić właściwą długość szyjki macicy w ciąży. Normy mogą być jednak uzależnione także od indywidualnych cech budowy kobiety, o czym należy pamiętać. Dlatego to w gestii lekarza pozostaje ustalenie tego, jakich ewentualnych zabiegów wymaga szyjka macicy. Długość nie jest tutaj jedynym ważnym kryterium. Ogromne znaczenie mają przecież także twardość mięśni oraz szczelność szyjki.
Podczas ciąży powiększeniu ulega również trzon macicy. Prawidłowe wymiary skorelowane są w tym przypadku z przebiegiem rozwoju dziecka. Wielkość macicy zmienia się w każdym tygodniu. W czasie 9 miesięcy masa jej błony mięśniowej zwiększa się ok. 50 razy. Jeśli chodzi zaś o pojemność, którą cechuje się macica, wymiary są nawet 500 raz większe niż przed ciążą.

Wiemy już, co dzieje się z naszym układ rozrodczym w czasie ciąży, poznałyśmy też najważniejsze normy. Teraz czas na to, aby dowiedzieć się, jak może zmieniać się długość szyjki macicy w przebiegu ciąży.

Zobacz też: Czkawka w ciąży u mamy: Co oznacza? Czy może być niebezpieczna?

Tygodnie ciąży a długość szyjki macicy — kiedy powinno się przeprowadzić badania?

długość szyjki macicy

Mijają kolejne tygodnie ciąży, a długość szyjki macicy wciąż pozostaje bez zmian i przekracza 2,5 cm — oto stan pożądany. Niestety, nie zawsze tak to wygląda. Lekarze zalecają zazwyczaj przeprowadzenie pieszego badania długości szyjki macicy ok. 23 tygodnia ciąży. Jest to bowiem czas, w którym może dojść do pierwszych poważnych odkształceń. W praktyce oznacza to, że jeśli długość szyjki macicy w 20 tygodniu ciąży była w normie, nie można wykluczyć problemu opisanego jako „skrócona szyjka macicy” w 30 tygodniu ciąży. Pamiętajmy jednak, że dzięki badaniu USG ginekolog może zaobserwować pewne tendencje i odpowiednio rozpisać terminy wizyt kontrolnych.

Zobacz też: Tyłozgięcie macicy a ciąża i poród naturalny

W trzecim trymestrze, czyli między 27 a 40 tygodniem, zmiany w drogach rodnych są czymś zupełnie normalnym. Jeśli więc przykładowo długość szyjki macicy w 34 tygodniu ciąży wynosi nieco poniżej 2,5 cm, nie powodów do tego, aby bić na alarm. Lekarz na pewno jest przygotowany na taką sytuację.

Wiele z nas zwraca uwagę także na rosnące napięcia mięśni macicy. Jak już pisałam, zwiększa ona swoją pojemność nawet pięćsetkrotnie. Przykładowo: wielkość macicy w 12 tygodniu ciąży porównywalna jest do wielkości męskiej pięści, nieco później będzie ona miała już rozmiar piłki do koszykówki. Dlatego napięcia te są czymś zupełnie normalnym. Ale zawsze warto powiedzieć o nich ginekologowi, by rozpocząć terapię odpowiednimi lekami.

Na koniec chciałabym przypomnieć, aby zawsze mieć na uwadze to, że każda z nas różni się wyglądem i budową ciała. Pisząc to, mam na myśli także drobne szczegóły anatomiczne, o których same nie mamy pojęcia, ale doskonale wiedzą o nich nasi lekarze. I właśnie dlatego to do lekarza powinna należeć każda decyzja dotycząca naszego zdrowia. Nawet jeśli masz przed sobą długie tygodnie ciąży, a długość szyjki macicy już jest poniżej normy, wcale nie musi to oznaczać przedwczesnego porodu — może po prostu właśnie tak jesteś zbudowana.

Sprawdź: Pępek w ciąży – Jaki powinien być? Co może sygnalizować?

Rodzice pytają:

Jaka jest prawidłowa długość szyjki macicy?

Prawidłowa długość szyjki macicy mieści się w przedziale między 3 a 5 cm u kobiet niebędących w ciąży. Przyjmuje się, że w przypadku kobiet spodziewających się dzieci długość szyjki macicy nie powinna być niższa niż 2,5 cm.

Czy istnieją jakieś sposoby na wydłużenie szyjki macicy?

Tak, jest ich naprawdę dużo. Ich stosowanie zależy jednak od indywidualnych cech anatomicznych kobiety. W niektórych sytuacjach ginekolog może zalecić zastosowanie szwu (trudniejsze przypadki) lub krążka pessar. Jednakże najczęściej wystawianą „receptą” zawsze jest odpoczynek. Nawet jeśli nie pomoże on w zyskaniu kilku milimetrów, to na pewno znacznie spowolni lub zupełnie ograniczy skracanie się szyjki.

Jak zapobiegać skracaniu się szyjki macicy?

Odpoczywaj, relaksuj się i ogranicz stres. Dużo czasu spędzaj w pozycji z uniesionymi biodrami. Zadbaj również o higienę intymną. W niektórych sytuacjach konieczna jest także chwilowa rezygnacja ze współżycia seksualnego.

Jak radzić sobie z bolesnymi skurczami?

Bolesne skurcze mięśni macicy potrafią naprawdę uprzykrzyć życie. Zapobieganie im zawsze należy skonsultować z lekarzem.

Dodaj komentarz

Przebieg ciąży, Zdrowie w ciąży

Palenie w ciąży

Wydawałoby się, że palenie w ciąży dzięki wielu kampaniom społecznym jest już zjawiskiem marginalnym. Badania pokazują co innego: nadal niemal 30% ciężarnych Polek regularnie lub sporadycznie pali papierosy. To, że tytoń...

Czytaj dalej →
Zdrowie w ciąży, Poród

Tyłozgięcie macicy a ciąża i poród naturalny

Tyłozgięcie macicy niejednokrotnie brzmi dla kobiety jak wyrok. Do niedawna bowiem pokutowało przekonanie, że macica w tyłozgięciu uniemożliwia zajście w ciążę. Czy naprawdę jest czym martwić? Choć tyłozgięcie macicy może...

Czytaj dalej →
Objawy ciąży, Zdrowie w ciąży

Przebarwienia skóry a objawy ciąży

Za najbardziej charakterystyczne objawy ciąży uważa się najczęściej brak miesiączki, wrażliwość piersi, poranne wymioty i nudności, wzmożona senność, osłabienie, nawet omdlenia, zmienność nastrojów i co często najbardziej niepokoi kobiety –...

Czytaj dalej →
Zdrowie w ciąży

Witaminy w ciąży

Witaminy w ciąży – czy brać, a jeśli tak, to jakie będą najlepsze? W okresie ciąży szczególnie ważne jest odpowiednie odżywianie się i dostarczenie organizmowi wystarczającej ilości składników odżywczych i...

Czytaj dalej →
Zdrowie w ciąży, Leki w ciąży

Paracetamol w ciąży

W czasie ciąży stosowanie leków, nawet tych przyjmowanych wcześniej bez zastanowienia, staje się wielką niewiadomą. Przyszłe mamy nie są pewne czy dany środek nie zaszkodzi rozwijającemu się maleństwu. Wyjaśnimy w...

Czytaj dalej →
Dieta w ciąży, Co jeść podczas karmienia piersią?

Kawa w ciąży i przy karmieniu piersią

Kaaaaaawy! Tym słowem witają się o poranku pracownicy większości firm. Pewnie Was zaskoczę, ale nigdy nie piłem kawy. Fakt ten zaskoczy Was zapewne mocniej gdy dowiecie się, że pracuję od 7:00, a...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Sala weselna

Sala weselna to jeden z podstawowych aspektów realizacji wesela. Od poszukiwań sali weselnej najlepiej jest zacząć planowanie uroczystości. Sala weselna a liczba gości Przede wszystkim na początku oszacujcie mniej więcej liczbę...

Czytaj dalej →
Rozwój niemowląt, Rodzice

Ojcowskie “Bucket List”

Jak tylko Sylwia zaszła w ciążę zacząłem przeglądać blogi parentingowe, głównie ojców. Mój znajomy twierdzi, że blogowanie powinno być zakazane, a mnie za tatasap.pl chciał zastrzelić.:) Blogowanie według niego zabija...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general