Dzień wolny za 11 listopada? Za święta wypadające w sobotę można odebrać wolne. Jak i kiedy można to zrobić?

11 listopada, czyli Narodowe Święto Niepodległości to dzień ustawowo wolny od pracy. W tym roku przypada na sobotę, dlatego teoretycznie nie wszyscy pracownicy mogą liczyć na dodatkowe wolne. Wiele osób zastanawia się, czy za 11 listopada przysługuje dodatkowy dzień urlopu w innym terminie. Kto i kiedy może odebrać dzień wolny za 11 listopada 2023?

Dzień wolny za 11 listopada 2023?

Święto Niepodległości, które obchodzi się w Polsce 11 listopada na pamiątkę odzyskania wolności po 123 latach zaborów, to zdecydowanie jedna z najważniejszych uroczystości państwowych. Ze względu na wyjątkowy charakter święta jest to również dzień ustawowo wolny od pracy.

W tym roku 11 listopada wypada w sobotę, dlatego część pracowników może liczyć na wolne w innym terminie. Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy “każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin”. W związku z tym pracownikom przysługuje dodatkowy urlop, ale wyłącznie tym zatrudnionym w oparciu o umowę o pracę.

Dodatkowe wolne w ten dzień nie przysługuje natomiast pracownikom, którzy przebywają na zwolnieniu lekarskim, urlopie bezpłatnym lub zasiłku macierzyńskim.

Zobacz: Wiersze na 11 listopada. Piękne i patriotyczne utwory dla dzieci i dla dorosłych

Święto Niepodległości. Kiedy można odebrać dzień wolny?

Dodatkowy dzień wolny za święto wypadające w sobotę pracodawca może wyznaczyć samodzielnie, bez konsultacji z pracownikiem. Wolne należy przyznać do końca okresu rozliczeniowego czasu pracy obowiązującego zatrudnionego. W przypadku miesięcznych okresów rozliczeniowych wolne trzeba odebrać np. do końca listopada.

Urlop za święto w sobotę 11 listopada można wykorzystać również wcześniej, przed terminem uroczystości, czyli np. w piątek 10 listopada. Niektórzy pracodawcy wyznaczyli swoim pracownikom ten dzień wolny np. 2 listopada, aby przedłużyć im święto z okazji Wszystkich Świętych.

Sprawdź: Jak zrobić kotylion na 11 listopada? To nic trudnego! Wykorzystaj papier, wstążkę lub bibułę!

Czytelnicy pytają o 11 listopada

11 listopada 2023 czy sklepy są otwarte?

11 listopada to święto ustawowo wolne od pracy, dlatego sklepy i wszystkie galerie handlowe są wówczas zamknięte. Zakupy można zrobić ewentualnie w sklepie osiedlowym lub w sklepach typu Żabka, jeśli za ladą pracuje właściciel lub pracownik zatrudniony na umowę zlecenie.

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo