Jaki smoczek dla noworodka?

Smoczek dla noworodka to temat budzący wiele kontrowersji wśród rodziców. Są tacy, którzy kategorycznie nie godzą się na podawanie smoczka maluchom wierząc, że ten wyrządzi im wiele szkód w przyszłości, ale też tacy, dla których smoczek jest przedmiotem dającym chwilę wytchnienia i spokoju. Zasadniczo wszystko zależy od motywacji rodziców oraz zapotrzebowania samej pociechy na uczucie ssania. Poniżej podpowiadamy, jaki smoczek dla noworodka wybrać i od kiedy go podawać!

Jaki smoczek dla noworodka?

Zadaniem smoczka jest zaspokojenie potrzeby ssania – jednej z najbardziej naturalnych i pierwotnych u maluszków. Odruch ssania po raz pierwszy pojawia się w życiu płodowym i jest niezbędny do przetrwania. W końcu przez pierwsze miesiące, a może i lata życia dziecko właśnie w ten sposób będzie przyjmowało pokarm. Ssanie ma również drugą funkcję. Poboczną, ale cały czas niezwykle ważną. Jego zdaniem jest uspokajanie, dawanie poczucia bezpieczeństwa, kojenie bólu i emocji, wyciszenia oraz ułatwianie zasypiania.
Poprzez ssanie najmłodsze dzieci zaspokajają swoją potrzebę bliskości, czułości i głodu. Są takie, które potrzebują ssać przez cały czas, ale też takie, którym wystarczy jedynie kilkukrotne przystawienie do piersi w ciągu doby. Smoczki powstały z myślą o tych pierwszych. Mają one przede wszystkim odciążyć młoda mamę, dać jej nieco wolnego czasu, który będzie mogła spożytkować na realizowanie własnych potrzeb lub opiekę nad starszym rodzeństwem.

Wiemy już, że nie każde dziecko potrzebuje smoczka. Kiedy jednak nasze należy do grupy maluchów, które ze smoczkiem czują się bardziej komfortowo, należałoby poznać odpowiedź na pytanie: jaki smoczek dla noworodka wybrać?

Najlepszy smoczek dla noworodka

Zadaniem smoczka dla niemowlaka jest wspomaganie dziecka w wykształcaniu i pielęgnowaniu prawidłowego odruchu ssania oraz uspokajanie naszej pociechy. Powinien więc charakteryzować się następującymi cechami:

  • otoczka smoczka powinna dokładnie przylegać do buzi, ale nie zasłaniać noska,
  • tarcza smoczka powinna zapewniać właściwą wentylację, dlatego musi być wyposażona w odpowiednio dużą ilość otworów,
  • smoczek nie może podrażniać skóry twarzy i powodować uczuleń,
  • rączka smoczka powinna być okrągła,
  • główka smoczka powinna imitować sutek oraz otoczkę brodawki mamy, aby stymulować odruch ssania i odpowiednią pracę języka,
  • smoczek o idealnym kształcie powinien być lekko spłaszczony od strony języka i lekko wypukły od strony podniebienia,
  • część smoczka znajdująca się pomiędzy wargami powinna być twardsza, natomiast ta znajdująca się w ustach – miększa,
  • sam smoczek powinien być wykonany z lateksu lub silikonu.

Należy mieć na uwadze, że mały smoczek dla noworodka będzie strzałem w dziesiątkę, ale wraz ze wzrostem naszej pociechy powinien on przybierać coraz to większe rozmiary.

Od kiedy smoczek?

Smoczek – uspokajacz dla noworodka będzie dobrym pomysłem dla dziecka, które odczuwa silną i nieprzerwaną potrzebę ssania, ale dopiero, kiedy to skończy pierwszy miesiąc życia. Wcześniejszy czas jest momentem na ustabilizowanie procesu laktacyjnego zarówno dla samej młodej mamy, jak i jej pociechy.

Smoczek dla noworodka karmionego piersią

Idealny smoczek to taki, który będzie układał się w buzi w sposób podobny do piersi podczas naturalnego karmienia. Powinien więc kształtem przypominać kobiecą brodawkę wraz z otoczką. Bardzo ważne jest, aby smoczek nie zmieniał naturalnego ułożenia języka maluszka. Z tego względu powinien być spłaszczony od strony języka i wypukły od strony podniebienia. Tarcza smoczka powinna przylegać do buzi naszej pociechy, ale nie może przykrywać i uciskać noska.

Nie zaleca się, aby smoczek był podawany dziecku przed ukończeniem przez nie pierwszego miesiąca życia. W tym czasie powinno ono nauczyć się ssać pierś.

Cumel dla noworodka

Cumelek dla noworodka to nic innego, jak smoczek. Nazwa “cumel” wzięła się od niemieckich słów „zum Milch”, które oznaczają „od mleka”. Tego słowa używa się najczęściej w Krakowie oraz okolicach.

Smoczek ortodontyczny/anatomiczny dla noworodka

Częstym zarzutem powtarzanym przez przeciwników smoczków są próchnica, wady zgryzu oraz wymowy, którym te mogą sprzyjać. Z tego też względu lekarze dentyści opracowali własny projekt smoczka, który ma wspierać rozwój jamy ustnej naszej pociechy. Jego głównym zadaniem jest pomoc w prawidłowym rozwoju: zębów, kości i podniebienia. Smoczki ortodontyczne (anatomiczne) wykonywane są z miękkiego silikonu i mają:

  • mobilizować do naturalnego układania języka,
  • sprzyjać równomiernemu naciskowi języka na podniebienie,
  • dociskać krawędź zębową, a nie tylko podniebienie, co ma miejsce w przypadku innych smoczków,
  • nie ingerować w proces wyrzynania i wzrostu zębów oraz kształtowania się podniebienia.

Rodzice pytają o smoczek dla noworodka:

Czy dawać dziecku smoczek?

Widok smoczka u noworodka jest mocno powszechnym. Zadaniem smoczka jest uspokojenie dziecka i wyrobienie w nim prawidłowego odruchu ssania. Coraz częściej pojawiają się jednak głosy, że smoczek bardziej szkodzi niż pomaga. Wśród najczęściej stawianych zarzutów spotkać możemy:

  • smoczek sprzyja powstawaniu zapaleń ucha środkowego,
  • smoczek zaburza ssanie, co utrudnia karmienie piersią,
  • smoczek powoduje wady zgryzu,
  • smoczek rozwija infekcje i próchnicę,
  • smoczek opóźnia rozwój mowy,
  • smoczek powoduje powstawanie deficytów w rozwoju emocjonalnym naszej pociechy,
  • smoczek to przejaw ignorowania potrzeb malucha.

Okazuje się jednak, że nie zawsze płaczące dziecko jest nienajedzone, ma brudną pieluchę lub coś mu dolega. Czasami odruch ssania jest u niego tak duży, że brak piersi w buzi powoduje u niego silny niepokój. W tej sytuacji smoczek jest pewnego rodzaju ratunkiem dla matki, która może pozwolić sobie na chwilę dla siebie. Niektórzy pediatrzy zauważają również, że zasypianie ze smoczkiem zmniejsza ryzyko wystąpienia zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej.

Sprawdź: Jaką butelkę dla noworodka wybrać?

Jedynie od rodziców zależy, czy będą chcieli podawać własnej pociesze smoczek czy też nie. Warto pamiętać, że smoczek, wykorzystywany mądrze i odstawiony w porę, nie jest w stanie wyrządzić żadnej szkody. Szkodzi bowiem nie sam przedmiot, a sposób jego użytkowania.

Kiedy smoczek dla noworodka?

Pierwszy smoczek powinien pojawić się w buzi dziecka nie wcześniej niż po upływie czterech tygodni od porodu. W tym czasie dziecko zdąży już wypracować w sobie naturalny odruch ssania i nie wystąpi ryzyko jego zaburzenia przez korzystanie ze smoczka. Smoczek od 1. dnia życia nie będzie zatem najlepszym pomysłem.

Jak dobrać smoczek dla niemowlaka?

Smoczek dla noworodka powinien przede wszystkim charakteryzować się odpowiednio dobranym rozmiarem. Ważny jest również kształt smoczka. Dla najmłodszych pociech warto wybierać ten przypominający budowę anatomiczną piersi. Powinien być lekko spłaszczony od strony języka i wypukły od strony podniebienia. Należy go zmienić, kiedy zauważymy, że maluszek zbyt płytko chwyta naszą brodawkę sutkową. W kolejnych miesiącach życia można eksperymentować z rozmiarami i kształtami, aby dobrać odpowiedni dla malucha. Warto pamiętać, iż za duży smoczek będzie powodował odruch wymiotny, natomiast za mały może zniekształcać zgryz i wpływać negatywnie na rozwój mowy.

Jaki smoczek uspakajający wybrać?

Wybór smoczka, którego zadaniem będzie uspokojenie naszej pociechy nie jest łatwy. Na rynku znajdziemy wiele opcji, ale najważniejszym kryterium będzie tutaj dobór odpowiedniego rozmiaru. Zbyt duży może powodować odruch wymiotny, natomiast za mały będzie wiązała się z problemami ze zgryzem w przyszłości i niewłaściwą pracą mięśni przy nauce mowy. Ważne również, aby tarcza smoczka nie uciskała noska i posiadała maksymalnie dużo otworów wentylacyjnych. Smoczek dla noworodka powinien przyjąć kształt sutka, natomiast kolejne wybory zależą od gustu naszej pociechy.

Dodaj komentarz

NA ZAKUPACH

Buty jesienne dla dzieci

Buty jesienne dla dzieci to zakup warty wcześniejszego przemyślenia. Jesień to trudna pora roku pod kątem dobrania odpowiedniej odzieży i obuwia. Muszą one nie tylko chronić przed chłodem, wiatrem czy...

Czytaj dalej →
NA ZAKUPACH

Buty dla dziewczynek

Dzieci celebrytów i blogerów niejednokrotnie udowodniły nam, że moda nie ma ograniczeń wiekowych, a stylowo można wyglądać od przysłowiowej kołyski. Czym jednak byłaby mała fashionistka bez właściwie dobranych do stylizacji...

Czytaj dalej →
NA ZAKUPACH

Materac dla dziecka: Jaki wybrać?

Odpowiednio dobrany materac jest podstawowym czynnikiem, który ma wpływ na jakość snu. Niewygodny i źle dobrany uprzykrzy nocny wypoczynek, a także może mieć negatywny wpływ na zdrowie. Kręgosłup szybko da...

Czytaj dalej →
NA ZAKUPACH

Kalosze dziecięce

Właściwie trudno powiedzieć, dlaczego kalosze dziecięce były obuwiem uwielbianym przez najmłodszych na długo przed pojawieniem się bajki o zabawnej śwince Peppie, która uwielbia wskakiwać w błoto. Te buty mają w sobie...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo