Chusta do noszenia dziecka

Chusty do noszenia dziecka stały się w ostatnich latach prawdziwym hitem. To modny – i na pierwszy rzut oka dosyć świeży zwyczaj – a wcale nie jest nowoczesnym wymysłem. Z “chustowania” ludzkość korzystała od wieków. Już na rycinach ze starożytności można zaobserwować rodziców noszących dzieci w chustach. Podobnie postępowały nasze pra(pra)babki na przestrzeni wieków, gdy wychodziły do codziennych obowiązków mając przy sobie swój drobiazg schowany w chuście.

Chusta do noszenia dziecka

Chusty do noszenia dzieci mają wiele zalet. Przede wszystkim tych w wymiarze psychologicznym. Kontakt fizyczny stale rozbudowuje i umacnia więź emocjonalną pomiędzy rodzicem a dzieckiem. Zaspokajana jest potrzeba kontaktu fizycznego i bliskości rodzica. Noszenie dziecka w chuście wywołuje kołysanie, do którego maluch jest przyzwyczajony z czasów, gdy był w brzuchu mamy. Jest to sytuacja dobrze mu znana i sprawiająca, że czuje się pewnie i bezpiecznie.

Dodatkowo chusty do noszenia dzieci są szalenie praktyczne. Gdy chcesz maluszka nosić na rękach ze wszystkich powodów wymienionych akapit wyżej, to masz zajęte ręce. Również Twój kręgosłup w perspektywie niezbyt długiego czasu to odczuje. Chusty pozostawiają obydwie ręce wolne, a jednocześnie rozkładają ciężar ciała dziecka w ten sposób, że nie będzie on dla Ciebie obciążeniem.


Porównaj:Ceny chust do noszenia dzieci >>


Chustowanie pozostawia również szersze pole do manewru w kwestii mobilności. Sprawdzi się wszędzie tam, gdzie wejście z wózkiem byłoby utrudnione. Noszenie dziecka w chuście jest znacznie wygodniejsze niż manewrowanie wózkiem po ulicach, tłocznych centrach handlowych lub miejscach, do których prowadzą schody.

Jaką chustę do noszenia dziecka wybrać?

Rynek oferuje szeroki wybór chust. Zróżnicowane są nie tylko materiały, z których są one wykonane, ale również rodzaje splotów i rozmiary.

Najlepsze są chusty wykonane z naturalnych materiałów. Specjaliści polecają chusty bawełniane o splocie skośno-krzyżowym. Dobrze jest wybrać chusty mające różnokolorowe brzegi. Dzięki temu ich wiązanie jest znacznie łatwiejsze, zwłaszcza na początku nauki opanowania tej umiejętności.

Chusta do noszenia noworodka

Noszenie dziecka w chuście można zacząć już od pierwszych dni jego życia. Należy jednak zwrócić baczną uwagę na pozycję noworodka w chuście. Trzeba pamiętać, że kręgosłup malucha jest jeszcze nie w pełni ukształtowany. Podczas noszenia noworodka na rękach stosujesz się do specjalnych zasad – między innymi tej dotyczącej podtrzymywania główki dziecka. Podobnie sytuacja wygląda z chustami. Maluszka trzeba w chuście umieścić tak, by jego pozycja nie obciążała kręgosłupa. Jego plecki powinny przybrać kształt litery C. Nie wolno noworodka umieszczać w chuście w pozycji pionowej. Miednica dziecka nie może przylegać do ciała rodzica, a nóżki powinny być lekko zgięte.

Ponadto chusta powinna być zawiązana w taki sposób, bo lekko usztywniać ciało dziecka. Gdy jest dobrze naprężona to podpiera w ten sposób jego układ kostny i mięśniowy.

Chusty do noszenia niemowląt

Przy nieco starszych dzieciach, czyli niemowlętach, które ukończyły 12-15 tydzień życia, sposób wiązania można zmienić, na taki, w którym pozycja malucha będzie bardziej pionowa. Plecki nie muszą już osiągać typowego kształtu litery C, chociaż dobrze jest w tym kierunku nadal dążyć. Ważne jest odpowiednie naciąganie chusty, by nadal odpowiednio podtrzymywała całą postawę szkraba.

Gdy maluch podrośnie i staje się coraz bardziej aktywny i ciekawy świata, dobrym rozwiązaniem jest noszenie go na plecach. Specjalne sposoby wiązania sprawią, że zarówno rodzicowi, jak i dziecku będzie wygodniej.

Post udostępniony przez VIXSA (@_vixsa)

Zdjęcie główne: Instagram

 

Dodaj komentarz

Co jeść w ciąży?
Czarny bez w ciąży
Czarny bez i napary z niego kojarzone są głównie dzięki ich obecności od wieków w medycynie naturalnej, w której zajęły ważne miejsce. Od stuleci czarny bez był lekiem na przeziębienia
Czytaj dalej
Noworodek
Pomysły na prezent dla noworodka
Pierwsza wizyta u nowego członka rodziny lub dziecka znajomych wiąże się ze zwyczajem kupienia maluszkowi prezentu powitalnego. Temat nie jest łatwy i kupno prezentu dla noworodka bywa ciężkim wyzwaniem. Podarunki
Czytaj dalej
Edukacja i psychologia Zakupy
Wyprawka do 1 klasy: Lista rzeczy do szkoły, które powinna zawierać wyprawka do pierwszej klasy
Jeśli Twoje dziecko od września rozpoczyna swoją szkolną przygodę, z pewnością zastanawiasz się, co powinna zawierać wyprawka pierwszoklasisty. W kolejnych latach będzie to już znacznie prostsze, jednak ten pierwszy raz
Czytaj dalej
Zakupy
Nowość od LEGO DUPLO: Wielofunkcyjny domek
Każde dziecko lubi bawić się w dom! Dekorowanie pokojów, gotowanie pysznych potraw i zapraszanie gości to tylko niektóre z wielu opcji. Wielofunkcyjny domek od LEGO® DUPLO® pozwala łączyć tę wyjątkową
Czytaj dalej
Zakupy
Od ilu lat można kupić i pić piwo bezalkoholowe?
Temat picia bezalkoholowego piwa powraca na forach rodzicielskich od lat. Niektórzy absolutnie nie dopuszczają możliwości spożywania takich napojów przez swoje dzieci, inni nie widzą w tym nic złego. To, czy
Czytaj dalej
Komunia Zakupy
Prezent na komunię dla chłopca
Sezon komunijny to okres wzmożonego poszukiwania prezentów. Rozglądają się za nimi rodzice, rodzice chrzestni, bliższa i dalsza rodzina. Dobranie odpowiedniego prezentu dla uhonorowania tej ważnej uroczystości zaprząta głowy wszystkich, którzy mają
Czytaj dalej