Dlaczego 11 listopada 1918 został uznany za datę odzyskania niepodległości? To symboliczny dzień z ważnym wydarzeniem

Narodowe Święto Niepodległości, które obchodzimy 11 listopada to jedna z najważniejszych uroczystości państwowych w Polsce. Oficjalnie świętujemy tego dnia rocznicę odzyskania niepodległości po 123 latach zaborów. Co ciekawe, 11 listopada nie był właściwie żadnym przełomowym dniem. Walka i starania polityczne o wolność były długotrwałym procesem, a listopadowy terminy jest bardziej symboliczny. Dlaczego 11 listopada 1918 został uznany za datę odzyskania niepodległości?

Dlaczego 11 listopada 1918 został uznany za datę odzyskania niepodległości?

Droga Polski do niepodległości na początku XX wieku była bardzo skomplikowanym i długim procesem. Nie stało się to nagle i nie można powiedzieć, że pewnego listopadowego popołudnia nasz kraj nagle stał się wolny. Jak trafnie podsumował to po latach Józef Piłsudski, w tym dniu “Polska powstała do istnienia”. 11 listopada jest zatem datą symboliczną. Obchodzimy wówczas oficjalne państwowe uroczystości dla upamiętnienia odzyskania niepodległości po 123 latach zaborów.

Nie od razu 11 listopada stał się świętem narodowym. Co dziś może zaskakiwać, w dwudziestoleciu międzywojennym kwestia ta była intensywnie dyskutowana. Oficjalnie uroczystość państwową ustanowiono w tym terminie dopiero w 1937 roku.

Dzień 11 listopada, jako rocznica odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego i jako dzień po wsze czasy związany z wielkim imieniem Józefa Piłsudskiego, zwycięskiego Wodza Naczelnego w walkach o wolność Ojczyzny – jest uroczystym Świętem Niepodległościustawa z 23 kwietnia 1937 roku

Dlaczego wybrano właśnie 11 listopada, skoro nie da się wskazać najważniejszej daty w całym procesie? Być może miało to związek z terminem zakończenia I wojny światowej, a także z dość istotnym wydarzeniem kształtującym życie polityczne odrodzonej Polski.

Zobacz: Dzień wolny za 11 listopada? Za święta wypadające w sobotę można odebrać wolne. Jak i kiedy można to zrobić?

Co się wydarzyło 11 listopada 1918 roku?

10 listopada do Warszawy z magdeburskiej twierdzy po 16 miesiącach więzienia wrócił Józef Piłsudski. Na peronie Dworca Wileńskiego powitali go przedstawiciele Rady Regencyjnej (najwyższego ciała Królestwa Polskiego ustanowionego przez władze niemieckie i austro-węgierskie w 1917 roku), komendant Polskiej Organizacji Wojskowej i oficerowie. 

Kolejnego dnia, właśnie 11 listopada, Rada Regencyjna ogłosiła swoją decyzję o przekazaniu Piłsudskiemu zwierzchności nad tworzącym się wojskiem. Powierzono mu także misję stworzenia rządu. Co ważne i również zaskakujące, tego dnia nie nastąpiły już żadne istotne wydarzenia. Piłsudski przejął obowiązki głównodowodzącego polskiej armii dopiero następnego dnia.

11 listopada 1918 roku to także data zakończenia I wojny światowej. Zawarto wówczas rozejm w Compiègne, czyli układ kończący konflikt.

Sprawdź też:

Ważne Okazje

Co się odpowiada na kondolencje?

Jak odpowiedzieć na kondolencje? Jest to dosyć delikatny temat, a gdy przychodzi nam się z nim zmierzyć, nie zawsze wiemy, jak powinniśmy się zachować. Warto jednak zorientować się w kilku...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo